מבוי סתום בשיחות הגרעין: "חשש ממתקן סודי של איראן"

טהרן ומעצמות המערב עדיין לא גישרו על הפערים בנושא הגרעין. "הניו יורק טיימס": החשש הוא מפני מתקן סודי איראני שלא ידוע עליו, ועל כן המערב דורש פיקוח הדוק יותר

האם איראן והמעצמות יגיעו להסכם עד תום הדד-ליין? העיתון האמריקאי "הניו יורק טיימס" מדווח כי אחת הסיבות לעיכוב בהגעה להסכם על תוכנית הגרעין האיראנית היא החשש של מעצמות המערב שאיראן מפתחת תוכנית סודית מעבר לאלו הידועות לגבי ייצור דלק גרעיני מאורניום והעשרת פלוטוניום. על פי העיתון במערב מבקשים להכניס להסכם סעיפים שיאפשרו לסוכנויות המודיעין המערביות אפשרות לעקוב אחר הנעשה ברפובליקה האיסלאמית.

הפערים בין הצדדים עדיין גדולים וספק רב אם יצליחו לגשר עליהם עד תום הדד-ליין, ב-24.11. הערכות שפורסמו בכלי תקשורת מערביים טוענות כי ייתכן והמגעים יוארכו שוב עד לתחילת שנת 2015, במטרה להעניק לצדדים מספר שבועות נוספים כדי להגיע לעמק השווה במשא ומתן. באיראן כבר מצהירים כי כל הארכה נוספת פירושה - ניצחון של טהרן בכך שלא נכנעו לדרישות המערב.

כאמור,  העיתון "ניו יורק טיימס" מדווח שמנהלי המגעים האמריקאים רוצים שההסכם יאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית גישה ויכולת תנועה נרחבת באיראן, במטרה לעקוב אחר מתקני הגרעין האיראנים. החשש, כפי שטענו גורמים מערביים לכתב העיתון, הוא שטהרן מתחזקת מתקן סודי, שעדיין לא ידוע עליו. על פי הגורמים ניסיון העבר מלמד שלא ניתן לסמוך על האיראנים, ויש לשמור על העיניים פקוחות, ועל כן הרצון להכניס פיקוח על המתקנים והתוכנית לפחות ל-20 שנה הקרובות. האיראנים, כאמור, מתנגדים לכך.

You might be interested also