מדיניות החיסולים גם מחוץ לעזה?

רונן סולומון : חידוש החיסולים של בכירי חמאס הביא לפגיעה בשרשרת הפיקוד ברצועה. האם המדיניות תתרחב גם אל מעבר לגבולות הרצועה? רונן סולומון מעריך שהבכירים המתגוררים בחו"ל על הכוונת

מדיניות החיסולים שישראל החזירה ביתר שאת במלחמה הנוכחית בעזה עלולה להביא את שני הצדדים להתכתש חשאית גם אל מחוץ לגבולות עזה, כך ניתן ללמוד מתחקיר מקיף על מנגנוני הזרוע הצבאית של החמאס בחו"ל, שערך רונן סולומון.

ברגע שישראל החלה במדיניות חיסולים כלפי ההנהגה הצבאית של החמאס, צריך לזכור שחלקה יושב גם מחוץ לשטחי הגדה וממשיך להעביר הנחיות ומימון לפעולות טרור והם צריכים להיות חלק מאותה רשימת חיסול למרות המורכבות שבמבצעים שכאלו, מעריך סולומון. גישה דומה השמיע בסוף השבוע בראיון לערוץ 10, שבתי שביט, ראש המוסד לשעבר. "אחד התנאים להכריע ארגון טרור זה לפגוע בראשים שלו. בתקופתי היו הרבה יעדים לחיסולים, הבולט בהם היה מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי לשעבר פתחי שקאקי. אחרי שהוא נעלם, הארגון היה כמעט שנתיים בקיפאון מוחלט. כשאתה פוגע בראש הנחש אתה גורם לו לטלטלה. לוקח זמן עד שממנים מחליפים ותמיד יש מלחמות פנימיות על מי יכנס לתפקיד. עד שהחדשים לומדים את העבודה לוקח זמן. ברגע שהם יודעים שרודפים אחריהם הם משקיעים לפחות 50% מזמנם למאמץ ההישרדותי כדי להימנע מחיסולם", הוא הוסיף, כשלמעשה מציין את ההתנקשות בשנת 1995 בחייו של ראש ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, בעת שיצא ממלון "דיפלומט" שבוולטה, בירת מלטה, שם שהה.

שקאקי, בן 44 במותו, היה אחראי להכוונת שורה של פיגועים קשים שביצעו פעילי הארגון בשטחי ישראל. הבחירה לחסל את שקאקי דווקא במלטה לא הייתה מקרית. מפקדת הארגון שלו הייתה בדמשק, והוא מיעט לעזוב את העיר.

הזרוע הצבאית של החמאס מנוהלת בחלקה ממדינות מארחות כמו טורקיה סעודיה וקטאר ואם ישראל אימצה מדיניות חיסולים הרי שהיא עתידה גם לגלוש אל מעבר לתחומי עזה. לצד זה מדובר בארגון פצוע שנערך בשנים האחרונות להפתיע את ישראל בזירות חדשות, כפי שהוכיח כשניסה לעשות זאת במהלך מבצע "צוק איתן" דרך מנהרות תקיפה ויחידות מיוחדות שהוכשרו לחדור אל מעבר לקווים באמצעות גלשני אוויר וציוד צלילה.

זו לא תהיה הפעם הראשונה שהמלחמה החשאית בחמאס תגלוש אל מחוץ לגבולות עזה וישראל. למודיעין הישראלי יוחסו מספר מבצעים שקשורים ללחימה בבכירי החמאס: בספטמבר 1997 ניסו לוחמי ה"מוסד לחסל בעמאן את מנהיג הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ניסיון שכשל ומוכר כ"פרשת משעל". ב-20 בינואר 2010 נמצא מת בחדרו במלון פאר בדובאי, אליו הגיע יום קודם לכן בטיסה של חברת "אמירטס" מדמשק, מחמוד אל מבחוח, ראש מערך ההצטיידות באמל"ח של החמאס, אך גם מי שהיה מעורב אישית בחטיפתם וברציחתם של חיילי צה"ל אבי סספורטס ואילן סעדון. מצלמות האבטחה הצליחו להנציח על פי התקשורת את "לוחמי המוסד" במהלך אותו מבצע מורכב.

