מפקד שייטת 13 - הפלגות חיי

ספרו של זאב אלמוג מספר גם את סיפורו של חיל הים על פני תקופה של 30 שנה מעצבות

ספרו האוטוביוגרפי של האלוף (מיל') זאב אלמוג מגולל את מסלול חייו של לוחם ימי, שנחשב לאחד המפקדים המעצבים של חיל הים הישראלי. זהו גם סיפורו של החיל על פני תקופה של שלושים שנה, סיפור שלא פורסם עדיין ומתאר את בניין הכוח בים ואת הפעלתו בחמש מלחמות. אלמוג היה מפקד חיל הים בשנים 1979–1985, בתוך כך במלחמת "שלום הגליל". בתקופת כהונתו נבלמו חדירות המחבלים מן הים.

אולם עיקר תרומתו הייתה בתקופת מלחמת ההתשה, עת פיקד על שייטת 13 והפך אותה מיחידה, שכשלה במבצעיה במלחמת ששת הימים, ליחידת עילית של צה"ל. במאי 68' קיבל זאב אלמוג את הפיקוד על שייטת 13.בסיוע קצח"ר דאז, רפול, תאר אלמוג מהפך דרמטי זה תוך תיאור עיצובה מחדש של השייטת במבצעים רבים מעבר לקווי האויב. הפשיטות מהים על מוצב החוף עדביה ועל מבצר האי גרין וטיבוע שתי טרפדות מצריות במפרץ סואץ (מבצע "רביב") היוו את גולת הכותרת במלחמת ההתשה. במלחמת יום הכיפורים פיקד אלמוג על זירת ים סוף. אז יזם והוביל פעולות התקפיות במעגנים המצריים שבמפרץ סואץ. למרות הנחיתוּת המספרית והטכנולוגית הבולטת של חיל הים הישראלי שותק הצי המצרי בזירת הלחימה באמצעות הלוחמים המעולים של ה"דבורים" ושל שייטת 13; נמנע מפיקוד ים-סוף המצרי לחצות את המפרץ לעבר סיני ולחבור לכוחות הקומנדו שהונחתו שם ממסוקים, צומצם האיום על המעבר בפתח מפרץ סואץ ועל שרם א–שיח'.

ב–1979 קיבל אלמוג את הפיקוד על חיל הים. במלחמת "שלום הגליל" הונחתו מהים בפיקודו כוחות יבשה בסד"כ אוגדתי, ניתן סיוע אש מהים לכוחות שלחמו ביבשה, הוטל מצור ימי על נמלי לבנון וחופיה, ונמנעו התערבות או הפרעה מצד הצי הסורי. בתקופה כהונתו גם פסקו כליל חדירות המחבלים מן הים. במסגרת המערכה הכוללת בטרור הימי נלכדו 23 אוניות בשירות המחבלים ושבע נוספות טובעו. הסגל הבכיר של חיל הים בפיקודו של אלמוג פיתח תפיסת לחימה, שכונתה "הקרב הימי המשולב", אשר הצליח ליצור סינרגטיות בין מרכיבי החיל השונים, הצוללות, הסטי"לים, שייטת 13 ושילוב חיל האוויר בקרב הימי. כמו כן הותנע תהליך הצטיידות בסטי"לים סער 5 וצוללות "דולפין" חדישות, מסוקים מושטים ועוד.

את תרומתו הייחודית למערך הימי השלים זאב אלמוג כאשר מונה למנהל מספנות ישראל, שהיתה אז בתהליך פירוק. הספר ארוך מאד, בשני כרכים, ערוך בגישה שניתן לקריאה כל פעם פרק אחר. במחקר השיטתי שערך אלמוג יש חידושים רבים בעיקר בתחום בניין הכוח ולכן מהווה מקור טוב לחוקרים ומתעניינים בתולדות חיל הים הישראלי.

You might be interested also