מערכת הביטחון הקפיאה המעבר לנגב

מנכ"ל משהב"ט דן בסגירת מינהלות המעבר למה?

רוה"מ בעיר הבה"דים. צילום: לע"מ

דווקא בשבוע שבסיומו התקיימה באחוזת הקבר בשדה בוקר האזכרה השנתית לראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, נערך במשרד הביטחון דיון סודי שמטרתו לסגור את המינהלות שהוקמו כדי לממש  את "חזון הנגב" ההיסטורי.

לישראל דיפנס נודע כי ביום שלישי כינס מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף מיל' דן הראל, דיון שבו נבחנה אפשרות לסגור מינהלות מרכזיות לביצוע מעבר מערכת הביטחון לנגב. ההחלטה על כך  לא התקבלה בסופו של הדיון, ואולם  עוד לפני הדיון הסודי הקפיאה מערכת הביטחון רבים ממהלכי המעבר, בפועל. 

מעבר מערכת הביטחון לנגב "הותנע" בתקופתו של אריאל שרון כראש ממשלה, וגם בנימין נתניהו מתייחס אליו כאל פרויקט לאומי.

הרעיון המרכזי הוא לפנות שטחים יקרים מאוד במרכז הארץ- בעיקר במתחם המחנות של צריפין, במתחם מחנות המודיעין בגלילות, ובלב גבעתיים, ובכסף שיתקבל משיווק הקרקעות לממן בניית מחנות ענק לצה"ל בנגב.

המעבר אמור לכלול את כל יחידות המודיעין של צה"ל, כולל יחידות המבצעים המיוחדים ויחידתה איסוף המרכזית 8200 ואת יחידות אגף התקשוב, כולל יחיד המחשבים היוקרתית ממר"ם. כמדובר בעשרות אלפי חיילים ומפקדים בתפקידים הטכנולוגיים ביותר בצה"ל. כחלק מהמלך החלה הממשלה בשיפור התשתיות בדרום, כולל  הארכת המסלולים של כביש 6 ורכבת ישראל ומהלכים נרחבים נוספים כמו בניית בית חולים שני בבאר שבע. ראש הממשלה אף הכריז על באר שבע כבירת סייבר עולמית ובצמוד, לאוניברסיטת בן גוריון החלה ההקמה של קריית היי טק חדשה.

 העברת היחידות המתקדמות ביותר בצה"ל לנגב אמורה להוות בסיס להקמת תעשיית היי טק עניפה בנגב, ובמסגרת התכנית המדינה אף נתנה מענקים לחברות שהתחילו להקים מרכזי פיתוח בנגב. חברות ענק בינלאומיות נענו ליוזמה ובהשקעה של מיליוני דולרים החלו להיערך להקמת חברות ענק חדשות במתחם ההיי טק של באר שבע. ההכרזה על ההשקעות נעשו על ידי נשיאים של חברות כמו לוקהיד מרטין, איי.בי.אמ, אי. אמ. סי- עם ראש הממשלה. 

 אלא שחזון לחוד ומציאות לחוד. לכאורה, המעבר הוא בלתי הפיך, שכן כבר בחודש פברואר תיחנך בצומת הנגב עיר הבה"דים החדשה, שאליה יועתקו בסיסי  ההדרכה של צריפין. אבל,  המהלך המשמעותי באמת אמור  העברת היחידות הטכנולוגיות לנגב, והוא פשוט לא קורה.

המהלך החל בתנופה רבה, שבמסגרתה הוקמו מינהלות שנועדו לתכנן את המעבר ולסייע לאנשי קבע להעתיק את מרכז חייהם. אלא שמעבר יחידות אמ"ן היה אמור להתבצע בשנת 2018, נדחה ל2020 ואף ל- 2022 ועכשיו מדברים בכלל על ביטולו. גם המעבר של יחידות אגף התקשוב מתעכב ברובו. 

 יתירה מכך, משרד הביטחון הקפיא בשנת 2014 את כל המכרזים  שיצאו במסגרת המעבר של היחידות הטכנולוגיות ואינו מוציא מכרזים חליפיים. תקציב ראשוני בסך 200 מיליון שקל, שיועד למימון תשתיות המעבר, נוצל בשנה זו לטובת הפעילות השוטפת של צה"ל. הדיון שנערך ביום שלישי על סגירת המינהלות, נומק בכך שממילא המהלך כולו מוקפא ברובו.

הרקע להקפאה הוא ויכוח בין משרד הביטחון למשרד האוצר על מקורות המימון של המעבר בשלבי הביניים, שכן התמורה כולה ממילא אמורה להגיע משיווק הקרקעות היקרות שיתפנו במרכז הארץ.

 וכך, על אף שמדובר במהלך לאומי, הוא אינו נע קדימה. בשלב זה נדחתה ההחלטה במשרד הביטחון לסגור את המנהלות, אבל אם לא תהיה התערבות של ראש הממשלה, מערכת הביטחון עלולה להכריז בקרוב על ביטולו של  המהלך ההיסטורי. גורמים במשרד האוצר טוענים כי משרד הביטחון משתמש במהלך ההיסטורי של המעבר לנגב כ"בן ערובה" כדי לדרוש את הגדלת תקציביו, ואילו גורמים בתאגידי הענק הבינלאומיים שהכריזו על השקעות עתק בנגב חוששים שהחברות יבטלו את תכניותיהן אם צה"ל לא יתחיל לנוע דרומה, כמתוכנן.

You might be interested also

A Protector-class vessel. Photo: U.S. Coast Guard / Petty Officer Corinne Zilnicki

Lebanese Navy to receive seven offshore patrol vessels

France will deliver four frigates and the U.S. will supply three Protector-class patrol boats. The Lebanese Navy currently only has seven operational patrol vessels, according to military officials