בפברואר 2011 נחטף באוקראינה על ידי "לוחמי המוסד" דיראר אבו- סיסי, ד"ר להנדסת חשמל ששימש בפועל חבר בועדה שעסקה בשיפור טווח הרקטות של החמאס בעזה.ב-4 באפריל 2011 הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד אבו סיסי, הכולל בין השאר, עבירות של ניסיון רצח, קשירת קשר לביצוע רצח, מגע עם סוכן חוץ, פעילות בארגון טרור ועבירות נשק.

ביוני 2012 חוסל בדמשק כמאל חוסני רנאג'ה ששימש כאחד מעוזריו של מחמוד אל-מבחוח. החמאס האשים את המוסד כאחראי להתנקשות בו. ביולי השנה התייחס חמדאן בראיון לעיתון "א-ספיר" לקשר של החמאס עם חיזבאללה ואיראן בלחימה נגד ישראל, וציין כי "האויב הוא אחד ולכן מושקע מאמץ מתמשך לחילופי ידע הכולל שיתוף פעולה ותיאום תמידי בשטח".

אל כל אלו מצטרפת תמונת מודיעין המתבהרת כעת ולפיה הזרוע הצבאית של החמאס פועלת בשנים האחרונות באמצעות הלשכה לקשרי חוץ בכדי ליצור בסיסי פעילות חדשים באזורים מרוחקים שלא הכרנו בעבר כדג׳ זירת דרום אסיה ובמיוחד מאדמת סין ומלזיה. חקירת פעיל יחידת העלית של החמאס שנתפס במהלך המבצע בעזה, חשפה כי מלזיה שימשה בסיס אימונים לכוח משימה של גלשני טרור אוויריים.

מלזיה לא נבחרה כך סתם, המדינה המוסלמית משמשת זה שנים גם בסיס התארגנות ויציאה לארגוני טרור איסלמיים כמו גם תחנת מעבר לזרועות הפיגועים והמודיעין של איראן והחיזבאללה. לפני מספר ימים חשף השב"כ תשתית ענקית שהוכוונה על ידי חמאס טורקיה ונפרסה ביהודה ושומרון.

חקירת פעילי התשתית חשפה כי אחד מהפעילים, ד״ר מגדי מפראג׳ה, אותר וגויס בעת שהתמחה בהנדסת תוכנה באחת מהאוניברסיטאות במלזיה. משימתו נועדה למעשה לבנות את מערך המודיעין הנגדי, כלומר המערך ששומר על התשתית הנרקמת באמצעות הצפנת מידע והגנת סייבר.

על פי פרסומי השב״כ, חלק ניכר ממנגנון הפיגועים של הזרוע הצבאית של החמאס בשטחי ישראל ובגדה המערבית, מבוצעת למעשה על ידי פעילי הזרוע הצבאית(רובם עם דם על הידיים) של החמאס שגורשו לחו"ל במסגרת ״עסקת שליט״. אלו חזרו למעגל הטרור ופועלים ללא הפרעה בחסות המדינות המארחות (טורקיה, סעודיה, קטאר) ועוסקים בפעיליות מבצעיות בזירות שונות בעולם.

