לקראת השלמת העסקה הגרמנית?

משהב"ט הקפיא את המכרז לרכש אוניות מגן למים הכלכליים של ישראל בעקבות הגשת הצעה גרמנית מחודשת לרכש מגרמניה

עכשיו זה כבר רשמי: משרד הביטחון הודיע על הקפאת המכרז הבינלאומי לרכש אוניות מגן להגנה על המים הכלכליים של ישראל, לאחר שממשלת גרמניה פנתה לממשלת ישראל בהצעה למתן סיוע ממשלתי כספי לביצוע הרכש ממספנה גרמנית.

כזכור, העסקה עם גרמניה הוקפאה במאי האחרון בעקבות החלטת גרמניה שלא להעניק לישראל את ההנחה של 300 מיליון אירו ברכישת הספינות בעקבות המחלוקת הפוליטית על הקיפאון במגעים המדיניים במסגרת ההסכם עם הפלסטינים. מאז, ובסיוע גורמים מדיניים ישראלים, הצדדים ניסו להגיע לפשרה ולהמשיך את המגעים על העסקה.

משרד הביטחון הודיע רשמית כי החליט להקפיא את המכרז בעקבות ההצעה החדשה שהוגשה על ידי ממשלת גרמניה, והוסיף כי הוא בודק את משמעויותיה של ההצעה המחודשת. בהודעה נמסר עוד כי עם גמר הבדיקה יחליט משרד הביטחון האם לבצע את הרכש בגרמניה או להמשיך בהליך המכרז הבינלאומי.

בשבעו שעבר דיווח עיתון "הארץ" כי על פי הנראה העסקה עם גרמניה תצא לפעול. על פי הדיווח, בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי בסופו של דבר מה שהכריע את גורל העסקה היתה המחויבות האישית של הקנצלרית מרקל לביטחונה של ישראל. "עם כל הביקורת שיש לה, כשזה מגיע לביטחון ישראל היא שמה הכל בצד", אמר הבכיר במשרד החוץ. "העסקה הזו תחזק עוד יותר את היחסים האסטרטגיים עם גרמניה ל-20 השנים הקרובות".

You might be interested also