"כיפת ברזל" נפרסה באזור הדרום, בישראל מנסים להעריך המצב

סוללות כיפות ברזל נפרסו באזור הדרום, לאחר שהלילה נורתה רקטה לעבר יישובים. לא היו נפגעים או נזק. בישראל יבחנו תגובה לירי

השר יעלון בביקור בתרגיל (צילום: אריאל חרמוני, משהב"ט)

המתיחות בדרום נמשכת: לאחר שבשעות הלילה נורתה רקטה לעבר יישובי הדרום והתפוצצה בשטח פתוח ולא גרמה לנזק או לנפגעים, במערכת הביטחון נערכים לקיים הערכת מצב. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, איים כי "אם לא יהיה שקט בצד שלנו, גם לא יהיה שקט ברצועת עזה".

בביקור בתרגיל של חטיבת גבעתי, אמר יעלון כי "מבחינתנו החמאס הוא הריבון ברצועת עזה והוא אחראי למתרחש שם. אנחנו מצפים ממנו שיטיל את מרותו גם על אנשיו וגם על אנשי הארגונים האחרים, ובמידה והוא לא יעשה את זה אז אנחנו נמשיך להגיב כפי שהגבנו בצורה חזקה וחריפה. אני מקווה שחמאס והארגונים האחרים הבינו את העניין ויירגעו. ליתר ביטחון אנחנו נערכים לאפשרות של הסלמה - גם פריסה של סוללות כיפת ברזל, גם הכנות אחרות - שמא מישהו בצד השני יחשוב אחרת.

"גם לא שקט כרגע ביהודה ושומרון ובמה שקשור לטרור פלסטיני בכלל. אז מאחר וזה לא ארגונים מסודרים שמבצעים את הפיגועים אנחנו קוראים לזה פיגועי אווירה, ולא סתם. אלה גורמים בודדים, כנראה כמו המחבל שדקר את השוטר בכיכר אדם, רמי רביד, ששמחתי לשמוע היום שמצבו הבריאותי השתפר, ואני מקווה שהוא יחלים מהר ויחזור לשירותו במשטרה. אבל ברור לנו שהפיגועים הללו הם פרי הסתה, שמי שאחראי לה ביהודה ושומרון זו הרשות הפלסטינית שמחנכת לשנאה והשנאה של מדינת ישראל, וכל עוד זה המצב אז לצערנו נצטרך להתמודד עם זה. אנחנו נדע להתמודד עם זה, בין אם על ידי תגבור כוחות ובוודאי על ידי זה שנשים את היד על כל טרוריסט, על כל מחבל, ונבוא איתו חשבון.

כשנשאל השר יעלון האם העלייה במספר הפיגועים קשורה לתהליך המדיני, אמר כי "הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה: לפי הסטטיסטיקה שנת 2012, למשל, הייתה שנה עם הרבה פחות פיגועים, ודאי עם הרבה פחות נפגעים. החודשים האחרונים הם חודשים שיש בהם יותר פיגועים. ההסבר הוא מאוד פשוט, ברגע שהנושא הישראלי-פלסטיני עולה גם אצלם, ולצערנו עולה באופן שיש בו הסתה כלפינו - זה הגורם העיקרי לפיגועים האלה שנובעים מהסתה וההשנאה. כן, וזה קשור לתהליך המדיני". 

שר הביטחון התייחס גם לנושא שחרור האסירים הביטחוניים במסגרת הפעימה השלישית ואמר כי "בעניין האסירים, איננו שמחים ואיננו ששים לשחרר אסירים. בעבר התבטאתי ששחרור אסירים נובע משיקולים רחבים יותר. אנחנו לפני הפעימה השלישית, כפי שקוראים לזה, של שחרור האסירים, ונקיים את הדיונים במקומות הנכונים כדי לקבל את ההחלטה אם לשחרר ואת מי לשחרר. באשר לבנייה, אני חושב שזכותנו לבנות, בוודאי על פי ההבנות וההסכמות שהיה לנו עם האמריקנים, ובהתאם לזה אנו נמשיך לבנות".

You might be interested also