למרות המאמצים - חלק מהנשק עבר

פרשנות: התקיפה המיוחסת לישראל על פי כלי תקשורת זרים בגבול לבנון-סוריה, לא תוכל למנוע את המשך המאמצים להעברת נשק מסוריה לחיזבאללה

התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בלילה של יום שני מתחברת קשר ישיר לדברים שאמר הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בביקור ברמת הגולן ביום ראשון בבוקר, לפיהם ישראל תמשיך במדיניותה למנוע מחיזבאללה להתחמש בנשק בעל משמעות אסטרטגית.

ואולם, גנץ אמר כי למרות המדיניות הישראלית חלק מהנשק כבר עבר. יש להניח שהוא יודע על מה הוא מדבר. בדיעבד, נראה כי ההופעה של גנץ בצפון הייתה מהלך מתוכנן שנועד להסביר מראש התקפה ישראלית אבל זה דווקא לא בטוח: גם אם הייתה תקיפה וגם אם לא, הפצצה של שיירת נשק לא חייבת להיות אירוע מתוכנן זמן מראש אלא סביר יותר שתתבסס על מידע מודיעיני "חם" שמטופל בשיא המהירות בזמן אמת.

לוח הזמנים של הרמטכ"ל ושל שר הביטחון היה ביום שני שגרתי לגמרי, אבל גם זה לא מלמד מאומה: המדיניות הישראלית שלא לאפשר העברת נשק בעל משמעות אסטרטגית מסוריה ללבנון היא מוצהרת ורשמית והמימוש שלה אינו מצריך דיונים פילוסופיים או מבצעיים מעמיקים.

יש להניח כי כל תקיפה, אם אכן מדובר בפעולה הישראלית כפי שטוענים המקורות הזרים, מאושרת בדרגים הבכירים ביותר, אבל בשורה התחתונה רוב הסוגיות הקשורות לפעילות כזאת הן טקטיות. גם אם ישראל תקפה וגם אם לא, לצה"ל יש סיבות טובות להעריך כי לא סוריה ולא חיזבאללה ירצו להגיב על פעולה ישראלית בפתיחת חזית נגדנו. זה לא אומר שחיזבאללה לא יבחר להגיב "בזמן ובמקום שנסראללה ימצא לנכון", מבלי להשאיר טביעות אצבע חד משמעיות.

מה הותקף, אם הותקף, זה לא ברור מהפרסומים בתקשורת הבינלאומית אבל הנשק שהגעתו לידי חיזבאללה יכולה לגרום את הבעיה המבצעית החמורה ביותר לישראל אלא טילי נ"מ מסוג אס.איי 125 שיכולים לשבש את העליונות האווירית המוחלטת בשמי לבנון, שממנה נהנה חיל האוויר עד כה.

You might be interested also

Photo: Haim Zach, GPO

Prime Minister Naftali Bennett with the head of the Mossad, David Barnea

The Mossad is hoping for a little quiet as new era dawns

Why did the interview given by Yossi Cohen to Ilana Dayan spark anger? Will the Mossad carry out fewer "daring operations" under Barnea? And who is expected to be selected soon as the next head of the ISA? A column by Amir Rapaport