מאיר הר ציון הלך לעולמו

הר ציון, שגוייס ליחידה 101 של הצנחנים, זמן קצר לאחר הקמתה, נודע כאחד הלוחמים הנועזים שלה. הוא מת בביתו בגיל 79

הלוחם האגדי של יחידה 101 הלך לעולמו: מאיר הר ציון, ששירת תחת פיקודו של אריאל שרון ז"ל, ביחידה 101 של הצנחנים, מת בביתו שבאחוזת שושנה בכוכב הירדן. הוא היה בן 79 במותו.

ניידת טיפול נמרץ של מד"א הוזעקה לביתו בשעות הבוקר לאחר שחלה הידרדרות במצבו הבריאותי והוא איבד את הכרתו. צוות מד"א שהגיע למקום קבע את מותו.

יו״ר קדימה, ח״כ שאול מופז, הרמטכ״ל ושר הביטחון לשעבר: אמר עם היודע דבר מותו של הר ציון כי הוא "״מצדיע בצער לגיבור ישראל מאיר הר ציון, מטובי הבנים ולוחמי השדה, מורה הדרך לצנחנים ולחיילי השטח של צה״ל לדורותיהם. הר ציון ואריק שרון - שני המצביאים שעיצבו את רוח צה״ל ותעוזתו, ואנו נפרדים מהם חודשים ספורים זה מזה״.

הר ציון נולד בהרצליה. הוא התגייס לנח"ל ושירת כמדריך טירונים. בעת היותו מדריך הר-ציון לא היה מרוצה מחוסר הפעילות שבתפקיד., וכששמע על הקמת יחידה 101 כיחידת קומנדו הוא צורף אליה ולקח חלק משמעותי בפעולותיה. עם מיזוג היחידה לגדוד הצנחנים 890, מונה הר-ציון למפקד פלוגה א' שהפכה לסיירת הצנחנים. מפקדו אריאל שרון כתב עליו, "תוך זמן קצר הפך מאיר ללוחם הנועז ביותר של יחידה 101 והצנחנים, לסייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע צה"ל מעודו". בהמלצת משה דיין הרמטכ"ל הוסמך הר ציון לקצונה ללא קורס קצינים, והוענקה לו דרגת סגן.

הר  ציון כאמור נודע כאחד הלוחמים המפורסמים ביותר של יחידה 101, הוא לקח חלק במבצעים הנודעים ביותר שלה בשנות ה-50 של המאה שעברה. עם זאת הוא גם הסתבך באחת הפרשיות הידועות בה נקם את רצח אחותו על ידי בדואים. בשנת 1954 שושנה הר-ציון נרצחה ביחד עם חברה, עודד וגמייסטר, על ידי בדואים משבט אל עזזמה, כאשר טיילו מירושלים לעין גדי וחצו שטח שהיה אז בשליטה ירדנית. על פי הפרטים שהודלפו על הפרשה, הר-ציון ושלושה מחבריו, באישור בשתיקה של דיין ושל שרון, חצו את הגבול, תפסו שישה בדואים משבט אל עזזמה שלטענתם היו שותפים לרצח שושנה, הרגו חמישה. בלחץ מפקדיו לא הועמד הר ציון לדין על המעשה.

You might be interested also