"לשבור את המונופול של חיה"א"

כנס האש: מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') אלי מרום תקף בנאומו את מה שהוא הגדיר "המונופול של חיה"א בנושא הפעלת אש בעומק". "המונופול יכול לעלות לנו ביוקר", אמר

מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (מיל') אלי (צ'ייני) מרום נאם בכנס האש הבינלאומי השלישי ותקף את מה שהוא הגדיר ה"מונופול המוחלט של חיל האוויר על האש בעומק". כנס האש מאורגן על ידי ישראל דיפנס ועמותת חיל התותחנים ומתקיים בבית התותחן בזכרון יעקב.

"טענה אחת הקיימת היא שהטכנולוגיה מאפשרת ללוחם ברשת, להפעיל אש מכל פלטפורמה. ואכן, הפעלת האש יכולה להתבצע מכל גורם, אבל זה יכול לקרות רק אם נוותר על האגו. אין בעיה היום לחייל ללחוץ על כפתור ומטוס אפ-16 ישחרר חימוש. לא הטייס לחץ, אלא החייל. זה עניין של החלטה. לא של טכנולוגיה. כמו שיורים על פעיל ג'יהאד בתימן מחפ"ק בפלורידה", אמר מרום.

הוא הוסיף כי "טענה שנייה היא שלחיל האוויר יש מונופול מוחלט על האש בעומק. מדובר בחוסר איזון לא בריא. לחיל האוויר יש מגבלות רבות ושמים את כל הביצים בסל אחד. היום אפשר להפעיל נשק אוטונומי מכל פלטפורמה בדיוק וביעילות כמו ממטוס. זה גם יותר זול. המונופול של חיל האוויר יכול לעלות לנו ביוקר".

מרום התייחס גם לסוגיית הלחימה ברשת. "מהם התנאים שיאפשרו את העבודה ברשת? - קודם כל מודיעין להשגת מטרות. עד היום, אחרי היום השני נגמרו המטרות. בכל העימותים האחרונים. יכולת אחיזת שטח על ידי פלטפורמות אוויריות תסייע לפתרון. בנוסף צריך שו"ב ותקשורת. צריך גם נשק מדויק. הוא מתחיל להיות זול. רקטת האקסטרא עפה לטווח של 150 ק"מ ואפשר יותר עם 120 ק"ג חומר נפץ, אפשר לשגר אותה מכל פלטפורמה.

"החזון הוא שמג"ד בגולני יפעיל איזה נשק שהוא רוצה לבד, בלי להגיד מילה אחת. זה אפשרי, זה עניין של החלטה. צריך להשתחרר מהתפיסות של תאי האש. הקושי הוא להשתחרר מהפרדיגמות הקיימות".

מרום חזר על דבריו הביקורתיים לגבע חיה"א גם לקראת סוף נאומו וטען כי המונופול של חיה"א הוא בעייתי - "יהיה קשה להפעיל את המטוסים. חיל האוויר מאויים על ידי נ"מ ורקטות אויב", אמר והוסיף "ביום כיפור חיל האוויר היה כמעט משותק לחלוטין. JDAM לא צריך לעבור קורס טיס, אפשר להעיף אותו מהים. צריך איזון. צריך לשבור את המונופול של חיה"א. האתגר הוא האנשים. בעיקר הבכירים שצריכים להשתחרר מהתפיסות הישנות. החברה הצעירים יצטרכו ללמוד להפעיל את אמצעי הנשק המדוייקים".

You might be interested also