מאיר דגן: "איראן תוכל לפרוץ לגרעין בתוך שנה-שנתיים"

ראש המוסד לשעבר ופרופ' מאיר ליטבק ניתחו את משמעות הסכם המעצמות עם איראן בבוקר ראיונות משותף לעמותה למורשת המודיעין ולישראל דיפנס

מאיר דגן (מתוך "עובדה")

"האיומים הישראליים האיצו את ההחלטה האמריקאית להגיע להסדר. לרוע המזל, הטיימינג היה מוקדם מידי. ההסכם בעייתי לישראל", כך אמר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן.

דגן ניתח את משמעות ההסכם ביחד עם פרופ' מאיר ליטבק, ראש המרכז ללימודי איראן באוניברסיטת תל אביב, במהלך מפגש מיוחד שאורגן על ידי העמותה למורשת המודיעין (המל"מ) ועל ידי ישראל דיפנס בבוקר יום שישי. את המפגש המיוחד הנחה תא"ל (מיל') אמנון סופרין, לשעבר קצין מודיעין שדה ראשי בצה"ל וראש אגף המודיעין במוסד. יו"ר עמותת המל"מ, פרופ' תא"ל מיל' צביקה שטאובר והמנכ"ל, תא"ל (מיל') דודו צור, לקחו גם הם חלק במפגש.

בתשובה לשאלתו של סופרין מה הביא את האמריקאים להגיע להסכם עם איראן, אמר מאיר דגן כי להערכתו מדובר דווקא בתוצאה של איומי ישראל לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים.

"האמריקאים עשו הערכת מצב לנוכח צחצוח החרבות שנשמע בישראל ולנוכח האיומים. למעשה, הממשל נאלץ לבצע הערכת מצב מה יקרה אם ישראל תתקוף. הם הגיעו למסקנה שתקיפה ישראלית פוגעת באינטרסים אמריקאים לאור העובדה שארצות הברית עדיין לא הגיעה לעצמאות אנרגטית ולאור החשש שיותקפו בתגובה יעדים שלהם באיזור.

"המציאות הזאת האיצה, להערכתי, את ההחלטה האמריקאית להגיע להסדר. לרוע המזל, הטיימינג היה מוקדם מידי, והתרחש עוד לפני שהאיראנים עמדו לקרוס ממש בעקבות הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליהם".

בהתייחס לראיון שהתפרסם בידיעות אחרונות עם פרופ עוזי עילם, ממנו השתמע כי איראן רחוקה מהגרעין לא פחות מעשר שנים, שלל דגן את הנתון הזה מכל וכל.

הוא אמר כי "איראן יכולה להפוך ממדינת סף גרעינית למדינה גרעינית בתוך שנה שנתיים".

בהתייחס להארתו של פרופ' צביקה שטאובר, לפיה הניסיונות למנוע מאיראן להפוך למדינת סף גרעינית, עלו בתוהו, למעשה, אמר מאיר דגן כי "להערכתי, אם האיראנים יחליטו לפרוץ מהסף הזה ולהפוך למדינה גרעינית של ממש, תהיה לכל העולם התראה מספקת דווקא בגלל הפיקוח, אבל ישראל צריכה לצאת מנקודת הנחה שאיראן היא באמת מדינת סף גרעינית".

דברים נוספים מהמפגש יתפרסם בהתרחבה בגיליון מספר 20 של  ישראל דיפנס, שייראה אור בקרוב.

You might be interested also