מערכת ליצירת נקודת ציון מדויקת

המערכת פותחה על ידי החטיבה הביטחונית של חברת נס, ונכנסה לשימוש מבצעי נרחב

האם ניתן לסמן נקודה עם "עכבר" של מחשב על גבי צילום וידאו ולהפוך אותה באופן מיידי למטרה לתקיפה? במערכת הביטחון הישראלית מאמינים שכן.

היעד - לסמן על גבי מסכי מחשב מטרות ב"דקירה" של עכבר" ולהפוך אותן בכך למטרות שאותן ניתן לתקוף כמעט בזמן אמת - היא אחד היעדים המרכזיים של תכנית כוללת לסימון "נקודת ציון (נ"צ) מדויקת". המערכת, שפותחה על ידי החטיבה הצבאית של חברת נס, בראשות מיכאל זינדרמן, הגיעה באחרונה לשימוש ברמת הגדוד בצה"ל על גבי תשתית השליטה והבקרה של מערכת "צי"ד" (צבא יבשה דיגיטלי) ,שפותחה על ידי אלביט מערכות. כל הטיפול במטרות מתבצע על ידי גורמים שיכולים להיות מרוחקים מאוד אלה מאלה - ללא צורך בדיבור.

היוזמה לפתח מערכת לייצור "נ"צ מדויק" נולדה לאחר מלחמת לבנון השנייה, אז התברר כי צה"ל מתקשה לתקוף חלק מן המטרות בזמן אמת משום שאין התאמה בין נקודות הציון שמופיעות על גבי מפות מודפסות ובין מפות השמורות במערכות מחשב, ואין התאמה בין אמצעי התקיפה של הזרועות השונות - באוויר, בים וביבשה.

המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות (מפא"ת) במשרד הביטחון בחר בחברת "נס" לפיתוח יכולת הייצור של נ"צ מדויק בתלת-ממד תוך פרקי זמן של דקות ספורות. במבצע "עמוד ענן" (נובמבר 2012) כבר הותקנה המערכת המתקדמת של "נס" בכמה מוקדים, וטיפלה במאות מטרות ביום.

כיום כבר נחשבת המערכת לפרויקט מרכזי בזרוע היבשה, והפצתה לדרגים רחבים נחשבת, לדברי גורמים צבאיים, "מהפיכה גדולה מאוד בתחום הטיפול במטרות ובתחום השילוביות בין הזרועות".

You might be interested also