מלחמות האנרגיה

ד"ר גל לופט מזהיר מפני עימות בין ארה"ב לסעודיה בשל החלטת אופ"ק לא להוריד את תפוקת הנפט

"אופ"ק אמרו שהם לא יורידו את תפוקת הנפט. מבחינתי זו הכרזת מלחמה של סעודיה על ארה"ב", אומר ד"ר גל לופט, מומחה לתחום הארגיה ויועץ למועצת האנרגיה של ארה"ב. הדברים נאמרו בכנס האנרגיה 2015 שאורגן על ידי ישראל דיפנס בחסות משרד האנרגיה, בשיתוף עיר האנרגיה חדרה, המכון לאנרגיה ולסביבה, המרכז הבינתחומי בהרצליה, נאט״ו, אוניברסיטת קאלגארי, מכון הדסון בוושינגטון וארגון JINSA.

"צפון דקוטה היא היצרנית השנייה הגדולה ביותר של הנפט באמריקה. השאלה היא איך הירידה במחירי הנפט ישפיעו על הזירה הבינלאומית. צריך להיזהר לא להיכנס לחשיבה לא רציונלית שאומרת שבעיות האנרגיה של העולם נפתרו. יש מחקרים שמראים שתפוקת הנפט האמריקאי תרד בעוד עשור".

לופט טוען שמדובר ברגע אחד של עושר לתעשיית הנפט האמריקאית, ושבטווח הארוך מדינות אופק יחזירו את המחירים לרמה של מעל מאה דולרים לחבית. אחרת הם יפשטו את דבריה, כך לדבריו. זה נובע לדעתו מהצריכה הגואה של נפט בעולם וחוסר היציבות במזרח התיכון. גם ההסכם בין סין לרוסיה סביב הגז הוא סיפור גדול. "זה ישפיע על הזירה הבינלאומית", אומר לופט. "ההסכם יכניס את ארה"ב לאתגרים פוליטיים במדיניות החוץ, בעיקר באסיה. בעשרים שנים הבאות מצבורי הגז של סיביר יתדלקו את סין. ואלו חדשות גדולות". לופט מציין מגמה נוספת, והיא רכישתה של NEST על ידי גוגל.

"זה הסימן הראשון לשילוב עולם האנרגיה והאינטרנט של הדברים", אומר לופט. "זה מכניס את עולם האנרגיה לאיום הסייבר. המידע שקשור לאנרגיה הופך להיות מוקד משיכה להאקרים. אנחנו אולי לא יצואני אנרגיה גדולים, אבל בתחום ההגנה בסייבר על מגזר האנרגיה, ישראל יכולה להוביל".

You might be interested also