מהפיכת הרדיו-תוכנה

עולם התקשורת למשימות צבאיות ולמשימות חירום זקוק לשינוי מהותי, בדומה למהפכת התקשורת והקישוריות המתרחשת בעולם האזרחי המאפשרת קישוריות מכל סוג (דיבור, תמונות, חוזי, נתונים) בין משתמשים הנמצאים בכל מקום שהוא בעולם, בהשהיות קצרות. כדי לענות על הצורך החדש, פיתחו ברפאל את BNET - מכשיר קשר מסוג SDR שמסוגל לחקות בכל רגע נתון את אחד או יותר ממכשירי הקשר הקיימים

משמעותה וחשיבותה של "שפה אחת" נודעו עוד משחר ההיסטוריה, מאז ימי מגדל בבל: "ויאמר ה' הן עם אחד ושפה אחת לכולם וזה החילם לעשות" (בראשית י"א).

אסון מגדלי התאומים בשנת 2001, נוסף לטרגדיה האנושית ולטראומה העמוקה שהותיר, חשף בין היתר כשל מרכזי בפעילותם של כוחות החילוץ וההצלה - משטרה, מכבי אש, רפואה ועוד - שהתקשו לתקשר אלה עם אלה, בעיקר בגלל שימוש במכשירי קשר (רדיו) מסוגים שונים שאינם "מדברים באותה שפה", כלומר אינם "מדברים" באותו תדר, באותה שיטת אפנון, באותו פרוטוקול תקשורת וכדומה.

גם בשדה הקרב, שבו פועלים במשולב כוחות רבים ביבשה, באוויר ובים, צריכים כל הכוחות המפוזרים על פני שטחים נרחבים ומגוונים לתקשר אלה עם אלה - הם צריכים לדבר, להעביר מידע חזותי וגם ומידע טקסטואלי (כגון מיקום כוחותינו, מיקום כוחות האויב וכדומה).

תרחיש שכיח הוא כוח רגלי שפועל בתוך שטח בנוי. כוחות שריון וחיל אוויר נמצאים בכוננות לסייע לכוח הרגלי בעת הצורך. הקרב מסתבך, הכוח הרגלי קורא לעזרה, אך התקשורת בתוך השטח הבנוי בעייתית - לא שומעים, אין קו ראייה בין הלוחמים לבין עצמם, אין קו ראייה בין הלוחמים לבין כוח השריון, ואין לכוח הרגלי אמצעים לתקשורת מהירה עם המסוקים ועם המטוסים.

דוגמאות אלה ממחישות את הצורך באמצעי קשר אמינים, המאפשרים העברת מידע "באותה שפה", בזמן קצר, בין משתמשים רבים הנמצאים לעתים בטווחים גדולים אלו מאלו ובתנאי שטח מורכבים. ההשלכות של היעדר תקשורת בין הכוחות עלולות להוביל לכשלים מבצעיים ואפילו לאסונות כגון ירי כוחותינו על כוחותינו.

עולם התקשורת למשימות צבאיות ולמשימות חירום זקוק לשינוי מהותי, בדומה למהפכת התקשורת והקישוריות המתרחשת בעולם האזרחי והמאפשרת קישוריות מכל סוג (דיבור, תמונות, חוזי, נתונים) בין משתמשים הנמצאים בכל מקום שהוא בעולם, בהשהיות קצרות. דוגמאות לכך הן האינטרנט, הסמארטפונים, Google Glass, רשתות חברתיות, אפליקציות ועוד.

תקשורת אלחוטית בשדה הקרב המודרני

שליטה ובקרה על כוח משולב, הכולל מטוסים ומסוקים, שריון וחי"ר, מהווה אתגר עיקרי בצבאות המודרניים, הנדרשים לתגובה מהירה וממוקדת של השמדת מטרות אויב שצצות לפרקי זמן קצרים. במהלך אותם פרקי זמן קצרים צריך לגלות ולזהות את מטרות האויב, להקצות משאבים מתאימים ולהשמיד את המטרות במהירות. קחו לדוגמה חוליית משגרי קסאמים שתוך דקות בודדות מתמקמת, משגרת ובורחת. [להוציא גם לשוליים] רצף אירועים כזה מצריך אמצעי שו"ב (שליטה ובקרה) מתקדמים שבבסיסם מערכות תקשורת אשר צריכות לאפשר לכל הכוחות הפועלים במשימה ל"דבר בשפה אחת". בתרחישים מבצעיים כאלה התקשורת נעשית בתנועה, ולעיתים במהירויות גבוהות מאוד (מטוסים, טילים ועוד).

יתרה מכך, בתרחישים מסוימים נדרשת התקשורת הצבאית לעמוד בפני הפרעות או חסימות תקשורת יזומות על-ידי האויב המשתכלל באמצעים אלה כל הזמן.

