לקחים ראשונים

גיליון "שריון" לשימור מורשת המערכה בעזה, מספק הצצה לפעילות החיל במהלך הלחימה ברצועה

שבע מסגרות חטיבתיות שריון ועוד שלוש מפקדות אוגדה ומעליהן מפקד פיקוד שריונר היו התרומה השריונאית למערכה בעזה ("צוק איתן"). לשימור המורשת הזאת ולמבזק לקחים ראשוני הקדישה עמותת יד לשריון את הגיליון התקופתי של הביטאון "שריון" גיליון 46. זו דוגמה מצוינת למסמך ראשוני, של עמותה חוץ-ממסדית ועם זאת קשורה מאד לחיל הסדיר, שהפיקה חוברת מורשת, לא של מחלקת היסטוריה, אשר מניחה בפני הציבור תמונה מקיפה של "צוק איתן".

הדגש הוא שריון, אך היריעה הנפרסת לקורא היא מזוויות רבות: הרקע האסטרטגי, האויב, המשימה הצהלית, הארגון לקרב ועוד ועוד. בחוברת מתפרסמים ראיונות על המח"טים שלחמו כאן וראיון מקיף עם ראש תורת חיל השריון (תח"ש) העומד על הלקחים החיליים הראשוניים מהפעלת צוותי הקרב החטיבתיים. כך אנו קוראים כאן על תורת התותחנות ותחמושת טנקים חדישה, על חסינות הטנקים, על שת"פ עם חי"ר ואחרים ועל צוות קרב גדוד שהוא כיום לא גדוד טנקים כי אם שתי פלוגות טנקים ופלוגה מסייעת, פלוגת טנקים במילואים ופלוגת חרמ"ש במילואים על נגמ"שים.

כתבה נרחבת מוקדשת למערך הלוגיסטי, אשר גם בראשו עומד כיום שריונר ותיק (אלוף ברק) ומראיין אותו אלוף (מיל') חיים ארז, שהיה אף הוא שריונר וראש אג"א. את סדרת הראיונות סוגר אלוף סמי תורגמן מפקד פיקוד הדרום. גם מערך הנפגעים זוכה להתייחסות רגשית רחבה. בטאון יד לשריון הוא דוגמה מצוינת לעמותה היודעת לחבק את החיל הסדיר, להוקיר את פועלו ולשמש במה חשובה לתיעוד העשייה השריונאית בביטחון ישראל אז ועתה.

אנו למדים בגיליון זה גם כי השריון מקיים מאגר מרצים לנושאי מורשת השריון ומתנדבים למרכז המידע בלטרון.

בולטת ידו הברוכה של העורך הראשי המוכשר והמסור אל"מ (מיל') שאול נגר בכל עמוד בגיליון.
 
לאתר השריון לחצו על הקישור

You might be interested also