"מפתחים 'כיפת ברזל' לתת-קרקע"

בתע"א אומרים כי הם עובדים על פיתוח מערכת שתתמודד עם איום המנהרות. הדברים נאמרו ביום עיון מיוחד שעסק באיום המנהרות במרכז הבינתחומי בהרצליה, בשיתוף מערכת ישראל דיפנס

חזי גריזים, בועז חיון והאלוף (מיל') טל רוסו (צילום: ישראל דיפנס)

״התעשייה האווירית תפתח כיפת ברזל נגד מנהרות״, כך אמר חזי גריזים, סמנכ״ל התעשייה האווירית לפרויקטים מיוחדים, ביום עיון מיוחד במושא המנהרות שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה, בשיתוף מערכת ישראל דיפנס. בכנס לקחו חלק מאות אנשי התעשיות הביטחוניות, מערכת הביטחון ואקדמיה ונבחנו היבטים שונים של הסוגיה.

הגיאולוג ד״ר יוסי לנגוצקי, איש אמ״ן לשעבר, אמר כי האיום הוא טקטי אך בעל השלכות אסטרטגית. ״אם אתם הייתם במקום החמאס לא הייתם חושבים לעשות דבר כזה?״ - אמר שאל. הוא הוסיף כי עיקר מאמצי מערכת הביטחון בסוגיה עד כה הם מבצעי סרק להרגעת המצפון. לדבריו, עיקר האתגר לאתר מנהרה, וטכנולוגיות שפותחו בתעשיית חיפושי הנפט היו יכולים לעשות זאת ללא ספק, אילו מערכת הביטחון הייתה מחליטה על כך.

לטענתו ״אין ניצול של כל הטכנולוגיות בארץ. הנושא מפוצל במערכת הביטחון לבדה בין 15 גופים. העובדה שהגבולות עדיין פרוצים היא כישלון מהדהד של צה״ל ומערכת הביטחון. צריך למנות ועדת לקירה לנושא".

בועז חיון, מנכ״ל קבוצת תמר שעוסקת במכרות, טען כי המטרה היא לא לגלות מנהרות אלא להשמיד מנהרות גם אם לא יודעים באופן מדויק מה המיקום שלהם. ״מערכת הביטחון הייתה שבויה בקונספציה שגילוי זה תנאי להשמדה. גילוי זה לא תנאי להשמדה".

חזי גריזים חשף בכנס כי ״אצלנו בתעשייה האווירית מתעסקים בתת הקרקע כבר לפני המלחמה על בסיס יכולות של 6000 מהנדסים. אנחנו פועלים ביחד עם מערכת הביטחון לתת מענה מערכתי כולל. היא קשה, נדרש שילוב של מגוון טכנולוגיות. צריך להפוך את ה׳כיפה׳ כך שתיכנס גם מתחת לקרקע". בין הטכנולוגיות של התעשייה האווירית, שלדבריו משולבות במענה המערכתי שהתעשייה האווירית שוקדת עליו, גם מגנטיקה, אלקטרואופטיקה, ססמיקה לייר ומכ״מים. "הקמנו צוות רב מערכתי כדי להקים את כיפת ברזל התת קרקעית. קיבלנו הרבה רעיונות גם ממהנדסים אחרים. ביחד, בשילוב עם תעשיות נוספות, נמצא פתרון״.

בכנס דיברו בין היתר גם פרופ' אלכס מינץ, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, ד״ר אל״מ (מיל') שאול שי, שנתן סקירה היסטורית של האיום. ד״ר דפנה ריצונד ברק, שהציגה היבטים משפטיים של האיום, תא״ל (מיל') אמנון סופרין, שהציג היבטים מודיעיניים ואל״מ (מיל') עתי שלי, שהתייחס לסוגיות מבצעיות.

מפקד פיקוד הדרום לשעבר, אלוף (מיל') טל רוסו, אמר בסיום יום העיון כי מערכת הביטחון התמודדה בעבר עם איומים כמו טרור המתאבדים הפלסטיני. ״בניין הכוח הוא מאוד בעייתי היום, בקצב של השינויים שמתחוללים באיזור. יש שינויים דרמטיים במבנה המלחמה בכל העולם ולא רק באזור שלנו".

You might be interested also