אי-תלות בתשתיות תקשורת

אחד הדברים הקריטיים ביותר לתפקוד מוצלח של רשת תקשורת צבאית הוא אי-תלות בתשתיות תקשורת כגון תחנות ממסר. זאת להבדיל מהתקשורת האזרחית המנוהלת באמצעות "תחנות בסיס" ומרכזי תקשורת מתוכננים מראש. התקשורת הצבאית מתאפיינת באי-ידיעה היכן ומתי תתנהל הלחימה, דהיינו לא ניתן לתכנן מראש תשתית תקשורת ייעודית, אלא צריך לתכנן את התקשורת באופן שהיא תתפקד היטב ללא תחנות שליטה ובקרה בולטות שיזוהו ויושמדו במהירות על ידי האויב.

BNET - "רדיו תוכנה"

לכל האתגרים הללו מפותח בשנים האחרונות מענה על ידי מינהלת תקשוב ברפאל. מדובר במערכת הנקראת רדיו BNET, שהוא מוצר הדגל של המינהלה. BNET הוא "רדיו-תוכנה" (Software Defined Radio - SDR) שכשמו כן הוא: מאפייניו נשלטים בתוכנה. כלומר, על ידי טעינת תוכנה מתאימה קובעים את "שפת הרדיו" - תחום התדר, שיטת האפנון, קצבי מידע ועוד.

רדיו תוכנה מונע את הצורך לצייד את הכוחות במכשירי קשר שונים, שכל אחד מהם מסוגל לפעול רק בתצורה אחת. במקום זאת אפשר לצייד את הכוחות במכשיר קשר מסוג SDR שמסוגל לחקות בכל רגע נתון את אחד או יותר ממכשירי הקשר הקיימים.

כמו כן מאפשר רדיו תוכנה עדכון והתאמה של מערכות התקשורת למגוון צרכים משתנה (כמו בעולם המחשוב המודרני) ללא צורך לשנות את החומרה בכל פעם מחדש.

BNET כרדיו תוכנה רשתי

רדיו BNET אמור לתת מענה מיטבי כחלק ממימוש חזון שדה הקרב העתידי המתואר גם בספרם של ידידיה יערי וחיים אסא, "לוחמה מבוזרת". השאיפה היא לאפשר ולהקנות לכוחות הלוחמים יכולות מוכרות מעולם הטבע, כדוגמת נחילי דגים או ציפורים, המשנים במהירות את תצורת הפריסה וההתנהלות שלהם בהתאם לצורכי הרגע - חיפוש אחרי מזון, איום טורפים, מזג אוויר ועוד. להקות גדולות של דגים או של ציפורים משנות מבנה ומיקום תוך כדי תנועה בתדירות גבוהה. איך מתבצעת התקשורת בין הדגים או בין הציפורים? את זאת טרם פיענחנו.

רשת BNET אמורה לאפשר לכוחות הלוחמים באוויר, ביבשה ובים את היכולת לחקות את עולם הטבע, דהיינו לתקשר אלו עם אלו בכל תצורת פריסה תוך כדי תנועה, כאשר התנועה נעשית בצורה מבוזרת - "אין מנהל בנחיל"...

נחילים של דגים ושל ציפורים

רשת BNET מאפשרת העברת מגוון נרחב של סוגי מידע: חוזי (וידאו), שמע (אודיו) ומידע ספרתי אחר למגוון יישומים נרחב ביבשה, באוויר ובים ללא תחנה מנהלת. כל סוגי המידע מועברים באמינות גבוהה מאוד בין המשתמשים השונים, לטווחים גדולים תוך כדי תנועה. למעשה, מערכת BNETהיא רשת אינטרנט אלחוטית בתנועה לשימושים צבאיים. דוגמה לכך ניתן לראות באיור שלהלן: מסוק משדר תמונה, הטנק קולט את המידע ומשדר אותו (ממסור) אל חייל הנמצא בעמדה מוסתרת. בצד שמאל באיור מוצגות שלוש תצורות של רדיו BNET: אווירי, קרקעי, רדיו לחייל.

רדיו BNET נותן מענה מיטבי לאתגרי התקשורת בשדה הקרב המודרני באמצעות מימוש ושימוש בטכנולוגיה פורצת דרך.

מתוך הכרה בחשיבות התקשורת האלחוטית בעולם הטכנולוגי המודרני שכל כולו אומר קישוריות, ומתוך הבנת הפוטנציאל העסקי הגלום בשילוב תקשורת מתקדמת במערכות לחימה מודרניות, הוחלט ברפאל להקצות משאבים ניכרים בפיתוח מערכת BNET שייעודה העיקרי הוגדר "להיות שחקן מוביל בתחום תקשורת ניידת בארץ ובעולם".

רון ר', מנהל השיווק של מינהלת התקשוב ברפאל, מציין כי BNET מהווה מרכיב עיקרי בכל פרויקטי רפאל המשלבים תקשורת אלחוטית ושו"ב.

You might be interested also