מהפכת הסימולציה

הסימולטורים הצבאיים מאפשרים לדמות כמעט כל תרחיש. החיבור לרשת מאפשר לדמות תרגיל במדינה הרחוקה אלפי קילומטרים מישראל. משחקי מלחמה

(צילום: סינדיאנה)

"בסימולטור אפשר ל'מדל' כמעט כל תרחיש מהחיים האמתיים. השחקן נכנס לתוך עולם וירטואלי ריאליסטי מאוד שכולל חישובים פיזיקליים כמו בליסטיקה, עייפות של השחקן, מוטיבציה, משקל נשיאה. אפשר להכניס את הנתונים האמיתיים של השחקן, כולל מדדים פיזיולוגים ומדדים של פגיעה במטרה מהמטווח האחרון", כך מתאר רם רוזן מנכ"ל חברת סינדיאנה את פעילות הסימולטורים הצבאיים שהם משווקים.

סינדיאנה פועלת בתחום הסימולטורים למגזר הצבאי. החברה התחילה בפעילות בישראל לפני כשנתיים והיא נקראת על שם שטח אימונים ברמת הגולן. על פי רוזן, הם מייצגים בארץ את חברת Bohemia Interactive שפיתחה את משחק הרשת הראשון בשם Arma3. באיזה שהוא שלב החברה עשתה "ספין אוף" ופתחה את Bohemia Interactive Simulations שמספקת פתרונות אימון וירטואליים לצבא על בסיס המשחק. רוזן מסביר כי הוא מייצג חברה נוספת בישראל והיא Pitch Technologies שעוסקת בקישוריות בין סימולטורים.

"פעם סימולטור היה מערכת כבדה מאוד, היום בעזרת הכלים של החברה אפשר לעשות סימולציה גם על גוגל אירת'", הוא מספר. "הסימולטור נראה דומה מאד לכל משחקי מלחמה המוכרים ברשת כמו Counter-Strike או Battlefield. אפשר לראות אדם מדבר בטלפון או מדליק סיגריה. ההבדל בין משחק למאמן טמון בגמישות של הסצנות. ברוב המשחקים השחקן מקבל תרחישים בנויים מראש על פיהם הוא משחק. חלק מהמשחקים כוללים גם כלי לבניית תרחיש או מפה, אבל לא בכולם. יש צבאות שעושים אימון יחיד ועד אימון מרובה משתתפים. בהולנד למשל נותנים למתגייסים פוטנציאלים לשחק בסימולטור כדי להבין מזה צבא.

"הטכנולוגיה היום מאפשרת חיבור סימולטורים במקומות שונים בעולם בזמן אמת. כלומר, יחידה בצבא ארה"ב יכולה להתאמן עם יחידה מבריטניה, גרמניה וישראל ברשת, כאשר כל יחידה נמצאת במקום אחר על הגלובוס. זה קיים בעולם משחקי המחשב, לא בעולם הצבאי", אומר רוזן. "לעשות מאמן שמחבר כמה יכולות אימון, זה היה עד היום אירוע טכנולוגי מורכב מאד. במשחק הזה אפשר בימים בודדים להרים תרחיש של עשרות שחקנים לפי אילוצים שנקבעים מראש".

רוזן מספר כי אחד התרחישים שבהם נעזרים בסימולטור ברמה הטקטית, הוא ירי דו"צ. "בארה"ב למשל, שעה לפני שיוצאים למבצע, החיילים חוזרים על התרחיש במאמן במטרה להפחית את הסיכוי לאירוע מסוג זה. בצורה כזו, כל חייל יודע איפה הוא מוצב בתרחיש ביחס לאחרים, מה התפקיד שלו ואיך הוא מתפקד מרגע הינתן הפקודה. החיילים נכנסים לסימולטור, מתרגלים מספר פעמים את תרחיש המשימה, ויוצאים למשימה האמתית. אפשר לקיים זאת על מחשב נייד במוצב בשטח. זה פתרון נייד, זול ונגיש.

