"מודיעין בעידן הביג דאטה מחייב היתוך מידע ממוכן"

אלפי אנשים לקחו חלק בתערוכת בינת אקספו 2014. במושב מיוחד שנוהל על ידי ישראל דיפנס דנו בהיבטי הביטחון בעידן הקיברנטי

תת ניצב שנהב במושב המיוחד

אלפים גדשו את ביתן 1 במרכז הירידים בתל אביב לתערוכת בינת אקספו 2014 שהתקיימה במקום. את האירוע פתחו מנכ"ל בינת תקשורת, אלון בן צור, ויו"ר ונשיא קבוצת רד-בינת, יהודה זיסאפל.

מגזין ישראל דיפנס ניהל מושב מיוחד בתערוכה שנושאו היה גופי הביטחון ותעשיות הביטחון בעידן מהפיכת המידע: 6 זויות מבט. במושב השתתפו חן אזולאי, סמנכ”ל אגף מכירות, בינת, אל”מ מ’ מצה"ל, דורון ברגרבסט, לשעבר ראש אגף אבטחה בשב”כ, יו״ר חברת ASERO, תא”ל (מיל’) אמנון סופרין, לשעבר ראש אגף מודיעין במוסד וקמש”ר בצה”ל, ד”ר אבנר פריאל, מומחה להיתוך מידע ויועץ בכיר לפרויקטים מרכזיים, ניצב משנה עופר שנהב, ראש מחלקת פיתוח מערכות מחשב במשטרת ישראל, תת-גונדר בדימוס, ישראל (רום) רוסו, ראש מנהל טכנולוגיות בשב"ס בשנים האחרונות ועמיר רפפורט, מייסד ועורך ראשי ישראל דיפנס.

ד"ר פריאל אמר כי "מודיעין בעידן הביג דאטה מחייב היתוך מידע ממוכן. האדם כבר לא יכול להתמודד עם כמויות המידע הגדלות במקביל לקיטון קבועי הזמן. אנחנו עוברים ממיצוי מידע ללימוד אוטומטי. המערכות צריכות ללמוד לבד את הנתונים, והמפעיל האנושי צריך לעשות כיול עדין למנגנון הזה".

תת ניצב שנהב אמר כי החשיבות הגדולה היא בטפול באירועים בזמן אמת. "אם יש עליה בפריצות בתא מסוים, המשטרה צריכה לדעת, לזהות ולטפל בזמן קצר באירוע. מערכות שמשתמשת בהן המשטרה כוללות למשל לוח בקרה למשטרת התנועה. המטרה היא למצוא מתאם בין פעילות האכיפה לכמות תאונות דרכים וחריגה משגרה בתאונות דרכים.

"כל מפקד במשטרה רואה את העמידה ביעדים בקבועי זמן נתונים. ניתוח מידע פיננסי בחקירות - בדיקת חשבונות בהקשר של הלבנת הון, כולל מציאת חריגות בפעילות חשבון. מערכת טקטית שמבצעת זיהוי מספרי רכב בזמן אמיתי. בפחות משתי שניות היא מזהה בעיה עם אותו רכב לאחר זיהוי המספר. למשל - בלי טסט או בעלים מבוקש. רכב שנגנב בלילה בבוקר לא קיים, מסבירים במשטרה. במציאות כזו, רוצים לתפוס את הרכב במחסום באותו לילה וצריך מידע בזמן אמת. המערכת מותקנת בעיקר במחסומים. מערכת נוספת מאפשרת היתוך מידע בזמן אמת ממגוון מקורות, כולל GIS. רוצים לדעת מה קרה, מתי ואיפה. אלו מערכות שמאפשרות לבקר למשל פיזור של ניידות בתא שטח. אפשר גם לראות נקודות חמות של אירועים. יש גם מערכת לניהול תיק חקירה, כולל התרעות בזמן אמת לתיק".

שנהב גילה עוד כי למשטרה יש מערכת חדשה של מחשוב נייד שמאפשרת לקבל מידע בתקשורת סלולרית לצורך מעקב בזמן אמת אחרי אירועים שמדווחים למוקד 100.

You might be interested also