מימון וקוץ בו

ארה"ב תקצה מימון כולל של כ-620 מליוני דולרים בשנת הכספים 2015 לתכנית ההגנה בפני טילים של ישראל כולל מערכת החץ, כיפת ברזל ושרביט קסמים. כך עולה מפרסום המלצות הועדה לשירותים מזויינים של הקונגרס שהתקבלו ב-22 למאי. זאת, תחת התנייה שיותר כסף יופנה לקבלנים אמריקאים בייצור משותף בארה"ב

תצוגת מערכת שרביט קסמים - צילום:כפיר אסולין/sderonet.co.il

ממשלת ישראל הסכימה להוציא יותר ממחצית הכספים שהפנטגון מספק למערכת כיפת הברזל בארה"ב, כך על פי דיווח של אתר businessweek. זאת לצד הכפלה של המימון המיועד לייצור מערכת כיפת ברזל ומיירטים. בעוד בקשתו המקורית של אובמה עבור המערכת עמדה על מימון של 176 מליוני דולרים לשנת הכספים 2015, החליטה הועדה לשירותים מזויינים של הקונגרס להוסיף לסכום זה עוד 175 מליוני דולרים תחת התניה שחלק גדול מהמימון הזה יגיע לקבלנים אמריקאים.

אם מסכמים את הסכום המאושר לשנת הכספים 2015 שארה"ב תשקיע במערכת מגיעים ל-351 מליוני דולרים. מדובר על סכום נמוך יותר מההסכם שחתמו בתחילת החודש הסוכנות להגנה בפני טילים עם משרד הביטחון הישראלי שעמד על 423 מליוני דולרים.

משקיעים בהגנה מפני טילים

מערכת ישראלית נוספת שקיבלה תוספת תקציב מארה"ב לשנת הכספים הבאה היא החץ שאמורה לקבל מימון בסך 130.9 מליוני דולרים המייצגים תוספת של כ-66 מליוני דולרים לעומת ההצעה המקורית של אובמה שעמדה על 65 מליוני דולרים. כך לפי אתר jewishvoiceny. גם מערכת שרביט קסמים זכתה לתוספת נכבדה של 106 מליוני דולרים. סך המימון למערכת זו יסתכם בכ-138 מליוני דולרים, לעומת הצעתו המקורית של אובמה שעמדה על כ-32 מליוני דולרים. (סה"כ אישרה הועדה לשירותים מזויינים סכום של 268.8 מליוני דולרים לשתי התכניות לשנה הכספים 2015). את המסמך המקורי אפשר לראות כאן.

[הערה: נזכיר רק שלפי פרסומים בתקשורת, ארה"ב מנעה מרפאל למכור לפולין את מערכת שרביט קסמים בסכום משוער של כ-13 מיליארדי דולרים. אם באיזה שהוא אופן תוספת המימון של ה-100 מיליוני דולרים למערכת זו אמורה להוות פיצוי על אובדן העסקה, מדובר בסכום קטן משמעותית מזה שהיה אמור להתקבל במימוש העסקה].

המימון מצד הפנטגון שיקבלו הקבלנים בארה"ב לייצור רכיבים של המערכת יקפוץ ב-30 אחוזים השנה ו-55 אחוזים בשנה הבאה. כך על פי דו"ח של הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים שהושג על ידי סוכנות הידיעות בלומברג. החלק הזה מסתכם בלפחות 97 מיליוני דולרים, מתוך ה-176 שנדרשו על ידי משרד ההגנה עבור המערכת לשנת הכספים הקרובה.

בעוד הביצועים של המערכת חזקו את הפופולריות שלה בארצות הברית כדרך לסייע למחוקקים לבקש יותר כסף עבורה, האווירה הציבורית כנגזרת של קיצוץ בתקציבי הביטחון חייבה אותם להפנות חלק גדול יותר מכספים אלו לקבלנים אמריקאים.

"לפי הסכם זה, ארצות הברית מתמקדת בהגברת הפעילות הכלכלית בארצות הברית , תוך הבטחה כי צרכי הביטחון של ישראל לא יפגעו", אמרה סוכנות להגנה מפני טילים בדו"ח ב-2 באפריל. "ההסכם החדש יוצר איזון טוב יותר לשני הצדדים וצריך לשמש כמודל לעתיד".

התניות של הקונגרס

חברת רייתאון המבוססת במסצ'וסטס, שנמצאת תחת חוזה עם רפאל תפעל למצוא את הספקים המתאימים ביותר בארה"ב, כך נכתב בדו"ח הסוכנות להגנת טילים. ההסכם "מספק תשתית לייצור משותף של רכיבי כיפת ברזל ומיירטים בארצות הברית", כך על פי הדו"ח. הקונגרס אישר מימון בסך של 703 מליוני דולרים לפרויקט מאז שנת 2011.

"בהתחשב בהשקעה המשמעותית של משלם המסים האמריקאי במערכת זו, הוועדה סבורה כי הפקה משותפת של חלקים ורכיבים צריכה להיעשות באופן שימקסם את השתתפות התעשייה בארה"ב", אמרה ועדת השירותים המזוינים של הקונגרס בדו"ח שלה על מידת האישור הבטחוני עבור שנת הכספים שמתחילה ב-1 באוקטובר. הוועדה הוסיפה 175 מליוני דולרים לבקשתו של הממשל, לאחר שישראל ביקשה יותר כסף, כך על פי הדו"ח של הסוכנות להגנה מפני טילים .

הוועדה הציבה סייגים להוצאת המימון הנוסף, ובכלל זה הגשת "חוזים שנחתמו ואושררו, חוזי קבלנות משנה והסדרי שיתוף פעולה" עם חברות בארה"ב. ההצעה התקבלה ב-22 במאי. "אנו צופים כי החוזים הראשונים ייחתמו מאוחר יותר השנה", וכי "חלק ניכר מהמימון האמריקאי לכיפת ברזל יוקצה לחוזים בארה"ב", אמר דובר הסוכנות להגנה מפני טילים, ריצ'רד להנר בהצהרה בדואר אלקטרוני.

ההסכם עם ישראל כולל הוראה המאפשרת ייצור של כל חלק בישראל, אם המחיר שלו בארה"ב יהיה גבוה יותר מעלות ייצורו בארץ בחמישה אחוזים או יותר, כך על פי האתר. "ריית'און מאמינה שיש מעט מאוד רכיבים שעבורם משוואה זו תתקיים", נכתב בדו"ח של הסוכנות להגנה מפני טילים. החוזים הראשונים שייחתמו בחודש יולי יהיו סביב ייצור חלקים למיירט התמיר של כיפת הברזל. [ב-2013 בנתה החברה מפעל לייצור המיירטים בארה"ב, כך לפי ה-worldtribune]

לכתבות המובאות בכתבה זו לא התקבלו תגובות מצב רפאל, ריית'און או משרד הביטחון של ישראל.

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies