מהפיכה בענייני מודיעין

שורה של שינויים ארגוניים משמעותיים באגף המודיעין של צה"ל, בשב"כ ובמוסד. מה עומד מאחורי השינויים הגדולים? פרויקט מיוחד

שינויים מרחיקי לכת באגף המודיעין של צה"ל, המוסד והשב"כ. השינויים המשמעותיים ביותר הם באמ"ן שם שינו תפקיד כמעט 1000 קצינים, ונעשתה מהפיכה ארגונית. הגל המסיבי של השינויים הוא תוצאה של מה שמכונה ה"אביב הערבי" ושל מהפיכה טכנולוגית דרמטית. 

"המודיעין בימינו מפספס בצורה שיטתית את ההתפתחויות ההיסטוריות הגדולות", אומר איש מודיעין בכיר בהתייחס לשינויים הגדולים. "האירועים בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות מתרחשים במהירות מסחררת. תהליכים שפעם היו לוקחים שנים, מסתיימים כיום אפילו בתוך שעות וימים. אבל, מעבר לחוסר היציבות האיזורי, השינוי הגורלי באמת מבחינת המודיעין הוא טכנולוגי – אם בעבר עיקר המודיעין היה סיגינטי (מודיעין המבוסס על איתור אותות אלקטרוניים והאזנה לרשתות קשר וקווי טלפון), הרי שכיום אף אחד כבר אינו משתמש בטלפון או במכשיר קשר. האויב הפך להיות גוף אמורפי בדרך כלל, ללא שרשרת פיקוד ברורה, וכל יעד מודיעיני עצמאי מחזיק ברשותו כמה טלפונים סלולריים שונים ומשגר גם מסרים כתובים באימייל, ברשת החברתית ובוואטסאפ, או שהוא מדבר ברשת סקייפ האינטרנטית שיש לה יכולות הצפנה בסיסיות. צריך לשנות את כל התפיסה והאמצעים כדי להמשיך לאסוף את המודיעין הסיגינטי בעידן הזה, וזו רק דוגמא לשינוי.

"ככלל, המודיעין חייב להתאים את עצמו ולספק מידע בזמן אמת על ארגוני ג'יהאד ועל העברות נשק אך גם על מטרות אויב בתוך מערות ובאיזורים אורבאניים – כך שניתן יהיה להעביר את המידע באופן מייידי ל"טיפול" של נשק מדויק. מערכות המודיעין שפותחו כדי לעקוב אחרי כל עצם בשטחים שיכולים להגיע גם לעשרות קילומטרים רבועים הן לעיתים בלתי נתפסות. כל זה גורם לכך שהמודיעין של היום שונה לחלוטין אפילו לעומת השיטות של העשור שעבר".   

בין השינויים המשמעותיים באגף המודיעין ניתן לציין מינויו של מפקד חדש מערך המבצעים המיוחדים (המ"מ). 

המפקד החדש, א', צמח ביחידה להפעלת סוכנים 504. הוא מופקד על שורת גופים שהיו כפופים עד כה באופן ישיר לראש אמ"ן. מדובר בתפקיד שלא היה קיים ובפיקוד על כמות נכבדה של יחידות מוכרים יותר או פחות (הגופים המיוחדים המוכרים ביותר באמ"ן הם סיירת מטכ"ל והיחידה הטכנולוגית שנחשבת מעין מעבדה למבצעים מיוחדים כמו המעבדה של "קיו" מהסרטים של ג'יימס בונד).

התפקיד החדש מצטרף למשרת ראש חטיבת הפעלה בדרגת תא"ל - שנכנסה לתוקף לפני כארבע שנים. רח"ט ההפעלה משמש כמעין כצין אג"מ של כל אגף המודיעין.

בנוסף משרתים באמ"ן בדרגת תא"ל גם מפקד יחידת ההאזנות והסייבר היוקרתית 8200, וקצין המודיעין הראשי (קמנ"ר), תא"ל אלי בן משה. הקמנ"ר מוגדר, על פי הפקודות, כראש המטה של האגף בנוסף לתפקידו כקצין חיל ראשי, והוא אמון על בניין  הכוח הזרועי.

שינוי "טרי" נוסף קשור לכך שאגף המודיעין צמצם מאוד גוף טכנולוגי ביחידת המודיעין החזותי "ויזינט" (יחידה 9900 שאוספת מודיעין מצילומי לוויין וממקורות ויזואליים נוספים). במקום היחידה הזו, הוקמה יחידה טכנולוגית חדשה תחת מפקדת קמנ"ר. היחידה אמורה לספק תשתית טכנולוגית אחידה לכל גופי המודיעין השונים - ובראשם יחידת ההאזנות, יחידת ה"ויזינט" יחידות המבצעים המיוחדים וגופי היומינט (המודיעין ה"אנושי" שמבוסס על הפעלת סוכנים). 

במקביל, נוסף תקן של אל"מ שיהיה מנהל מערכות מידע של אגף המודיעין ונוספו מאות תקנים חדשים לתחום הצומח ביותר בצה"ל -  לוחמת סייבר, שהחלק ההתקפי שלה נמצא באחריות יחידה 8200 (ההגנה היא באחריות יחידת לוטם של אגף התקשוב).

