"לפגוע במטרה בתוך שתי דקות"

האלוף (מיל') אבי מזרחי, נאם בכנס התקשוב הבינ"ל והתייחס למערכת צי"ד, שפריסתה בעוצבות היבשה הושלמה באחרונה. "צה"ל הוא בין היחידים בעולם שלו מערכת המעבירה מידע מהחייל הבודד לרמת הגיס"

אלוף פיקוד מרכז לשעבר, האלוף (מיל') אבי מזרחי, נאם בכנס התקשוב הבינ"ל השני המתקיים באולמי "אבניו" בקריית שדה התעופה. "עשר שנים אחרי ההחלטה ליישם את הצי"ד , צה"ל הוא בין היחידים בעולם שלו מערכת המאפשרת מעבר מידע מהחייל הבודד ועד לרמת הגיס.

"זוהי הצלחה עולמית. הייחוד של המערכת הוא ביכולת שלה להיות מיושמת גם לבט"ש וגם ללחימה. אנחנו יודעים לומר שמקבלים תמונת מצב בזמן אמת על כוחותינו ועל כוחות האויב. זוהי תמונת מצב מאושרת.

"אם מדברים על ניתוח הקרקע, המערכת מספקת מידע על מכשולים דרך תמונות לווין, שליטה על גבולות גזרה וקווי בטיחות בתוך הכוח. המערכת מביאה לירידה בירי על כוחותינו. וכוללת אפשרות של זיהוי עמית-טורף".

מזרחי אמר עוד כי מדובר במערכת המאפשרת לתת פקודות מבצעיות מסונכרנות. "אנו מסוגלים לעשות שינוי משימה בזמן אמת מסונכרן. המערכת מעניקה לנו תמונת מצב משותפת לכל הזרועות. והיא מסייעת בלחימה בשטח בנוי תוך השתנות מתמדת של המציאות. עוד ניתן לרכוש הרבה מטרות בזמן קצר".

האלוף לשעבר התייחס גם לכיוונים העתידיים בתחום ואמר כי כרגע הדגש הוא על "מעבר למיצוי מידע לאחר ההיתוך שלו. לדעת מה לעשות איתו. להפוך את הידע לפעולה מבצעית. זמן החיות של מטרה הוא מאוד קצר וצריך החלטה מהירה מאוד. האתגר הוא להגיע למצב על עמית-טורף בתוך המערכת - תרים כוונת ותקבל משוב אם זה שלך או לא. לפגוע במטרה תוך שתי דקות. זה היעד בתוך שטח בנוי.

"מה שאמצעי התצפית רואה יגיע לתותחן בטנק בוידאו. ממצב של איפה הייתי, איפה האויב, איפה החברים שלי - למצב של מה עלי לעשות ובמה להשתמש בצורה אוטומטית. ויזואליזציה תלוית הקשר. גילוי קשרים חבויים, המלצות, תמיכת החלטות על ידי המערכת. כל זאת , בממשק נוח למשתמש. המערכת אמורה להקדים את המשתמש. המידע יקדים את הצורך של המשתמש. להגיע למצב של תמונה גיאגרפית של השטח בזמן אמת, לא משנה מאיזה מקור לשדה הקרב".

מאות משתתפים לוקחים חלק בכנס, המתקיים זו השנה השנייה ברציפות, יו"ר הכנס הינו סא"ל (מיל') אודי קאוף הכנס הוא פרי יוזמה של מגזין IsraelDefense בשיתוף עמיתת חיל התקשוב ובהשתתפות אגף התקשוב בצה"ל ואוניברסיטת בן גוריון. במהלך הכנס נערכת גם תערוכה בה מוצגים מאות מוצרים של חברות, ועשרות חברות סטארט-אפ המציגות את החידושים האחרונים בתחום.

You might be interested also