לוויני כרטיס אשראי

השבוע שוגרו לראשונה לחלל לווייני Sprite בגודל כרטיס אשראי. כל לוויין שוקל 5 גרם ועולה 300 דולרים. האם מדובר במהפיכה בעולם הלווינות?

Image by Ben Bishop VK2FBRB

אם הייתי אומר לכם שלווין עולה חצי מסמארטפון הייתם שולחים אותי לאבחון. אבל החל מהשבוע זה בדיוק המצב. 104 לוויני Sprite שהם בעצם לווין בגודל כרטיס אשראי, במחיר של 300 דולרים שוגרו בהצלחה.

הלוויינים במשקל חמישה גרם כל אחד, שוגרו מתוך ננו לווין במשקל שני קילוגרם. הם מצויידים במקמ״ש רדיו חובבים ומשדרים באפנון CDMA. כלומר כל הלוויינים משדרים באותו תדר אך עם אפנון הצפנה כאשר לכל לווין קוד הצפנה יחודי (בדומה ללוויני ה GPS). המיזם כולו מומן בעזרת קמפיין מימון המונים ואפשר לכל אחד לרכוש לווין משלו.

יתרה מזאת, לראשונה בעולם כל פרטי התכנון הם קוד פתוח וניתן למצוא היום באינטרנט את רשימת מרכיבי הלווין, שרטוטי תכנון, הנחיות הרכבה ואפילו את התוכנה הצרובה במחשב המשימה.

האם אילו רק צעצועים? אולי זבל חללי מסוכן? תלוי את מי שואלים. כרגיל, בתעשיית החלל לוויני הכרטיס מתקבלים בסקפטיות על גבול האנטגוניזם. בסופו של דבר העובדה שאפשר לשגר כמות לווינים גדולה בבת אחת ובמחיר מגוחך, מאפשרת למתכננים לבצע משימות מסובכות. אפילו במחיר הקרבת הלוויינים עצמם (במחיר כזה אפשר להתייחס אליהם כאל מתכלים).

זוכרים את ענן האפר מהר הגעש באיסלנד שהשבית את כל הטיסות באירופה? בעזרת הספרייטס אפשר היה למפות בצורה מדוייקת את גודלו וכיוונו בזמן אמת ולחסוך עשרות מליוני דולרים.

אז מה נראה בעתיד? זאת לא הפעם האחרונה שנראה לוויני כרטיס משוגרים לחלל, ובדיוק כמו שהננו-לווינים התחילו כמיזם תלמידים והפכו לתעשייה לגיטימית שחדרה גם ליצרנים הגדולים ולסוכנות החלל, כך יקרה גם עם לוויני הכרטיס שיהפכו משוכללים יותר משנה לשנה.

קישור לאתר שמרכז את כל המידע הטכני על הלווין .

You might be interested also