מערכת סינית נגד מל"טים

לפי פרסום בסוכנות הידיעות הסינית Xinhua, צבא סין פיתח מערכת לייזר לאיתור ויירוט מזל"טים קטנים שטסים לאט ובגובה נמוך. מדובר באחד 'החורים' הקיימים היום במערכות הגנה אווירית ברחבי העולם. אם הדיווח נכון, מדובר במערכת מתחרה למכ"מ של חברת ראדא הישראלית ואולי גם למערכת "קרן ברזל" של רפאל

מערכת ההגנה הסינית - מקור:Xinhua

מהנדסים סיניים פיתחו נשק לייזר שיכול להפיל מל"טים. כך דיווחה סוכנות החדשות הסינית Xinhua ביום שלישי, האחרון. לפי הדיווח, המערכת יכולה להפיל מטוסים קטנים ברדיוס של 2 קילומטרים בתוך חמש שניות מגילוי היעד, כך על פי הצהרה מהאקדמיה להנדסת הפיזיקה, אחד מעמיתי הפיתוח של המערכת.

מאופיינת במהירות, דיוק ורעש נמוך, המערכת מיועדת להשמיד כלי טייס בלתי מאוישים קטנים שטסים בגובה של 500 מטרים ובמהירות מתחת ל-180 קילומטרים / שעה, אמרה האקדמיה.

Wu Peixin, חוקר של תעשיית התעופה בבייג'ינג , אמר לאתר chinadaily, כי המערכת פותחה בזמן הנכון כאשר הצבא הסיני חיפש נשק כדי לסגור את פערי ההגנה באיתור וההשמדה של מזל"טים קטנים. "קשה לרדאר של צבאות סיניים וזרים לעקוב אחר מזל"טים שמעופפים לאט ובגובה נמוך", הוא אמר. "מכשיר הלייזר הפוטואלקטרי יכול להשלים רדאר". לפיו, אין צבא זר שיכול ביעילות לזהות ולהגן מפני מזל"טים קטנים, בגובה נמוך, ולכן היכולות של המערכת בגובה נמוך יהיו הישג גדול במאמציה של המדינה לחזק את ההגנה האווירית.

Yi Jinsong, מנהל בקבוצת China Jiuyuan Hi-Tech Equipment Corp, קבוצה הפועלת תחת האקדמיה שמובילה את הפרויקט, שיבח את היתרונות של המערכת החדשה. "יירוט מזל"ט קטן הייתה בדרך כלל עבודה של צלפים ומסוקים, אבל שיעור ההצלחה שלהם אינו גבוה, וטעויות בדיוק עלולות לגרום לנזק בלתי רצוי", הוא אמר. YI הוסיף כי מזל"טים כאלה הם יחסית זולים וקלים לשימוש, מה שהופך אותם לנשק מועדף על אויבים בשדה הקרב ומחבלים.

מערכת הלייזר שיכולה להיות נייחת או מורכבת, צפויה לשחק תפקיד מרכזי באבטחת אירועים מרכזיים באזורים עירוניים, האקדמיה אמרה, והוסיפה כי בבדיקה האחרונה המערכת יירטה בהצלחה יותר מ 30 מזל"טים - שיעור הצלחה של 100 אחוזים. האקדמיה טוענת כי החוקרים עוסקים בפיתוח מערכות לייזר דומות עם כוח וטווח גדולים יותר.

מכיוון שכלי טיס בלתי מאוישים נמצאים בשימוש נרחב בשדה הקרב, צבאות ברחבי העולם שואפים למצוא דרכים להתגונן מפני מזל"טים, במיוחד אלו הטסים בגובה נמוך ובמהירות נמוכה.

הרפובליקה של קוריאה הדרומית החליטה לקנות 10 מערכות רדאר RPS-42 מתוצרת חברת ראדא הישראלית, כדי לגלות מזל"טים מקוריאה הצפונית אשר על פי על פי סוכנות הידיעות Yonhap בכלי טיס בלתי מאוישים בכמה פעולות סיור מעל השכנה הדרומית. צבא ארה"ב עובד גם עם חברות טכנולוגית הגנה על פיתוח מערכת נגד כלי טיס בלתי מאוישים [כנראה הכוונה ל-Avenger של בואינג].

You might be interested also