"במקביל עושים היום אימונים משולבים עם סנסורים על החייל כולל כאלו בשטח, ועושים שילוב של אימון אמיתי ווירטואלי. יש גם אפשרות להזריק מטרות לתוך האימון האמתי על ידי שימוש במציאות רבודה. כלומר, אתה מסתכל עלי ורואה אותי לבוש בבגדים של חיזבאללה". הסימולטורים פועלים על תרחישי אמת, בשילוב מודיעין אמיתי שמתקבל מגורמי האיסוף המודיעיני. "הצבא האמריקאי עובד עם Virtual Battlespace 3. הכוח מקבל מודיעין אמיתי, מזריק אותו לסימולטור, בונה מודל בסימולטור, מריץ את המבצע עם הכוחות וסוגר מבצע. אפשר להכניס את כל הכוחות העוטפים, אם זה סיוע אווירי, חילוץ וכדומה. מכניסים אותם לחדר ליד ומתאמנים על שיתוף הפעולה. זה כלי שמשמש לא רק את סיירות העילית, אלא גם צוותי של גדודים.

"בארה"ב, ה-NAVY SEALS (הקומנדו הימי האמריקאי) יכולים להתאמן היום בארה"ב ומחר לצאת למבצע באפגניסטן. מרבית האימונים נעשים בארה"ב ואתה כל הזמן צריך להתאים את סביבת האימון למודיעין בזמן אמת שמגיע מהשטח. בסימולטור, אתה יכול להזריק תרחישים שונים ולהכין את הצוות למגוון אפשרויות.

"אפשר לעדכן את הסימולטור בזמן אמת ולהכניס אליו עשרות ומאות משתתפים. אפשר להזין אליו אמצעי לחימה מגוונים כמו במציאות. מהרגע שהסימולטורים מחוברים ברשת תקשורת, שני השחקנים יכולים לשחק. לא צריך שרת מרכזי כמו במשחקי מחשב. יש גם מודול של P2P מלא. אפשר גם לייצר מודלים מדויקים של הקרקע לדעת אם רכב מסוים עובר או לא. גם ברכבים של 4*4 הסימולטור יודע לחשב את האחיזה של כל גלגל".

התאמה כוללת וירטואלית

רוזן מסביר כי בעולם הסימולטורים מוציאים לחברה חיצונית את בניית בסיסי הנתונים ועדכון שלהם. עם ה-VBS מכינים את התרחישים ואת בסיס הנתונים הגיאוגרפי. רוזן מספר כי מרבית העדכון הוא אוטומטי. "אתה מכניס לו תצ"א, מפת גבהים, ואם יש קבצי GIS הוא שותל לבד את הבתים והכבישים. הוא גם יודע לעשות התאמה של התצוגה למפת הגבהים.

"ה-VBS מאפשר גם לשתף מידע צבאי בין צבאות שונים. אם הצבא ההולנדי, הישראלי, האוסטרלי והאמריקאי עושים מבצעים צבאיים, הסימולטור מאפשר למידה הדדית של תרחישים. אם יצרן ישראלי רוצה למכור נשק לצבא זר, הוא יכול להדגים את המערכת בתרחיש אמיתי של הצבא במדינת היעד, עם כל הציוד והטקטיקה של אותו צבא.

"יש גם מאמן הפעלת אש, אימון בציון לייזר למטוסים, צוללנים וכמעט כל סוגי האמל"ח והלוחמים שיש היום בצבאות סדירים. הכל בכמה קליקים. מדובר במהפכה בתחום הסימולטורים למגזר הצבאי. "תיאורטית אפשר לחבר מערכות שו"ב של מודיעין לסימולטורים ולעדכן את התרחיש בזמן אמת בנתונים מהשטח. תרחישי What/If גם אפשריים, אבל העולם עדיין לא בשל לזה. הכוונה היא למצב שבו במסך אחד רואים תמונה חיה ממל"ט ובמסך ליד רואים את הסימולטור לאחר שהוזן בתמונת המל"ט והוא נותן תרחישים שונים להתפתחות המבצע בזמן אמת. מעין מערכת קבלת החלטות ויזואלית בזמן אמת שיודעת להגיד איך כל פעולה בשטח משפיעה על התפתחות המבצע ואחוזי ההצלחה שלו", הוא מסכם.

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies