ככל עם ועם – ישראל 2000-1881

מאת אניטה שפירא, מרכז זלמן שזר, ירושלים, 2014

להכניס את ההיסטוריה של עם ישראל בדורות האחרונים לספר אחד בן 500 עמודים זו יומרה לא קטנה. רק כאשר מבינים כי זו גרסה עברית של יוזמה באנגלית של אוניברסיטת ברנדייס אפשר להבין את האתגר הכבד.

השאלה העומדת בפני המחברת-החוקרת במצב זה היא מה לא לכלול בספר וכמה (בדרך כלל מעט) להקדיש לכל נושא, לכל תקופה ולארועים מרכזיים. ומכאן גם יתרונו הגדול של הספר. הוא נותן לנו הזדמנות פז נדירה להביט על תולדות העם והמדינה מראשית התנועה הציונית עד ימינו – כמאה ועשרים שנים .

בתפיסה זו אפשר לקרוא על מלחמת העצמאות את הפתיחה הבאה : "הקמת המדינה נתנה למנהיגיה , תיאורטית לפחות , את ההזדמנות להוציא אל הפועל את התכנית האוטופית שהעשירו את החשיבה הציונית מראשיתה. בא הקץ על ההגבלות מכוח השלטון על מפעל הבנייה והפיתוח של הציונות...בשלוש השנים הראשונות לקיומה של המדינה הוכפף הכל לשתי מטרות-העל: הניצחון במלחמה, שהיתה מלחמת קיום, וקליטת העלייה...למעלה ממאה אלף איש היו מגוייסים מאז קיץ 1948 ולא תרמו למשק. עם זאת במהלך המלחמה הגיעו לארץ כ-100 אלף עולים, יותר מבכל שנה קודמת..

זה היה רמז לבאות: בתוך שלוש שנים הוכפלה האוכלוסייה היהודית בארץ...ההיקף שלא נודע כמוהו בשום ארץ הגירה, יצר לחצים אדירים על המשק והכלכלה". כך (בשינויים קלים) נפתח הפרק על הקמת המדינה , בתמצית אזרחית-אסטרטגית, שונה מאד מספרים אחרים בנושא זה.

נוח מאד לקורא ולמתעניין לקבל בספר זה תצפית מקורית על תהליכים כמו למשל, זכרון השואה, הברית החשובה עם צרפת, מלחמת ההתשה והבריחה של הפלסטינים ממולדתם בתום מלחמת העצמאות. זה ספר של מבט לוויני , לא של משקפת 20X120 על מה שקרה לעם ישראל במאה האחרונה, תוספת חשובה לכל מי מאתנו הצמא לקבל זווית נוספת לארועים שהוא מכיר היטב מנסיונו או מקריאת מקורות כתובים אחרים.

ההיסטוריונית-הפילוסופית הסמכותית, פרופ' אניטה שפירא, ראוייה להערכה רבה על העוז להעמיד מחקר זה לרשותנו. גם בעידן הויקיפדיה לא נצליח למצוא תובנות מרוכזות ומענינות בספר אחד בהיר ומקורי.

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program