מייק הררי נפטר

האיש, שהוגדר אגדת המוסד, נפטר בגיל 87 בביתו. עמד בראש יחידת "קיסריה" של המוסד והקים את יחידת "כידון"

(צילום: מתוך ערוץ 1)

האיש שהיה לאגדה במוסד, הלך לעולמו: בכיר המוסד לשעבר, מייק הררי, נפטר בגיל 87 בביתו שבתל אביב. הררי פיקד על אגף המבצעים המיוחדים "קיסריה" בארגון החשאי ואף היה אחראי להקמת יחידת "כידון", שעל פי פרסומים זרים עסקה בהתנקשויות.

הוא נולד בתל אביב בשנת 1927, ובגיל 16 התגייס לפלמ"ח. הוא נעצר על ידי הבריטים שלוש פעמים במהלך שירותו בארגון הצעיר ואף לקח חלק בפעולות חבלה כנגד המנדט הבריטי לפני קום המדינה. לאחר מכן הררי נשלח לאירופה מטעם המוסד לעלייה ב' והחל לפעול בארגון העלאה של מעפילים לישראל. לאחר קום המדינה השתלב בתפקידי קשר בצה"ל ואז גוייס לשירות הביטחון על ידי איסר הראל.

בתפקידו הראשון מטעם השירות היה אחראי על ביטחון נמל התעופה בלוד ולאחר מכן עבר לביטחון במשרד החוץ. ב-1954, בעידודו של הראל, הצטרף לשורות המוסד. הוא הוצב באגף הפעלת הסוכנים ויצא לשליחות בפריז. באמצע שנות ה-60 עבר ליחידת "קיסריה" ומונה לעמוד בראשה ב-1970. תחת פיקודו פעלה היחידה במספר מדינות ברחבי העולם הערבי. באפריל 1973 הררי לקח חלק במבצע "אביב נעורים", במהלכו פשטו כוחות ישראלים על יעדים בביירות וצידון וחיסלו בכירים בארגון פתח. הררי פרש משירות המדינה בשנת 1980 ועבר למגזר הפרטי.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ספד להררי ומסר כי "מייק הררי ז"ל, שייך לאותו זן נדיר של בוני המדינה, שעוד מהיותם נערים צעירים התגייסו כדי להילחם למען הקמתה, ולאחר שמטרה זו הושגה, הוסיפו לתרום רבות לביצור ביטחונה. מרבית עשייתו של מייק הררי למען ביטחונה של מדינת ישראל כלוחם ומפקד במוסד לא נודעה ולא תיוודע לעולם; אך כל מי שזכה להכיר אותו ידע כי מדובר באיש מבצעים נדיר ופורץ דרך, אמיץ לב ורב תעוזה ויצירתיות, שהשפעתו על המוסד ועל דורות של לוחמים ניכרת גם בימים אלו ותיוותר גם עוד שנים רבות".

You might be interested also