בשב״כ "סימנו" בשנים האחרונות חלק מהפעילים הבולטים של אותו מנגנון ואלו המרכזיים שבהם: צאלח מחמוד אל ערורי – חמאס טורקיה ערורי, 48, יליד הכפר ערורה באזור רמאללה היה ממקימי הזרוע הצבאית ביהודה ושומרון. אל-ערורי דחף ללא הפסקה את פעילי השטח בגדה להקים חוליות טרור ולבצע פיגועי חטיפה ואף עמד מאחורי מימון החוליות האלה, בהדרכה ובהנחיה לבצע פיגועי חטיפה. הוא שוחרר ב-2010 כחלק מקידום עסקת שליט וגורש אל מחוץ לשטחים. הוא עזב לירדן, המשיך לדמשק ועד מהרה נבחר כחבר בלשכה המדינית של חמאס, גוף ההנהגה העליון של הארגון. אחד מארבעת חברי צוות המשא ומתן של חמאס, שניהלו את המגעים העקיפים מול בכיר המוסד דוד מידן. נחשב למי שידו בתשתית חברון שעמדה מאחרי חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים מגוש עציון.

חוסאם בדראן - חמאס קטאר - ממשוחררי "עסקת שליט", אשר נשפט בשנת 2004 ל-17 שנה על מעורבותו לפיגועים בדולפינריום, בסבארו ובמלון פארק ועם שחרורו (במסגרת העסקה), באוקטובר 2011, גורש לקטר ונמצא לצידו של חאלד משעל ומשמש כדובר חמאס בחו"ל. בדראן, בן 45 ממחנה הפליטים עסכר שבשכם היה במשך שנים אחדות מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בשומרון, ובמסגרת זו היה מעורב בתכנונם של פיגועי התאבדות שבהם נרצחו עשרות ישראלים. בדראן משמש בפועל קצין קישור של משעל אל הזרוע הצבאית של החמאס בגדה ולצורך כך מרבה לבקר גם בטורקיה (איסטנבול) כדי לסייע, להנחות ולממן תשתיות טרור של הארגון באזור חברון ורמאללה.

עזאם אל-אקרע – חמאס סעודיה : בכיר במפקדת החמאס בסוריה שהעתיק את מושבו לסעודיה. אחראי על הפעלת תשתיות הטרור באזור יהודה ושומרון. עסקי הטרור של אל-אקרע חבקו עולם, ופעילים מטעמו עסקו בפעיליות מבצעיות בזירות שונות בעולם וביניהן: סין, סוריה וטורקיה.

מאמון קפישה – חמאס סעודיה : פעיל הזרוע הצבאית של החמאס המתגורר בג'דה שבסעודיה. ומופקד על גיוס תשתיות הטרור באזור יהודה ושומרון. לצורך כך, הוא נעזר בעסקים וקשרי משפחה בירדן. גייס את חסין קואסמה – תושב חברון כדי שישמש "מהנדס מטענים" לתשתית שהביאה לפיגוע סמוך לבנייני האומה (מרץ 2011 ).

ח'אלד טהא – חמאס סעודיה: משוחרר "עסקת שליט" שגורש לרצועה, במוצאו מכפר כנא ליד חברון. פועל מעזה ומסעודיה כדי לגייס חוליות טרור שתעסוקנה בפיגועים.

טלאל אברהים עבד אלרחמן שרים - חמאס קטאר: פעיל חמאס צבאי, אסיר עולם, בגין פעולות איבה ששוחרר וגורש לחו"ל במסגרת "עסקת שליט". מאז שחרורו שב טלאל שרים לפעילותו בחמאס, והוא מעורב, עדכנית בגיוס והכוונת פעילות של חמאס מול השטח.

השאם עבד אלקאדר אברהים חג'אז- חמאס קטאר: פעיל חמאס (במוצאו ממזרעה שרקיה), נשפט ל- 10 מאסרי עולם נוכח חברותו בתשתית, שביצעה פיגועים בין השנים 2001 – 2003, והייתה אחראית למותם של 10 ישראלים: אזרחים וחיילי צה"ל. השאם חג'אז שוחרר מהכלא, במסגרת "עסקת שליט", וגורש לקטאר אולם ממשיך לגייס פעילים דרך ירדן.

