להיות חכמים, לא רק צודקים

פרופ' אלכס מינץ חושב שלא חייבים להסכים עם ארה"ב בכל דבר, אבל אסור להיכנס לעימותים פומביים עם הממשל בוושינגטון. דעה

קרי ועמיתו הרוסי לברוב (צילום: AP)

מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, מנווט, משפיע וקובע יותר מכל אדם אחר מה יהיה בסופו של דבר ההסכם של המעצמות מול איראן, בנושא הגרעיני. הוא פשוט זה המנהל את המשא ומתן מול איראן. קרי הוא גם האיש שעומד במוקד ההחלטות וההסדר על פרוק סוריה מנשק כימי-- שני נושאים שהם קריטים לביטחון ישראל.

ג'ון קרי הוא אדריכל הסדר החדש במזרח התיכון. הוא המוציא ומביא של הסדרים, הסכמים ובריתות. הוא גם הודף לחצים על ישראל בפורום בינלאומים. זו עובדה. יש למזכיר המדינה קרי משקל עצום בעצוב תפיסת החוץ והביטחון האמריקאית, הסדרים אזוריים ומעורבות גלובלית. עמדותיו כלפי איראן, סוריה, סין, רוסיה, עיראק, אפגניסטן, חיזבאללה, חמאס, חשובות ביותר. אם קרי יתעקש, ההסכם הבא מול איראן, באם יחתם, יהדק את הפיקוח על מתקניה הגרעיניים וינסה לדרוש הסגה לאחור של תוכנית הגרעין. אם קרי ידגיש דרישה זו פחות, אז נקבל הסכם, באם יהיה הסכם, פחות הדוק וללא כל הסגה לאחור של היכולת הגרעינית האיראנית.

אם קרי יקפיד על עמידה נחושה על כי סוריה צריכה להתפרק מכל הנשק הכימי שברשותה, יש סיכוי טוב יותר להתגשמות לפחות לחלק מכך מאשר אם הוא יזרום עם עמדת הרוסים בכל דבר. יש לקרי הרבה מה להגיד גם בנושא בלימת הדרישה לפרוק המזרח התיכון מגרעין וגם בענין תפוצת נשק להשמדה המונית. במילים אחרות, רק בור יחשוב שמצבה הביטחוני של ישראל בזירות האיראנית, הסוריות והלבנונית ובתחומי בקרת נשק יהיה יותר טוב באם נמשיך ונתהלם בקרי.

מעטים זוכרים שקרי הטיף לתקיפה אמריקאית את משטר אסד לכשזה השתמש בנשק כימי מול כוחות האופוזיציה. ואילו לפני מספר ימים, קרי דחק בשר החוץ הצרפתי לא לראות בהקלת הסנקציות על איראן בעקבות ההסכם בזנבה, פריצת סכר טוטלית, וזאת בעקבות ביקור משלחת של 100 אנשי עסקים צרפתים באיראן בימים אלה. אגב, המרוץ של מדינות וחברות תעשיות לעשיית עסקים כרגיל, עם איראן, בעיצומו.

לא חייבים להסכים עם קרי בכל דבר, אך להתעמת פומבית עם הממשל האמריקאי מחליש את העמדה הישראלית. את זה עושים בחדרי חדרים. בזהות עם עמדת ממשלת ישראל, את חיזבאללה וחמאס הממשל האמריקאי וקרי רואים ומגדירים כטרוריסטים. מכיוון שישראל לא נמצאת בין הנותנים ונושאים מול אירן וגם לא מול סוריה, כמובן, וכרגע מתקיים משא ומתן של מעצמות מולם, שתוצאותיו קריטיות לישראל, קרי למעשה מביא למשא ומתן, אם נרצה או לא נרצה, באופן לא רשמי ובהרבה מקרים גם את עמדות ישראל בנושאים אלה, כפי שהוא מתבקש לא אחת על ידי ראש הממשלה.

נכון שקרי לא היה צריך לגלוש לאזכור נושא החרם על ישראל. זה לא היה צעד טוב מבחינתו, לא מבחינה פוליטית-אישית וגם לא מבחינת האמינות שלו כמתווך בסכסוך. גם המיקום—מינכן, לא התאים. אך טפשי לתקוף את האדם שישפיע בהחלטות הגאו -אסטרטגיות שלו עלינו ועל עתיד ילדינו בשנים הקרובות אולי יותר מכל אדם אחר על גבי היקום למעט ראש ממשלת ישראל ונשיא ארצות הברית. צודק שר החוץ שלנו שאחד כזה אתה רוצה כידיד, לא כאויב.

***
פרופ' אלכס מינץ הוא ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה ומומחה בעל שם עולמי בקבלת החלטות במשא ומתן אסטרטגי

You might be interested also