יצוין, אגב, כי בזמן שכל יחידות צה"ל סובלות מקיצוצי תקציב ומגל פיטורים (מאז תחילת שנת 2014 עזבו את הצבא 1000 אנשי קבע ועד לסוף השנה יגיע מספר המפוטרים הכולל ל-2500), הרי שאגף המודיעין הוא היחיד שנהנה מתוספות תקציב ומגידול בתקנים. למעשה, אגף המודיעין נמצא במקום הראשון בסדר העדיפויות של שר הביטחון משה יעלון ושל הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אפילו לפני חיל האוויר.  

אך האם השינויים והוספת התקנים מוצדקים גם לנוכח הסערה הארגונית וחוסר היציבות התעסוקתית שהם גורמים?

גורם מודיעיני בכיר בצה"ל אומר בתשובה לשאלה זו כי המהפכה היא תולדה של תכנית מקיפה שגובשה בצה"ל באמ"ן במהלך השנים האחרונות. את התכנית הוביל ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי.

התכנית המקיפה כונתה "מעשה אמ"ן", ולאחרונה הגיע שלב היישום שלה. התכנית נבנתה בשורה של סדנאות בהשתתפות מאות גורמים מאמ"ן ומצה"ל ואושרה כמובן על ידי המטה הכללי.

מטרת התכנית הייתה להתאים את אמ"ן לשינויים הדרמטיים שחלו בעולם המודיעיני ובנוסף לשינויים שנעשו בימים אלה היא כללה חידושים שכבר נכנסו לתוקף בשנה שעברה כמו הקמה זירה חדשה המכונית "זירה איזורית" בחטיבת המחקר של אמ"ן, ואשר עוסקת בתופעות שלא היו קיימות בעבר כמו תהליך האיסלאמיזציה וריבוי לוחמי הג'יהאד באיזור. אגף המודיעין הוביל גם תכנית מקיפה המכונה לוחמ"מ (לחימה מבוססת מודיעין), שמטרתה להזרים את המודיעין הטקטי עד לרמת המחלק הלוחמת בשטח.

אולם, גולת הכותרת של השינויים של "מעשה אמ"ן" היא תכנית המכונה "אמ"ן רשתי" שבמסגרתה הכוונה היא שכל גופי אמ"ן, שהיו מנותקים כמעט לגמרי, ידברו ביניהם ובהמשך גם כל זרועות הצבא (במסגרת תכנית שאושרה על ידי הרמטכ"ל ומכונה "צה"ל רשתי").

במקום חלוקה לפי תחומי מודיעין שונים, כך שכל תחום פיתח לעצמו את המערכות שלו, הונהגה בכל אגף המודיעין "שכבת תשתיות" ו"שכבת אפליקציות", כך שכל הגופים יוכלו לתקשר ביניהם על בסיס מאגר נתונים וברשת אחידה ואותו יישום מחשב.

מוסד ושב"כ

גם בארגוני המודיעין האחרים של ישראל,  השב"כ והמוסד, מתחוללים שינויים ארגוניים משמעותיים.

בשב"כ, השינוי המשמעותי החשוב ביותר הושלם כבר בשנה שעברה וכלל חיזוק משמעותי של תחומי הסייבר במסגרת אגף סייבר-סיגינט. השב"כ קלט כוח אדם רב בתחום הסייבר ונחשב לאחד הגופים המובילים בתחום, כאחראי על אבטחת כל התשתיות הלאומיות.

גם המוסד התאים את עצמו לעידן הסייבר. לארגון מיוחסות פעולות סייבר רבות על ידי התקשורת העולמית, כולל תקיפה של הכור האיראני באמצעות התולעת "סטוקנט".  

המוסד עבר טלטלה ארגונית בשנים האחרונות. שכן לאחר פרישתו של ה"ראש" הקודם, מאיר דגן, עזבו את הארגון לא פחות משלושה ראשי אגפים ובהם אגפי "תבל" ו"קיסריה" המרכזיים. גם המעבר של יוסי כהן מסגנות ראש המוסד לראשות המטה לביטחון לאומי בסוף שנת 2013, יצרה זעזוע. 

כהן נחשב בארגון כאיש מבצעים מוערך ברמ"ח אבריו. מחליפו, נ', בא מהמערך הטכני וכניסתו  לתפקיד הסגן אינה נחשבת "חלקה".

 מעל לכל מתמודד הארגון עם שינוי מבני נוסף שמוביל ראש המוסד, תמיר פרדו, בימים אלה: במסגרת השינוי, מחוזק מטה הארגון ומועברות אליו סמכויות שהיו בעבר נחלתם הבלעדית של האגפים המבצעיים. גם השינוי הזה אינו אינו עובר בלי התנגדות פנימית, בלשון המעטה. 

במוסד יש תחושה כללית של צמצומים לאחר השנים תחת פיקודו של מאיר דגן, שבהם גדל האגון באופן משמעותי. פרדו אינו מעוניין להגדיל את את הארגון.

האם זה אומר שהארגון יורד בתפוקותיו המודיעיניות והמבצעיות או קופא על השמרים? אין לדעת.

דבר אחד בטוח: היחסים בין שלושת ארגוני המודיעין של ישראל- אמ"ן, השב"כ והמוסד- הם מהטובים שהיו אי פעם. בעבר היו שנים, שבהם ראשי הארגונים היו עוינים אלה את אלה, אך זה לא המצב כיום, אולי בהשפעת עידן המידע האינסופי, שבו אין לארגונים השונים ברירה אלא לשתף פעולה, כדי לדלות פיסות מיעד משמעותיות מאינספור טקסטים ואותות שרצים ברשת. 

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport