מזל"ט בשירות חמאס

התחקירן רונן סולומון מנסה לזהות את הכטב"ם של חמאס שיורט מעל אשדוד. האם באמת מדובר בדגם מתוצרת איראן ומה ניתן ללמוד מכך על יכולות הארגון בתחום?

באזור השעה 06:30 הבוקר (שני) ביצע חיל האוויר יירוט מוצלח מעל אשדוד באמצעות סוללת "פטריוט" של מזל"ט תקיפה של החמאס, אחת מההפתעות שתיכנן החמאס והיו מוכרות למערכת הביטחון. לטענת צה"ל, המזל"ט זוהה מאז יצא משמי הרצועה לכיוון מערב ואז צפונה מעל הים.

ברשות חיל האוויר תיעוד של טיסת המזל"ט וחיל הים נקרא לבצע סריקות אחר שבריו כדי שיהיה ניתן להפיק מודיעין אודות יכולותיו ומקורותיו. למעשה אישרר החמאס את ההערכה כי מדובר אכן במזל"ט המבוסס על הטכנולוגיה של "אבאביל" האיראני שקיבל הארגון עוד לפני המשבר עם איראן על רקע המלחמה בסוריה ושנותר בידי הארגון למרות תקיפת מחסניו בנובמבר 2012.

במקביל פרסם הארגון תמונות ראשונות של מה שלכאורה אותו מזל"ט תקיפה הנושא על כנפיו מעיין רקטות (2 רקטות/מרגמות הטלה מכל צד). במבט מדוקדק של כלי הטייס שהוצג בטלויזיה של החמאס נראה כי מדובר בהפקה שהוכנה מראש באמצעות טיסן שמדמה את הדבר האמיתי (צעצועים דומים נמכרים בסין) ומשמש חובבנים. תנועת כלי הטיס, פעולת הרוטור האחורי ובחינת מרכיבים אחרים בכלי הטייס מחזקים את ההנחה הזו.

זהו ניסיונו השני של הארגון לשגר מזל"ט מתאבד אל עבר ישראל. באוקטובר 2013 סיכלה הרשות הפלסטינית ניסיון של הארגון לשגר לישראל מטוס זעיר ללא טייס הנושא חומרי נפץ מאזור חברון כאשר חוליה של החמאס הצליחה לערוך כמה טיסות ניסוי עם המזל”ט בטרם נתפסו.

כבר בנובמבר 2012, בשלבים הראשונים של מבצע "עמוד ענן" ביצע צה"ל תקיפה מדוייקת של מחסני כלי טייס בלתי מאויישים של החמאס שהיו בשלבי פיתוח מתקדמים ובעלי יכולות תקיפה מדוייקות למרחקים של עשרות קילומטרים. חמאס תועד באותה העת מבצע גם טיסות ניסוי של אותם מזל"טים מתאבדים במנחת נטוש באזור חאן יונס. על פי צילומי הווידאו ששחרר דובר צה"ל באותה העת, ניתן היה לזהות כי מדובר בכטב"ם בעל מוטת כנפיים באורך כמטר העושה שימוש גם בכנף ייצוב קדמית בדומה למזל"ט האיראני "אבאביל" שסופק לחיזבאללה ונבנה כמזל"ט תקיפה הנושא חומר נפץ מרסק במשקל של כ-45 ק"ג, המסוגל להתאבד על מטרה באמצעות הכוונה של מצלמה אלקטרו-אופטית שאת הדמאותיה הוא משדר לתחנה קרקעית בזמן אמת.

המזל"ט של החמאס ב-2012 בשונה מ"אבאביל" המשוגר בדר"כ ממשגר, המריא ממסלול באמצעות מנוע רוטרי יחיד בעל מדחף דוחף ומונחה באמצעות קרון בקרה. העובדה כי המזל"ט, שייתכן והיה ממולכד, יורט מעל אשדוד על ידי סוללת "פטריוט" ולא באמצעות ירי תותחים מלמדת משהו על גודלו ועל כך שהצליח לייצר חתימה אווירית מספיק גדולה בעבור מערכת היירוט של ה"פטריוט".

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq