מול סוריה - גדוד 'עיטם'

גדוד התותחנים 'עיטם', שאחראי על כח האיכון והמטאורולוגיה של זרוע היבשה בגבולות הצפון והדרום, קלט לאחרונה אמצעים מיוחדים . הסיבה להקמת הגדוד היא ההתחמשות המסיבית של החזבאללה, החמאס וארגוני הג'יהאד בסוריה- התחמשות שהגבירה את הצורך במענה הולם לאיום הטילים, הרקטות והמרגמות

מג"ד 'עיטם', סא"ל יגאל קצב. צילום: בן רם דוד וניר גל, דו"צ

בעידן בו הצבא מקצץ מכוחותיו, שדה הקרב המשתנה מחייב יחידות מסוימות דווקא לתקופה של תנופה והתעצמות. כזה הוא גדוד 'עיטם', כח האיכון והמטאורולוגיה של זרוע היבשה בגבולות הצפון והדרום, שקלט לאחרונה אמצעים מיוחדים בדגש על הפעילות באיזור רמת-הגולן. "הגדוד הוקם אל מול צורך מהשטח, ולכן משקיעים בו משאבים משמעותיים", פירט מפקד הגדוד, סא"ל יגאל קצב.

הגדוד קלט אמצעים חדשים שמסייעים בפעילותו לזיהוי שיגורים ודיווח על מסלולי מעוף טילים. זאת במקביל להעברתו מעוצבת מילואים, לעוצבה הסדירה האחראית על פעילות הבט"ש בגבול סוריה.

לגדוד, המוגדר כחלק מחיל התותחנים, תפקידים נוספים: הוא מבצע טיווח ליחידות ארטילריה, ומפיק נתוני מזג אוויר איכותיים ליחידות השונות . "כמעט כל יחידה, בין אם כיוון שהיא יורה לטווח ארוך, ובין אם כי היא מפעילה אמל"ח באוויר- צריכה לקבל נתונים מהגדוד", ציין מפקדו, סא"ל יגאל קצב בשיחה עם אתר צה"ל. במסגרת זו, חנך הגדוד לפני חמישה חודשים בסיס חדש למפקדתו, מחנה 'רמות נפתלי'.

בקיץ יקלוט הגדוד סמג"דית ראשונה בחיל- סרן אפרת קייקוב, שמגיעה מלשכתו של מפקד פיקוד הצפון אחרי עבר כלוחמת בחיל עד תפקיד מ"פ. על מינויה אמר לאתר צה"ל קצין התותחנים הראשי, תא"ל רועי ריפטין, כי בחיל "מאמינים בשוויון מגדרי ומתנסים בו במשך שנים. יש בחיל הרבה קצינות לוחמות- והנה מונתה סמג"דית ראשונה בגדוד מבצעי".

הסיבה להקמת הגדוד היא ההתחמשות המסיבית של החזבאללה, החמאס וארגוני הג'יהאד בסוריה- התחמשות שהגבירה את הצורך במענה הולם לאיום הטילים, הרקטות והמרגמות. טילים, רקטות ומרגמות מהווים יחד את מה שקוראים בצה"ל: מכלול 'התלול מסלול (תמ"ס)'. "המכ"ם משמש למגוון פעילויות מבצעיות, ומאפשר סריקה של ההתרחשויות הגזרתיות", הדגים המג"ד.

מכ"ם "מגן רוח"

בנוסף למערך מכ"ם הנוריות, המהווה בסיס לגדוד, ל'עיטם' יש אמל"ח חדש, והרבה: ראשית, מדובר במכ"ם הר"ז (רב זרועי) בגרסה עדכנית - בעתיד יוסבו כלל מכ"מי הר"ז שברשות הגדוד לגרסה משודרגת, שהיא "בעלת חשיבות אסטרטגית, המשנה את תמונת הקרב", ציין סא"ל קצב. שנית, הגדוד יכניס לפעילות מבצעית את מערכת "טייפון", החדשה במערך המטאורולוגיה. המערכת נושאת אפשרויות ניווט מתקדמות ומגבירה את יעילות המערך. בנוסף, ייכנס לגדוד מכ"ם "מגן רוח".

"בשורה התחתונה, השינויים יאפשרו לגדוד עיטם להיות רלוונטי יותר לתמונת הקרב השלמה, ליצור תמונת קרב עדכנית יותר, ולשפר את הסיוע לחטיבות המתמרנות", הסביר סא"ל קצב. "בעזרת המכ"ם ניתן יהיה לבצע ירי באופן מדויק יותר, כך שנהיה גמישים יותר ונפחית את הסיכון לפגיעה בכוחותינו".

באופן כללי, אחד מתפקידיו של מכ"ם הר"ז הוא לאתר את משגרי התמ"ס של האויב. האיכון משחק תפקיד משמעותי במערך ההתרעה של פיקוד העורף, ומאפשר לו להפעיל אזעקות. במקביל, מספק הגדוד נתונים למרכזי האש, לאג"ם ולמודיעין- ובעצם מסייע לחטיבות מתמרנות, אשר נמצאות בסכנה מידית מתמ"ס הנורה לעברן. כמו כן, הוא מסוגל לנטרל מתקני שיגור.

בגרסה החדשה ישנם מספר הבדלים שמשנים את כללי המשחק. "המכ"ם החדש הוא מהמשוכללים בעולם, ולו יכולת גילוי בדיוק רב ולטווחים משמעותית. הוא מהווה פאר הטכנולוגיה", אמר לאתר צה"ל מפקד הגדוד.

לבשורה שמביא עימו רז 4 לגדוד, מצטרפת גם כניסתה של מערכת חדשה ליחידת המטאורולוגיה. למעשה, המערך החזאי המהווה חלק אורגאני מהגדוד מזה שנתיים. מערכת ה'טורנדו' המיושנת שלו תוחלף במערכת 'טייפון' בשנת 2014. "נתונים מטאורולוגיים מדייקים מאוד את הירי של כל גורם אש. כדי לפגוע צריך לדעת כמה רוח נושבת. זה רלוונטי במיוחד בעולם שבו צה"ל מתמודד עם חוליות גרילה קטנות ונסתרות ולא עם צבא סדור, ולפיכך, על הירי להיות מדויק", ציין באזני אתר צה"ל מפקד יחידת המטאורולוגיה, רס"ן לירוי שפיר .

'טייפון' תדע להעביר נתונים למערכים הזקוקים להם, שלא קיבלו אותם מ'טורנדו'- גם למערך האב"ך ולפלוגות המרגמה של החי"רניקים. על פלוגות המרגמה נערך כבר ניסוי מוצלח אחד, בעזרת גדוד מאחת מחטיבות החי"ר. "בנוסף נדע לשתף פעולה גם עם מהערך המטאורולוגי חיל האוויר ולהצליב איתם נתונים, מה שישפר דיוק וזמינות", סיפר רס"ן שפיר.

יתר על כן, התשדורות בין האמצעים במערך השתכללו כך שמזג האוויר לא משפיע עליהן כלל. "זה המעבר מלאו-טק להיי-טק", חידד מפקד המערך. "מערכת הטייפון הופכת את העבודה של המכ"ם למדוייקת יותר ומתחשבת בתנאי מזג האוויר", סיכם.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה"ל

You might be interested also