"מניעה וסיכול, בריתות אזוריות, יחסים עם ארה"ב ואדפטציה"

תפיסת ביטחון חדשה הוצגה בכנס הרצליה. למרכיבים הקיימים נוספים ארבעה חדשים בעקבות השינויים שחלו באזור בשנים האחרונות

(צילום: ארז חרודי - עושים צילום)

על פי תפיסת ביטחון חדשה שעליה עמלו אנשי המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בראשות פרופ' אלכס מינץ ואל"מ (מיל') ד"ר שאול שי, יש להוסיף ארבעה נדבכים לתפיסה הקודמת שנוסחה בימי בן גוריון. "מדובר על מניעה וסיכול, בריתות אזוריות, יחסים עם ארה"ב ואדפטציה", אמר מינץ במהלך כנס הרצליה ה-14 המתקיים בימים אלה.

על בסיס תפיסת ביטחון חדשה, הסביר פרופ׳ מינץ, יש לבנות תקציב ביטחון. רא"ל (מיל') שאול מופז, הרמטכ"ל לשעבר כי ״ישראל תידרש לשקם את ההרתעה שלה מול הטרור. ההרתעה שלנו מול ארגוני הטרור נשחקה בעשור האחרון. אם עמוד ענן קרה בסמיכות כה קרובה לעופרת יצוקה זה אומר שלא היתה הרתעה. בנוסף, אני שואל מתי חאלד משעל חלם להגיע לרצועת עזה ולנשק את עפרה? כיצד ישראל מאפשרת? זה הרי לא עולה בקנה אחד עם הרתעה.

״גם איום הטילים הופך להיות כזה שצריך לתת לו מענה. 170 אלף טילים ורקטות מאיימים על המדינה - הכמות הפכה לאיכות. וזהו איום אסטרטגי. ישראל מעולם לא נדרשה להתמודד עם טילים בכמות כזו ואיכות כזו. צריך גם להבין שאין דבר כזה יותר חזית ועורף. זה יחד ולכן פיקוד העורף - מספיק עם המשחקים שמעבירים אותו כפיצוי פוליטי כזה ואחר, הוא צריך להיות במשרד הביטחון. עוד דבר שחייבים לטפל בו הוא יחסי ישראל והמערב, בדגש על ארה״ב - חייבים שיקום. איננו יכולים להמשיך לדבוק באסטרטגיה של ״עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב״. 

תא״ל ראם עמינח, היועץ הכספי לרמטכ״ל, התייחס גם הוא לתפיסת הביטחון המשתנה ולאתגרים התקציביים: "מי שחושב ששינוי אומר בהכרח תקציב נמוך יותר - טועה. השינוי דורש תקציבים. גם אם יש גדר היכן שפעם היו טנקים- זה לא בהכרח עולה פחות. העולם המשתנה שסביבנו, גם טכנולוגי וגם מדיני- מחייבים אותנו להתאים עצמנו וזה כרוך בתקציב. וחוץ מזה, מי שיקרא היטב את תקציב הביטחון יראה שהוא נמוך יותר מתקציב החינוך״.

הבכירים השתתפו בפאנל מיוחד שעסקה בתפיסת ביטחון חדשה לישראל. את הפאנל הנחה העורך הראשי של ישראל דיפנס, עמיר רפפורט.

You might be interested also