מגשימים משאלה למפקד הגדודים העבריים

אפרו של מפקד הגדודים העבריים הובא לקבורה במושב אביחיל בישראל, בהתאם למשאלתו להיקבר לצד פקודיו

(צילום: אורלי הלוי)

במבצע מיוחד הובאו לאחרונה לישראל אפרם של לוטננט קולונל ג'ון הנרי פטרסון, מי שהיה מפקדם של שניים מהגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה, ושל אשתו פרנסיס הלנה, במטרה להגשים את משאלתו של פטרסון להיקבר בישראל לצד פקודיו מן הגדודים העבריים, בבית העלמין של מושב אביחיל שהוקם על ידי יוצאי הגדודים העבריים.

על פי התוכנית, אפרו של פטרסון יוטמן בסמוך ליום הולדתו שחל ביום 10 בנובמבר, בחלקה מיוחדת המשקיפה על החלקה הצבאית וחלקת הגדודאים בסמוך לדגל ישראל ויד הזיכרון של בית העלמין. מיד לאחר מכן ייערך בחסות "התוכנית להעצמת תשתיות מורשת במשרד ראש הממשלה - ציוני דרך", טקס זיכרון לכבודו של פטרסון במוזיאון בית הגדודים במושב. בטקס צפויים להשתתף נשיא המדינה וראש הממשלה, נציגי צה"ל וצבא בריטניה, בני משפחתו של פטרסון, אנשי מושב אביחיל ובהם חברת המושב אושרה הררי (לבית וייס) שהעניקה לפטרסון בהיותה ילדה קטנה זר פרחים בקבלת הפנים שנערכה לו בביקורו במושב בשנת 1937.

לוטננט קולונל פטרסון היה איש צבא בריטי שמילא תפקיד מרכזי בתחייה הציונית ובהנחת התשתית להקמת כוח הגנה יהודי בארץ ישראל. הוא שימש במהלך מלחמת העולם הראשונה כמפקד מטעם הצבא הבריטי של שני הגדודים העבריים הראשונים - גדוד נהגי הפרידות בחזית גליפולי, ולאחר מכן כמפקד הגדוד ה-38 של קלעי המלך שנלחם בארץ. בהמשך אף תמך פומבי בהקמת מדינה יהודית עצמאית. המהלך להבאת אפרם של פטרסון ואשתו החל בפנייה של נכדו של פטרסון למכון ז'בוטינסקי, ובאמצעותו ללשכת ראש הממשלה בבקשה להגשים את משאלתו של פטרסון ולהביאו לקבורה בישראל מתוך הכבוד שרוחשת לו המדינה בהנחת התשתית ליסודות כוח הגנה עברי, ומתוך מאמץ לשמר את ההיסטוריה והמורשת של עם ישראל ותקומת מדינת ישראל.

בלשכת ראש הממשלה נענו לפניה ובתהליך שארך כשלוש שנים ושכלל השגת אישור עקרוני של נציג המשפחה, נכדו של פטרסון המתגורר בלוס אנג'לס, והשגת אישור בית המשפט הפדרלי בארה"ב לשחרר את האפר שהופקד מאז נפטר פטרסון בשנת 1947 בתא מיוחד בקולומבריום בבית הקברות בלוס אנג'לס. את המהלך להבאת האפר קידמו ג'רי קלינגר, נשיא האגודה לשימור ההיסטוריה היהודית אמריקנית, ויחזקאל סיבק ממושב אביחיל, שסבה של אשתו היה מפקודיו של פטרסון. שני אלה פעלו בסיוע יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון, מכון ז'בוטינסקי והנהלת מושב אביחיל. עם קבלת האישורים הנדרשים יצא לפני מספר שבועות לארה"ב יועץ מזכיר הממשלה רונן פרץ ויחד עם דני גדות, קונסול ישראל בלוס אנג'לס, יחזקאל סיבק ממושב אביחיל וג'רי קלינגר, ובליווי עורכת הדין היהודייה מירנה סטראפ שייצגה את ישראל בהתנדבות בהליך הבירוקרטי מול הרשויות בארה"ב - הוציאו את האפר, והעבירו אותו לידי קונסול ישראל בטקס מרגש שנערך במוזוליאום במהלכו קראו פרק כ"ג בתהילים בשפה העברית והאנגלית.

לאחר שנעטפה קופסת האפר בדגל מושב אביחיל, היא הועברה לישראל יחד עם לוחית המתכת המיוחדת שעיטרה את התא שבו נשמרה הקופסה. עם הגיעה לישראל הופקדה למשמורת במשרד הביטחון עד למועד טקס ההטמנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיזם את הרעיון והנחה את מזכיר הממשלה לטפל בנושא הבאת פטרסון לקבורה בישראל, ציין במכתב לגורמים שסייעו בעניין: "קולונל פטרסון היה אחד ממייסדי הגדודים העבריים, הכוח הצבאי היהודי הראשון מאז מרד בר-כוכבא והבסיס עליו הוקם לימים צבא ההגנה לישראל. אבי ואמי תמיד דיברו בחום על הקולונל פטרסון, שפעל יחד עם אבי בשנות ה-40 של המאה הקודמת בארה"ב לקידום הרעיון הציוני. כשאחי הגדול נולד, אבי קרא לו ג'ונתן – ג'ון לכבוד הקולונל פטרסון, ונתן על שמו של סבי. הקולונל פטרסון שימש כסנדק של יוני והעניק לו גביע כסף שעליו היו חקוקות המלים: 'לבן הסנדקות האהוב שלי, ג'ונתן, מהקולונל ג'ון הנרי פטרסון' הדבר קישר בין מפקד הכוח היהודי הלוחם המתחדש ואחד ממפקדיה הצבאיים העתידיים של מדינת ישראל.

"כראש ממשלת ישראל, אני רואה בכך זכות להגשים את משאלתו של הקולונל פטרסון לנוח על משכבו בארץ ישראל לצד חיילי הגדודים העבריים עליהם פיקד. שובו לישראל יעשה צדק היסטורי עם האיש שעליו כתב זאב ז'בוטינסקי: 'בכל ההיסטוריה היהודית לא היה לנו ידיד נוצרי בעל הבנה ומסירות כמוהו'".

ראש הממשלה ציין עוד במכתבו כי "הגדודים העבריים של פטרסון, כמו גם התנועות שקמו בארץ - תנועת השומר ותנועות אחרות - הם שיצרו לנו את הכוח הצבאי לממש את החזון של הרצל, של צבא יהודי לצד מדינה יהודית. זה הקיום של המדינה שלנו. זה נכון תמיד, אבל נכון במיוחד בימים אלה בהם אי אפשר לדמיין את המדינה בלי צה"ל".

You might be interested also