עד היום גויסו והוכוונו תשתיות אלו כלפי תושבי ישראל אולם החשש הוא שארגון החמאס בדומה לארגוני טרור בעבר או בהווה כדג' ארגון החיזבאללה, הצליח בשנים האחרונות לבסס תשתיות לפיגועי חוץ כדג' אלו שפיתח על אדמת מלזיה, חלק מההפתעות שהכין בארגז הכלים שלו לקראת סבב אלימות מול ישראל ובוודאי כמענה משלו לאסטרטגית החיסולים של ישראל בדומה לטקטיקה שאימץ ארגון החיזבאללה בעת התנקשויות בבכיריו.

אלו פועלים מול מערך המבצעים המיוחדים של חמאס עזה הכולל צוות מצומצם של פעילים ובהם: מרואן עיסא - ראש המבצעים המיוחדים / חמאס עזה בן 48, מכונה "אבו בראא", ממייסדי גדודי עז-אדין אל קאסם. נולד בכפר בית טימא ששכן עד מלחמת העצמאות באזור אשקלון. ריצה עונש מאסר בישראל במשך חמש שנים בגין פעילותו בחמאס. נחשב בקהילת המודיעין כאחד המחבלים המסוכנים בזרוע הצבאית של החמאס. תפקד כקצין המבצעים של ג'עברי ויד ימינו, והוציא לפועל לא מעט פיגועים. לאחר חיסולו של אחמד ג'עברי זכה בתואר סגן מפקד גדודי עז א-דין אל-קאסם מתחתיו של בעל תואר המפקד, מוחמד דף אולם פציעתו הקשה של דף מיקמה אותו בפועל כרמטכ"ל החמאס.עיסא אינו מופיע כמעט בציבור ומתרחק ממצלמות. הוא נחשב למקורב לאיראן וחיזבאללה ומשמש כגורם המקשר בין הזרוע הצבאית לזרוע המדינית. שני הצירופים האחרונים בעת הזו לצד העובדה כי ראאד אל עטר ומוחמד דף חוסלו, ממקמים אותו כעת בראש מקבלי ההחלטות של הזרוע הצבאית של החמאס.

מאזן פוקהא- חמאס עזה: יליד ג'נין, בן 35, קרוב משפחתו של חבר הפרלמנט עבד אל-ג'אבר פוקהא, חבר המועצה המחוקקת ובעל עבר עשיר בזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון . מאזן פוקהא עמד בראש התארגנות החמאס בכפר טובאס שהובילה לפיגוע ההתאבדות בקו 361 בצומת מירון, שבו נהרגו תשעה אנשים. נעצר וגורש לעזה ב-2011 במסגרת עסקת שליט. מאז,הוא משתייך לחבורת הפיקוד המצומצמת של הזרוע הצבאית ביו"ש המנוהלת מעזה ושעליה מופקד שייח סאלח ערירי.

עלי קאדי - חמאס עזה: תושב שכם במקור, אחראי על חטיפת ששון נוריאל ב2005 באיומי אקדח לדירת מסתור ברמאללה. בשלב מסוים חוששים החוטפים שישראל עלתה על עקבותיהם ומעבירים את נוריאל לביתוניא - שם הם רוצחים אותו. שוחרר ב"עסקת שליט". גורש לרצועת עזה ומכוון חוליית טרור תוך שימוש בבני משפחתו (אלדין מחמד עלי קאדי) באיו"ש כדי להוציא פיגועים ביו"ש.

עבד אל־רחמאן רנימאת- חמאס עזה: תושב כפר סוריף ליד חברון , חבר מרכזי בחוליית צוריף של חמאס שפעלה באזור חברון באמצע שנות ה־90. הורשע, בין היתר, בחטיפתו וברציחתו של החייל שרון אדרי ובפיגוע בקפה אפרופו בתל אביב בפורים 1997, שבו נרצחו שלוש נשים. גורש בעסקת שליט לעזה ומשתייך מאז לחבורת הפיקוד המצומצמת של הזרוע הצבאית בגדה הפועלת מעזה ועליה מופקד שייח סאלח ערירי.

You might be interested also