מה ניתן לדעת על הפיצוץ שארע בצפון איראן?

רונן סולומון מנתח את הידיעות על פיצוץ מסתורי ב"מתקן נפט" בעיר קזבין

נתקן גרעיני באיראן

בשעה שפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נמצאים בטהראן כחלק מההסכם בין איראן למעצמות, אירע בשלישי בערב פיצוץ גדול ומסתורי בעיר  בעיר קזבין שנמצאת ממערב  לטהראן.לפי דיווחים, כ-50 בני אדם נפגעו בפיצוץ שסיבתו עדיין איננה ברורה.

האירוע התרחש ביום בו מבקר בטהרן הסמוכה צוות של פקחי סוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בראשותו של המשנה לראש שהגיע על מנת להיפגש עם בכירי הגרעין האיראניים ולבקר במתקני הגרעין של המדינה בהתאם למתווה ההסכם שנחתם בין המעצמות - סבא"א והארגון לאנרגיה האטומית של איראן.

בשלישי בבוקר ביקר הצוות במכרה האורניום במחוז יזד. הסכם ששת הסעיף  מאפשר לפקחי סבא"א לבקר במפעל המים הכבדים באראק, הסדרת ביקור במרכז הלייזר בלשקר עבד, ביקור במכרה כרית האורניום באזור סגאנד וגישה למפעל העשרת אורניום בארדקאן המאפשר לייצר 60 טון של אורניום במצב "עוגה צהובה" - אורניום שמשמש לאחר הרכבה עם פלואור להזנת סרכזות הגז(צנטריפוגות) במתקני ההעשרה, כדוגמת נתנז ופורדו. הצוות צפוי לסיים את משימתו ולשוב לוינה ביום רביעי בלילה.

בעיר קזבין, קיימת זה שנים פעילות של מפעלי תעשייה כימיים, חלקם במתקנים ביטחוניים שתוצרתן משוייכת לפיתוח נשק כימי להשמדה המונית כמו גם חשד לפיתוח חומרים הקשורים לתוכנית הגרעין של איראן.

בפאתי העיר ממוקם בסיס אלטילרי אזורי ומסביבו  אתרי אחסון ומתקני זיקוק ותעשיה שסביבם נבנו לאחרונה גם תשתיות לפריסת סוללות להגנה אווירית.

לאורך השנים עוסקת איראן בהסתרת מתקניה החשאיים תוך ניוד טכנולוגיות וחומרים ממקום אחסון שנחשף על ידי הסוכנות למקום מסתור חדש.  לאחרונה פירקה איראן את המכון הפיזיקלי למחקרים צבאיים שפעל בסמוך לאוניברסיטת "מאלק אשתר". מדובר במכון שעל פי דוחות סבא"א והאופוזיציה האיראנית, ריכז את המחקר החשאי
 לפיתוח הנשק הגרעיני של איראן. צילומי לויין חשפו גם פעולות לניקוי הקרקע.

You might be interested also