מפקד חדש לחטיבה הדרומית באוגדת עזה

אל"ם דדו בר-כלפא מונה למפקד החטיבה, ויחליף בתפקידו את אל"ם עמוס הכהן. הטקס נערך על רקע האירועים המבצעיים בגזרה, בדגש על מבצע "צוק איתן". מפקד אוגדת עזה: "החטיבה אמונה על אחת מגזרות הלחימה המורכבות ביותר בגבולות"

מימין לשמאל: אל"ם דדו בר כליפא, תא"ל מיקי אדלשטיין ואל"ם עמוס הכהן (צילום: דו"צ)

אמש (א') נערך טקס חילופי מפקד החטיבה הדרומית הכפופה לאוגדת עזה. הטקס נערך במפקדת האוגדה במעמד מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן; מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, מפקדי ולוחמי החטיבה, בני משפחה ומוזמנים נוספים. אל"ם דדו בר-כלפא מונה למפקד החטיבה, ויחליף בתפקידו את אל"ם עמוס הכהן, שמילא את התפקיד במהלך השנתיים האחרונות.

מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, התייחס לסיכומה של התקופה המבצעית האחרונה. "מעמד החילפים מהווה סיכומה של תקופה, ובפרט מבט על חותמו של המח"ט על הגזרה. מח"ט דרומית אמון על אחת מגזרות הלחימה המורכבות ביותר בגבולותיה של מדינת ישראל", ציין בפתח דבריו.

בהמשך התייחס לאירועים המבצעיים האחרונים שעמדו כאתגרים לחטיבה. "בתקופתך, עמוס, ידעת עיתות לחימה בעצימות משתנה - מבט"ש למבצע "עמוד ענן", תקופה של שקט מעל פני הקרקע לצד מערכה אמיתית מתחת לפני הקרקע, מעבר לעצימות לחימה גבוהה יותר ששיאה במבצע 'צוק איתן", הדגיש תא"ל אדלשטיין. "כל תקופה דרשה את החדות המבצעית מחד, להבין את השינויים אצל האויב; ומאידך יכולת לבניית המענה המבצעי הנדרש דרך הגדודים הנמצאים תחת פיקודך-  ועשית זאת כמלאכת מחשבת", הוסיף.

מפקד החטיבה היוצא, אל"ם עמוס הכהן, ציין כי "החודשים האחרונים היו המאתגרים ביותר. במהלכם נערכה החטיבה להתממשות פיגועים קשים שתוכננו על-ידי האויב. ראינו את כוונות האויב, עקבנו אחר התפתחות יכולותיו ובנינו מענה מבצעי חזק וחדשני ששינה את תפיסת ההגנה הנהוגה".

לדבריו, כוחות החטיבה שהו בכוננות מוגברת לאורך לילות ארוכים, בהמתנה דרוכה לפעולה כנגד האויב. "ניסיונות האויב לממש את כוונותיו למול מאמץ ההגנה נכשלו. האויב פגש כוח מבצעי נחוש ודרוך, ששם לו למטרה למנוע בכל מחיר פגיעה באזרחים תושבי האזור וביישוביהם. כך הגנו טרם מבצע "צוק איתן", כך הגנו במהלכו, וכך אנו ממשיכים להגן היום", חידד. "למאמץ ההגנה היו שותפים אנשי הביטחון בישובים ותושבי העוטף. בכל תקופת פיקודי חשתי כי אתם, אנשי עוטף עזה, עוטפים באהבה את המשרתים במרחב", הוסיף.

מפקד החטיבה הנכנס, אל"ם דדו בר-כלפא, התייחס בדבריו לאתגרים הצפויים לחטיבה. "חיילי ומפקדי החטיבה, אני דורש מכולנו שנסתכל אך ורק על עצמנו ועל משימתנו היום-יומית, שלא ניתלה באלה שמעלינו ושלא נישען על אלו שמתחתינו. כל אחד בקומתו, ממני ומטה, ייראה את עצמו ואת המשימה הניצבת לפתחו כדבר הגדול ביותר ויבצע אותה על הצד הטוב ביותר שהוא מסוגל, למען ביטחון התושבים בגזרתו. האחריות, כבדה ככל שתהיה, מוטלת על שכמנו", סיכם.

הכתבה פורסמה באתר צה"ל

You might be interested also

Screenshot from the conference. Clockwise from R to L: moderator Audrey Plonk, Head of the Digital Economy Policy Division of the OECD; Mathias Cormann, OECD Secretary General; Yigal Unna, Director General of the Israel National Cyber Directorate; and Haim Assaraf, Israel's ambassador to the OECD.     

Israel hosts OECD's annual cyber conference for first time 

The three-day online conference whose theme is "Local challenges, global solutions" started today. The secretary general of the organization said the vulnerability most exploited by cyberattackers is lack of cooperation