מדוע אל"מ וינטר לא יקודם?

אל"מ עופר וינטר כנראה לא יהיה מועמד לקידום במסגרת סבב המינויים הבא בצה"ל לתתי אלופים. מצד אחד מדובר בקצין מוערך מבצעית, מצד שני האיגרת ששלח לחייליו ערב הכניסה הקרקעית לעזה ב"צוק איתן" הייתה בעל צביון דתי ועוררה סערה

אל"מ עופר וינטר (צילום":דו"צ)

מדוע מפקד חטיבת גבעתי, אל״מ עופר וינטר, לא יהיה מועמד לקידום במסגרת סבב המינויים הבא בצה״ל לתפקידי תת אלוף? זו השאלה שעומדת באחרונה במרכז דיון ער בצה״ל, שעוסק גם בשאלה העקרונית האם צה״ל ״בנוי״ לקדם קצינים ש״דוחפים״ למהלכים התקפיים ומשמיעים דעות חריגות או שקצינים כאלה ״נפלטים״ מן המערכת במוקדם או במאוחר מסיבות שונות (כמו תתי האלופים עימאד פארס, שמואל זכאי ומשה תמיר, שלא זכו להגיע למטה הכללי ויצאו לפנסיה מוקדמת במהלך העשור האחרון).

המקרה של אל״מ עופר וינטר הוא טעון במיוחד לאור אירועי "צוק איתן" ולאור והרקע שלו - וינטר הוא בוגר המחזור השני של המכינה הקדם צבאית הדתית בעלי. וינטר עלה לכותרות במהלך המלחמה בגלל איגרת שנויה במחלוקת שכתב ללוחמים, בעלת צביון דתי, ולאור אירועי ה״חניבעל״ ברפיח לאחר ההתקלות שבה נהרגו שלושה לוחמי סיירת גבעתי, ובהם הדר גולדין ז״ל שגופתו עדיין מוחזקת בידי החמאס בעזה. תחקירי האירועים ברפיח הוצגו לרמטכ״ל בשבוע שעבר.

מה שעדיין לא פורסם בתקשורת , עד עכשיו, זה שבצמרת צה״ל ערכו גם ברור בקשר לכך ששר הכלכלה נפתלי בנט פקד, לפי הטענה, את החמ״ל של גבעתי וביקר שם אצל וינטר, שהוא חברו עוד מימים משותפים שלהם כלוחמים בסיירת מטכ״ל. גורמים בצה״ל אומרים כי בנט ביקר בעוד מפקדות בנוסף למפקדת גבעתי, ולא ניזון רק ממידע שהעביר לו הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (מיל') אבי רונצקי, שכלפיו הפנה אצבע מאשימה לא אחר משר הביטחון. עוד נטען בצה״ל כי בהט הגיע לשטח ביוזמתו ואף אחד לא חשב למנוע ממנו את הכניסה לאור עברו הצבאי והיותו חבר קבינט.

כך או כך נושא קידומו של וינטר עלה על הפרק משום שמסתמנת תמונת המועמדים לקצינים שייכנסו לתפקידי תא״ל בקיץ 2015. וינטר יסיים בקיץ זה שנתיים כמח״ט גבעתי ויוחלף על ידי מח״ט אחר אך הוא אינו מועמד להעלאה בדרגה. הסיבה הרשמית היא שוינטר צריך לעבור שנת לימודים במכללה לביטחון לאומי כדי להיות תא״ל ואולם סביר יותר שוינטר, בן ה-44, אב לשמונה ילדים, יפרוש מן השירות מבלי לעלות לדרגת תא״ל.

אגב, מח״ט הצנחנים, אל״מ אליעזר טולדנו, גם הוא מהמגזר הדתי, כן נחשב מועמד לעלות בדרגה כבר בתפקידו הבא , כמו מפקדי חטיבות חי״ר רבים שקודמו בעבר, כולל מפקדי חטיבת גבעתי בעבר. יצויין כי בראיונות שנתן הרמטכ״ל לקראת יום הכיפורים, בעיתונים שונים, הוא לא מתח ביקורת ישירה על וינטר אך גם לא נתן לו גיבוי חד משמעי.

קצין בכיר בצה״ל טוען בהקשר הזה כי "צמרת צה״ל לעולם תעדיף קצינים ממושמעים ופחות ׳עושי צרות׳ מעופר וינטר״. מנגד טוענים קצינים אחרים כי לא נסתם הגולל על אפשרות קידומו של עופר וינטר.

You might be interested also