לפני 36 שנים: "אוטובוס הדמים"

היום לפני 36 שנים התרחש פיגוע כביש החוף (אוטובוס הדמים). יוזם הפיגוע היה מפקד "הגזרה המערבית" (מנגנון הפיגועים של הפת"ח וסגן ראש הארגון) ח'ליל אל-וזיר, המוכר גם כאבו ג'האד

בתמונה: האוטובוס השרוף במוזאון אגד

היום לפני 36 שנים התרחש פיגוע כביש החוף (אוטובוס הדמים). יוזם הפיגוע היה מפקד "הגזרה המערבית" (מנגנון הפיגועים של הפת"ח וסגן ראש הארגון) ח'ליל אל-וזיר, המוכר גם כאבו ג'האד. חולייה גדולה במיוחד של הפת"ח יצאה בספינה מלבנון אל הים התיכון, ומול חופי ישראל, הורדו ממנה שתי סירות. אחת הסירות טבעה, ושני מחבלים טבעו, אך השאר הצליחו להגיע, אחרי יומיים, אל חוף מעגן מיכאל (תכנונם המקורי היה לנחות בת"א).

עם נחיתתם, רצחו המחבלים צלמת שצילמה ציפורים בסמוך לבריכות הדגים, והמשיכו בדרכם לכביש החוף. משהגיעו לכביש, עצרו מונית והשתלטו עליה. שני מחבלים עלו עליה, והורו לה לנסוע לכיוון ת"א. שאר המחבלים עצרו אוטובוס של "חוג המשוטטים" של עובדי אגד, שנסע צפונה והשתלטו עליו. במהלך ההשתלטות רצחו המחבלים מספר נוסעים שישבו בשורות הראשונות.

המחבלים הורו לנהג לסובב את האוטובוס ולנסוע גם הוא לכיוון ת"א, ובסמוך לחדרה, חברו אליהם המחבלים שהיו על המונית, יחד עם הנוסעים שנלכדו. במהלך הנסיעה דרומה ירו המחבלים על רכבים שנסעו בסמוך, ורצחו ארבעה אנשים. נהגים שהיו עדים לאירוע, יצרו קשר עם המשטרה, וזו ניסתה להציב מחסומים מאזור נתניה ודרומה, אך מהירות התקדמות המחבלים הביאה לכך, שרק בסמוך לצומת גלילות (בסמוך לתחנת הדלק ולרב מכר של היום) נעצר האוטובוס.

שוטרים הגיעו למקום מכל האזור (חלקם הגיעו ישירות מאבטחת משחקי ליגת הכדורגל ששוחקו בסביבה), במטרה לבודד את הזירה, מצאו עצמם בקרב יריות, כשהסתבר שהמחבלים לא מעוניינים בניהול מו"מ, אלא ברחיצת מספר גדול ככל האפשר של ישראלים. חלק מהמחבלים יצאו מהאוטובוס, והאחרים החלו לירות לכל עבר בתוכו והתכוננו לפוצץ אותו. שניים מנוסעי האוטובוס, יוסי הוכמן ואברהם שמיר, הסתערו על המחבלים, והרגו שלושה מהם, תוך שהוכמן עצמו נפצע אנושות, ואף איבד את אשתו ושני ילדיו הקטנים (הוא זכה בעיטור ממשטרת ישראל על גבורתו, ובהמשך השתקם והקים משפחה חדשה).

המחבלים הצליחו לפוצץ את האוטובוס, ונוסעים רבים נהרגו ונפצעו. שוטרים שהיו בזירה, ניסו להגיע לאוטובוס כדי לפגוע במחבלים ולחלץ את הנוסעים. בין השוטרים שהסתערו לעבר האוטובוס היה גם יעקב שגב (גרוס), שכונה "צוציק" בידי חבריו. הוא הגיע ישירות ממשחק כדורגל, ורץ לעבר האוטובוס כדי לנסות לחלץ את הנוסעים. במהלך הסתערותו, נפגע ונהרג.

כאשר החלו הידיעות על הפיגוע, הוזעקו למקום אנשי הימ"מ. מפקד היחידה, אסף חפץ, היה בביתו והגיע ישירות למקום, שם נכנס למגע אש עם המחבלים, הרג שניים ופצע שלישי, עד שנפצע בעצמו. אנשי ימ"מ נוספים הגיעו למקום ונכנסו לקרב, וגם סגן מפקד היחידה, שמואל אדם, נפצע. חיילי צה"ל ומתנדבי משא"ז מיישובים נוספים הצטרפו גם הם ללחימה, ובסופו של דבר, נהרגו ונלכדו כל אחד עשר המחבלים (9 חוסלו ושניים נלכדו).

בפיגוע נהרגו 35 ישראלים, ונפצעו 71. אסף חפץ עוטר בעיטור האומץ על לחימתו באירוע זה. בתגובה לפיגוע, יצאה ישראל למבצע ליטאני שנועד לסלק את המחבלים מקו הגבול הצפוני, עד לנהר הליטאני. עשר שנים אחרי הפיגוע, חוסל אבו ג'האד, יוזם ומתכנן הפיגוע, בביתו בטוניס.

הכתבה פורסמה לראשונה בדף הפייסבוק של היסטוריון המשטרה 

You might be interested also