"לראשונה, צה"ל באמת נלחם ברשת"

קשר"ר מדבר על "צוק איתן"

תא"ל זלינגר. צילום: אגף התקשוב

למרות יציאת הכוחות הקרקעיים משטח רצועת עזה, מבצע 'צוק איתן' טרם הגיע לסיומו. אולם כבר כעת ניתן לקבוע לגביו דבר אחד: מדובר באחד המבצעים המתקדמים ביותר מבחינה טכנולוגית בהם לקח צה"ל חלק עד היום. בראיון לאתר אגף התקשוב מסביר מפקד חיל הקשר והתקשוב, תא"ל אייל זלינגר, על תרומתו של אגף התקשוב למאמץ המבצעי ברצועת עזה.

"בליל הכניסה הקרקעית, בעת הקרב של גולני בשג'עיה, האזנתי לרשת הקרב החטיבתית של גולני", מספר תא"ל זלינגר. "אחד ממפקדי הגדודים עלה בקשר ודיבר עם מפעיל כלי טיס של חיל האוויר. המג"ד רואה את תמונת המודיעין האווירית שכלי הטיס מספק לו, ומכלי הטיס נמסר לו ש200 מטר מצד ימין יש מנהרה, פיר, ושילך אחורה כי הוא יורה לשם. המודיעין מאתר מארב באחד הבתים בסביבת החטיבה ומעביר אותו למערכות השליטה והבקרה של המג"ד. לגדוד יש מסוק תחת פיקודו. אחד מפקדי הפלוגות עולה מול המסוק בקשר, אומר לו 'זה הבית' – והמסוק יורה לעבר המטרה". תא"ל זלינגר נותן את אותו הקרב כדוגמה לרמה של שיתוף ושילוביות אליה הגיע צה"ל במבצע הנוכחי – כוחות מודיעין, יבשה ואוויר שכולם עובדים יחדיו כדי להביא לתקיפת מטרות יעילה תוך שניות.

"זה העימות הראשון בו צה"ל באמת נלחם ברשת – אוויר, ים, יבשה, אש ומודיעין", קובע קשר"ר. אותו החיבור הבין-זרועי מתממש הודות לאגף התקשוב – שמערכות המידע המבצעיות שהוא מספק נותנות תמונת מצב משותפת לכלל כוחות צה"ל וכך מאפשרות להם לקבל החלטות משותפות ומהירות בזמן אמת בשדה הקרב. "צוק איתן" הוא העימות המרכזי הראשון בו נבחנו יכולות אלה, שהתאפשרו הודות לחיבורים ומערכות חדשות שחלקן התווספו במהלך הלחימה עצמה. "במבצע הזה לראשונה ציידנו ספינות וכלי שיט של חיל הים במערכות שו"ב של כוחות היבשה", מדגים קשר"ר. "לראשונה התקנו מערכת 'משואה' על סטי"לים וכלי שיט נוספים של חיל הים. עם המערכות החדשות, חיל הים יכול בעזרת מערכת התצפית לראות איתורי אויב ולהעביר אותם לכוחות היבשה דרך המשואה, והפוך. בנוסף יש יכולות קשר רדיו בכל הדרגים, ורשת סלולרית מוצפנת לכלל הכוחות", הוא מרחיב.

בנוסף מציין תא"ל זליגנר את רוח הלחימה של קציני הקשר ביחידות היבשה- קציני הקשר בגדודים, בחטיבות ובאוגדות. קציני הקשר צמודים למג"דים ולמח"טים ולוקחים חלק פעיל בלחימה לצידם. "שני קשר"גים שלנו נפצעו וחזרו מיד ללחימה. חלקם סיכלו מחבלים במהלך הלחימה. גם דור העתיד של קציני הקשר טעם טעימה ראשונה מהמאמץ המבצעי – בהוראת קשר"ר פורק קורס הקצינים הקרבי והמבצעי של החיל וצועריו נשלחו לגדודים הלוחמים לתפקד כקציני קשר עוד טרם קבלת הדרגות. בסוף החודש האחרון קיבלו את דרגות הקצונה ומיד נשלחו חזרה ליחידות הלוחמות בשטח כדי להמשיך ולסייע למאמץ המלחמתי. " הקצינים שלנו נלחמו לצד המפקדים באופן מלא. אין ספק שהקצינים שלנו מראים רוח הלחימה ונחישות אמיתית", הוא קובע.

You might be interested also