מטוס ה"לביא" הראשון נמסר למשרד הביטחון

באיטליה נערך טקס הגלילה החגיגי במסגרתו נמסרו לישראל מטוסי אימון חדש מדגם M346. שמואל צוקר, ראש מנה"ר: "אחת העסקאות החשובות של מערכת הביטחון"

נשלמות ההכנות לקראת הגעתו לישראל של מטוס האימון החדש של חיל האוויר - ה"לביא" (M-346) המיוצר על ידי חברת "אירמקי" האיטלקית. ההחלטה על רכישת מטוס האימון החדש אושרה ביולי 2012.

באיטליה התקיים בצהריים טקס הגלילה החגיגי, roll out, במסגרתו נמסר המטוס הראשון מדגם M346 לחיל האוויר הישראלי. מדובר במטוס שיהווה את מטוס האימונים החדש של חיל האוויר הישראלי, בעסקה בה הייתה מעורבת התעשייה האווירית הישראלית וחברת אלביט מערכות.

מדובר במטוס סילון מתקדם שמחירו מוערך בעשרים מיליון אירו. המטוס מגיע למהירות של 1.15 מאך והוא נועד לאמן את טייסי הקרב בחיל האוויר הישראלי בשלב המתקדם של קורס הטייס. חיל האוויר האיטלקי מאמן את טייסיו על המטוס.

"עסקת מטוסי אימון החדישים היא אחת המורכבות והחשובות של מערכת הביטחון אי פעם", אמר שמואל צוקר, ראש מינהל ההרכשה במשרד הביטחון (מנה"ר). במסגרת העסקה נרכשו על ידי ישראל 30 מטוסים בשווי 2 מיליארד דולר. תשעה מהמטוסים יגיעו עד לסוף שנת 2014 והיתר בשנים הבאות. לדברי צוקר, שהוביל את העסקה עם האיטלקים, "מדובר בעסקה מורכבת במיוחד שמשלבת תשלום בדולרים וביורו. חלק מהמימון מגיע בכספי סיוע אמריקאי שכן לבקשתנו המטוס יהיה מציוד במנועים מתוצרת ארה"ב.

"בתמורה לרכישת המטוס, האיטלקים כבר רכשו בסכומים גהוים לוויין ומטוס התראה בישראל. מעבר לתרומה העצומה לאימון הטייסים בחיל האוויר, לקראת עידן מטוסי הקרב העתידיים, מדובר בהחלפה של צי מטוסים שלהם שיהיו לו השלכות מרחיקות לכת גם על שירותי משנה שיירכשו בארץ, כולל בניית סימולטורים למטוס החדש. מדובר במהלך בעל חשיבות עצומה, ועל רקע זה ההתרגשות בטקס הגלילה היא רבה".

בטקס נטלו חלק גם גורמים בכירים מחיל האוויר הישראלי.

ב-2012 החליטה ישראל לרכוש את המטוס האיטלקי תוך שהיא מעדיפה אותו על המטוס הדרום קוראני טי 50. בחיל האוויר החליטו לקרוא למטוס מטוס הלביא כמחווה למטוס הישראלי שבוטל בשנות השמונים בגלל עלותו. הוא יחליף את מטוסי הסקייהוק הישנים המשמשים את קורס הטייס בבסיס חצרים לאימונים כיום.

בספטמבר 2012 סוכם חוזה בהיקף של כ-603 מיליון דולר בין "תור", השותפות של אלביט מערכות והתעשייה האווירית, ובין משרד הביטחון, במסגרת פרויקט מטוס האימון העתידי של חיל האוויר . במסגרת הפרויקט אלביט מערכות, שחלקה בעסקה מוערך ב-420 מיליון דולרים, מקימה מערך כולל של שירותי אחזקה ותמיכה לוגיסטית מקיפה למטוס האימון החדש, כמו גם מערך אימון קרקעי מתקדם. במהלך שלב ההפעלה של הפרויקט, תספק אלביט מערכות שירותי לוגיסטיקה למאמן ולמערך המטוסים החדש בהיקף של כ310 מיליון דולר, שיתפרסו על תקופה של כעשרים שנה.

You might be interested also