מ'כיפת ברזל' לחברת חשמל

חברת mPrest, מפתחת השו"ב של כיפת ברזל, משיקה מערכת שו"ב למגזר האנרגיה ולמערכות תעשייתיות בשם 'שריג מידע'. מדובר באותן אבני יסוד הנמצאות בבסיס מערכת השו"ב של כיפת ברזל, שעברו התאמה לעולם הבקרה התעשייתית. בין השורות: מדובר בפלטפורמה שבעתיד תתן ליחידת הסייבר של רפאל דלת כניסה למכירת פתרונות הגנה לסביבת סקאדה

משמאל: נתן ברק, אלי גליקמן, יוסי שנק. צלם: יוסי וייס, חברת החשמל

חברת החשמל וחברת mPrest יוצאות בשיתוף פעולה במסגרת החממה לקידום רעיונות טכנולוגים –ק.ר.ט, ומשיקות את מערכת 'שריג מידע'. לצורך פיתוח המוצר נבחרה חברת 'אמפרסט אלקטריק' שהיא חלק מהפורטפוליו של החממה - ק.ר.ט.

מערכת 'שריג המידע', אשר פותחה במשותף עם אנשי המקצוע של אנשי מערכות מידע ותקשוב ויחידת הביטחון הארצית בחברת החשמל, הינה מערכת לניהול בסיסיי נתונים רבים שמתקבלים ממערכות האבטחה של הארגון. הפיתוח מיועד לחברות תשתית, שהן בעלות מערכות רבות ומגוונות וצריכות להגיב בצורה יעילה לאירועים מורכבים בשגרה ובחירום.

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל: "שיתוף הפעולה בין חברת החשמל לחברת mPrest, החברה אשר פיתחה את מערכת "כיפת ברזל", מתבקש. אין ספק שנדרשת "כיפת ברזל" לתשתיות האנרגיה של מדינת ישראל מערכת 'שריג מידע' , הינה מערכת האבטחה וההגנה הטובה ביותר הקיימת היום בחברות תשתית".

יוסי שנק, סמנכ"ל תקשוב בחברת החשמל : "חברת החשמל מתמודדת מידי יום עם עשרות איומים פיזיים על מתקניה וקיימת חשיבות להגנה מיטבית באמצעות המערכות הטכנולוגיות המתוחכמות ביותר. המערכת מותקנת ב-7 אתרים תפעוליים של חברת החשמל ומראה יכולות ביצוע ותוצאות מרשימות".

אל"מ (מיל) נתן ברק מנכ"ל mPrest: "חברת mPrest השכילה לפתח תשתיות גנריות למערכות שליטה ובקרה שמאפשרות עוצמה מסוג אחר ללקוחות ולמשתמשים שלה ובראשם חברת החשמל. מערכת השליטה והבקרה שהותקנה בחברת חשמל מאפשרת גמישות לשינויים, אדפטיביות, הזנה של חוקים חדשים, שילוב ממשקים ומערכות נוספות ושינויי תפעול על ידי אנשי חברת החשמל, ללא שינויי תכנה ובזמן אמתי.

"בדומה ליכולת לתת מענה לאיומים המשתנים בכיפת ברזל, יכולה חברת חשמל להתאים את המערכת לתפישות ההפעלה המתעדכנות שלה ולמגוון הסנסורים ולשינויים הנדרשים. התשתיות, מנוע החוקים, מחולל הממשקים, עמדת התפעול הגנרית ומרכיבים נוספים בתשתיות mPrest מאפשרות לחברת החשמל להיות בחזית הטכנולוגיה בתחומי השליטה והבקרה, מאפשרות שיפור משמעותי של תהליכי הניהול והבקרה ומיצוי המשאבים של חברת החשמל.

"המערכת מאפשרת אינטגרציה ושליטה על אלפי סנסורים, בכ- 300 אתרים ברחבי ישראל, בהירארכיה על בסיס הרשאות וחוקים שיקבעו על ידי המשתמש, בזמן אמתי ותוך שילוב בין כל המרכיבים והתהליכים בארגון כולל: ביטחון, בטיחות, לוגיסטיקה, תפעול ובשלבים מאוחרים יותר גם סייבר. התמונה האינטגרטיבית והשילוב בין המערכות השונות בחברת החשמל יובילו לקפיצת מדרגה בתהליכים בארגון".

מערכת "שריג מידע"

מערכת "שריג מידע" בנויה בארכיטקטורה ייחודית המאפשרת חיבור של אינספור מערכות ואמצעים, ללא מגבלה של קישורים או כמות הנתונים. זוהי מערכת שמאפשרת חיבור בין מערכות מידע באמצעות שכבת תוכנה גנרית, המנרמלת את המידע מהמערכות השונות למידע אחיד וסטנדרטי, בו ניתן לטפל בצורה חכמה ויעילה.

מערכת "שריג המידע" מייצרת יכולת שליטה ובקרה משופרת על האמצעים השונים לאבטחה שברשות הארגון. היא מאפשרת לבצע ניתוח של מצבי שיגרה ומצבי קיצון ולייצר אנליטיקה וסטטיסטיקות חוצות מערכים וארגון.

You might be interested also

Yaniv Vardi, CEO of Claroty. Photo: Keren Mazor

Claroty raises $140 million in Series D funding round 

The company, which deals with industrial cybersecurity, plans to use the funding for accelerating its expansion into new regions and verticals, as well as for continued development of its product portfolio