מלחמותיה החדשות של ישראל

אורי בן-אליעזר מעניק הסבר סוציולוגי-היסטורי למאבקים של המדינה היהודית

בעשורים האחרונים השתנה דפוס הלחימה שלנו עם האויב. המלחמה הא-סימטרית, המלחמה מול ארגונים לא-מדינתיים, כמו חיזבאללה וחמאס, שנתה כליל את תורת הלחימה, את הביטחון השוטף בצה"ל ומעל לכל הפכה את הציבור האזרחי להיות בחזית, על כל המשתמע. ישראל אינה ראשונה בשינוי זה.

ביוגוסלביה, צ'צ'ניה, ליבריה, אתיופיה, סומליה, אפגניסטן, גאורגיה ועוד, פרצו בשנים האחרונות מאבקים מזוינים ומלחמות עקובות מדם שבהדרגה התברר כי הן שונות מקודמותיהן. בנוסף, הפכו התפיסות החברתיות המקיפות את הקשרים בין הציבור והצבא לנושא למחקר ושיח תקשורתי ואקדמי.

על רקע זה, שופך אורי בן-אליעזר בספרו אור על המציאות הביטחונית של שנות ה-90 וה-2000, על הסכסוכים הפוליטיים והחברתיים סביב הסכם אוסלו, על התקוממות שנת 2000, מה שהערבים מכנים "אינתיפאדת אל-אקצא", מהסכם שלום עם ירדן ועם הפלסטינאים, מלחיצת יד היסטורית בין רבין לערפאת בבית הלבן ועד למלחמה מסוג מיוחד וחדש.
 
הספר דן גם בהקמת גדר ההפרדה, בהתנתקות והכאב הגדול שהיה כרוך בה לאלפי משפחות וגם על הפוליטיקה הצבאית של צה"ל, השינויים הרבים שהוא עבר בתפיסות הארגון וההתנהלות. הספר הוא ניתוח סוציולוגי של הגורמים החברתיים, התרבותיים והפוליטיים המביאים למלחמה, המעניקים לה לגיטימציה והמקשים על סיומה. החברה היא הצלע השלישית, לצד המדינה והצבא, במשולש אותו ראה קלאוזביץ כמאפיין כל מלחמה.

מלחמותיה החדשות של ישראל – הסבר סוציולוגי-היסטורי מאת אורי בן-אליעזר, הוצאת אוניברסיטת תל-אביב

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program