כנס UVID2014: לקחים לצד כיווני העתיד

למעלה מ-1200 איש לוקחים חלק בכנס הכלים הבלתי מאוישים השלישי. מאות מוצגים בתערוכת ענק. אלעד אהרונסון: "הסיבוב הבא יהיה יותר מתוחכם מצד האויב"

למעלה מ-1200 איש לוקחים חלק בכנס הכלים הבלתי מאוישים הבינלאומי השלישי המתקיים באולמי ה"אבניו" בקרית שדה התעופה. הכנס מאורגן על ידי מגזין ישראל דיפנס בשיתוף ארגון AUVSI ISRAEL. במקביל לכנס, בו לוקחים חלק 33 מרצים מתחומים שונים, מתקיימת תערוכת ענק של 221 מוצגים מ-59 חברות.

יזהר יונה מהתעשייה האווירית אמר בכנס כי "משוטט זה למעשה מל"ט מתאבד. זה שם אלגנטי יותר. הם כלים שמתאימים למטרות זמן אמת. לא צריך להזריק להם מודיעין, הם מייצרים מטרות לבד. ברוב המקרים אלו מטרות מזדמנות. מטרות רגישות לזמן. מרגע רכישת המטרה לוקח עד 30 שניות לפגיעה. זה כלי שסוגר מעגלים בעצמו. יתרונות מבצעיים. הפעלה פשוטה. לא צריך להתעסק בתפעול חירום. המל"ט לא צריך לחזור הביתה. דומה לתפעול מל"טים, אבל יותר פשוט.

"כשיש עליונות אווירית לא יהיה יתרון למשוטט. אזור שאין בו עליונות זה משחק אחר. באזור כזה אתה רוצה משוטט . לרוב אתה מכניס לאותו אזור קבוצה של משוטטים. זה יותר זול ממל"ט או מטוס מאויש. בחישוב של עלות המשימה, זה יותר זול. כלי כזה יכול לחיות עשרים שנה במחסן ולפעול ביום פקודה. האימון הוא בסימולטור. עלות מחזור חיים מאד זולה ביחס לחלופות. בסופו של יום, משוטטים יותר זולים בהשמדת מטרה".
 
יונה התייחס גם למל"ט ההארופ המפותח על ידי התע"א. "ההארופ יודע לצלול בזוויות שונות. מתמודד עם מזג אוויר. הוא יודע לוותר על מטרה באמצע צלילה ולצבור גובה חזרה. יש שתי משפחות של משוטטים. כלים טקטיים. כמו ההארופ. באזור 150 ק"ג משקל המראה ורש"ק 20 ק"ג. ההארופ מבצעי מ-2007 עם מערכת אופטית וטיסה אוטונומית. היום מדברים על תמהיל של משוטטים שכל אחד מיועד למטרה אחרת. כאשר הם פועלים באותו אזור, הם סוגרים אותו. היום מדברים על יכולות של להחזיר אותו אם הוא לא התפוצץ. יודעים לשגר מהים, האוויר ומהקרקע. המגמה היא להקטין אותו".

אלעד אהרונסון, מנכ"ל חטיבת כלים בלתי מאוישים באלביט מערכות, אמר כי "ב'צוק איתן' בלט מערך המל"טים. 'רוכב שמיים' עשה אלפי גיחות, גם הופעל לראשונה ה"הרמס 900" לצד מערכים וותיקים. אני מציע לא להקל ראש ביכולות של הצד השני ללמוד את היכולות שלנו. החמאס מטמיע את ההבנה הזו. הם מאמצים טקטיקות להסתתר מהמל"טים. מנהרות וירי בשלט רחוק. צריך להפיק לקחים בצורה מהירה יותר.

"בעקבות לבנון השנייה זיהינו פער באחיזת שטח. אז פיתחנו באלביט מערכת כזו בהון עצמי. זה חובה. הסיבוב הבא יהיה יותר מתוחכם מצד האויב. הקמת שרשרת אספקה שכולה כחול לבן. זה עניין אסטרטגי. כבר היום רואים קושי בייבוא חלקים למל"טים. משרד הביטחון כבר הרים את הכפפה. צריך להתבסס על תעשייה מקומית. בצוק איתן בלטה החשיבות של הסנסורים לא פחות מהפלטפורמה. מערכות המשימה הן תרגום של תפישות הפעלה. זה יתרון. לביא לא מאויש? חשוב לומר שכדי להיות מובילים צריך להיות ממוקדים במקומות שאנחנו חזקים. תפישות מבצעיות, אפליקציות חדשות, פיתוח מהיר. לבנות לביא לא מאויש, לאו דווקא יתרון שלנו.".

You might be interested also