להקדים רפואה למכה

להקדים רפואה למכה

אינני יודע מי עמד מאחורי התוכניות המבצעיות של החמאס ברצועת עזה, התוכניות אותן הפעילו במהלך 50 ימי המבצע. בין אם זה היה מוחמד דף, או מישהו אחר – אצלם נערכים היום, ככל הנראה, להפקת לקחים ולהיערכות לקראת העימות הבא.

חמאס הכין עצמו למאבק מתוך שתי הנחות מוצא – מודעות ליחסי הכוחות ולחוסר היכולת להכריע צבאית את ישראל, והצורך לחפש ולאלתר תחבולות, במסגרת התנאים והאמצעים שלרשותו, תחבולות אשר תאפשרנה הצקה והכאבה לישראל. ידענו וציפינו לשימוש נרחב שיעשה ברקטות ובפצמ"רים. לתכנית חמאס היו יעדים אסטרטגיים – הם שמו דגש על רקטות שתאיימנה על אוכלוסיית ישראל בגוש דן ובמרחב ירושלים, הם חתרו לשתק את נתב"ג ואת הקשר האווירי של ישראל, ובמקביל – ירי בלתי פוסק על יישובי עוטף עזה על מנת שיוכלו להתפאר בהצלחתם לגרום לפינוי ישובים.

חמאס בנה את המערכת התת-קרקעית שנועדה לשרת שלוש מטרות – מיגון מפני פגיעות אוויר וארטילריה ישראלית, יכולת תנועה בלתי מופרעת, ועשרות המנהרות ההתקפיות, שנועדו לזרוע טרור והרס ביישובים הישראלים הסמוכים לגדר. חמאס הקים כוח "קומנדו ימי" אתו ניסה לפרוץ מכיוון הים ולתקוף את זיקים, חמאס הקים מערך מזל"טים פרימיטיביים שנועדו למטרות תקיפה מן האוויר, ואנו יודעים על כוונתם להשתמש בגלשני-רוח, אף הם למטרות תקיפה. כיפת-ברזל הושלמה בזמן, ומנעה מחמאס את ההישג הגדול. התכניות שהיו לחמאס בארסנל מוכרות לנו, ואנו נערכנו לקראתם. הם יושבים ככל הנראה ומחפשים ארסנל חדש של דרכי פגיעה בנו.

הגיעה השעה לערוך גם אצלנו הפקת לקחים, ללמוד ממה הופתענו וכיצד התמודדנו. אך מה שחשוב במיוחד זה שעלינו להתכונן לקראת המחר, עלינו להיערך לקראת ההפתעות שתכין לנו הנהגת החמאס בעימות הבא. אינני מזלזל בדור המפקדים של צה"ל היום, אלא שאלה חונכו במסגרת של צבא גדול, חמוש היטב, חזק. צה"ל היום נהנה מיתרון הכוח. מסופקני עם דור מפקדים זה מסוגל להתמודד עם לוחמי חמאס ברוח הסיסמא המתנוססת (אם לא הוסרה במשך השנים) באולם ההרצאות של ביה"ס לפו"מ – "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה!"

לא בידי מפקדים אלה הייתי מוסר את האחריות לחיפוש תחבולות. בין אם מדובר בניסיון לאתר מראש ולהתמודד עם יזמות הפגיעה החדשות של החמאס, ובין אם מדובר בחיפוש דרכים להשגת הכרעה שאיננה מבוססת על הכרעה בכוח (Brute Force), אלא על התחבולה. לו אני שר הביטחון, הייתי מקים צוות יוצא דופן. צוות שכל חבריו אינם מתוך המסגרת של צה"ל ואשר כל חבריו אינם חייבים דבר ואינם תלויים במערכת הפיקוד הקיימת. הייתי מנסה לאתר כאלה שיש או שהיה להם עבר "תחבולתי". הייתי מחפשם בין יוצאי המוסד ושב"כ, הייתי מחפש בין מפקדי סיירת מטכ"ל. ואם יש לו לשר הביטחון קשרים ותעוזה – הייתי מחפשם גם מקרב בכירי עולם הפשע.

המטרה ברורה – בעימות הבא עם ארגון הטרור עלינו להיות המפתיעים ולא המופתעים.

You might be interested also