"יש לך כרטיס מועדון?"

תסיסה שקטה במערכת הביטחון על רקע טענה להשתלטות של המחנה הדתי-לאומי על אמ"ן, המוסד והשב"כ; סודות מאחורי המאבק הגדול על תקציב הביטחון; וגם - מהפיכה דרמטית באש, לקראת כנס האש הבינלאומי של שבוע הבא. הטור השבועי של עמיר רפפורט, בכל יום חמישי

האם השתייכות למה שנתפס כ"מחנה דתי לאומי" עשויה לסייע כדי להתקדם בתוך מערכת הביטחון ובעיקר בקהיליית המודיעין? זה נושא לדיון תוסס אך לא פומבי שמסעיר את מערכת הביטחון. הרקע לדיון הוא ההחלטה להעלות את הרצי הלוי לדרגת אלוף ולמנות אותו לראש אגף המודיעין הבא, במקומו של אלוף אביב כוכבי.

על דבר אחד אין מחלוקת: הרצי הלוי הוא מועמד ראוי לתפקיד. הוא כיהן כמפקד סיירת מטכ"ל, מפקד חטיבה באי"וש, מפקד עוצבת הגליל ומילא תפקידים בכירים נוספים באמ"ן. הלוי אפילו סומן כמועמד עתידי לרמטכ"לות בבוא היום, כבר כאשר היה קצין בדרגת סגן אלוף ואלוף משנה. מה שהפך את המינוי לשנוי במחלוקת זו רק העובדה שהלוי עקף בדרך למינוי הנכסף את אלוף פיקוד המרכז, שפיקד על סיירת מטכ"ל לפניו, ואף עשה תפקיד אלוף פיקוד מרחבי. בניגוד להלוי, ניצן אלון הוא בן מה שנחשב ל"התיישבות העובדת", מושבניק מהדרום. הלוי גדל בירושלים כחושב כיפה, בן לאחת המשפחות שנחשבות ל"מחנה הרביזיוניסטי". אביו היה פעיל ליכוד בולט בעיר. אחיו הוא בכיר במשרד התיירות.
 
כאשר הוחלט למנות את הלוי לראש אמ"ן, היו פרסומים על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו פעל לקדם את המינוי. נתניהו ניסה בעבר למנות את הלוי למזכיר צבאי שלו, למרות שלא היה ברשימת מועמדים שהוגשה לו מטעם המטה הכללי. הניסיון הזה נכשל. ובזמן שבצה"ל מדברים בשקט על "האפשרות שנכנסו שיקולים פוליטיים למינויים בתפקידים רגישים", בשב"כ מתחמם קרב סביב השאלה מי יהיה ראש הארגון הבא, שיחליף את יורם כהן בשנת 2016. יורם כהן עצמו בא מרקע דתי, ומינויו עורר סערה משום שקודם לכן הוא לא נחשב ל"מועמד טבעי לתפקיד".

ומה במוסד? שם מעריכים כי ראש המוסד הבא יהיה יוסי כהן המכונה ה"דוגמן", גם הוא בא ממשפחה ירושלמית דתית –לאומית. כהן שימש כסגנו של תמיר פרדו, ונתניהו מינה אותו באחרונה לתפקיד קרוב אליו, כראש המטה לביטחון לאומי, לקראת האפשרות שיחליף את פרדו. "בתוך שנה –שנתיים צפוי מצב שבו בראשות אמ"ן, המוסד והשב"כ יעמדו אנשים הבאים מרקע דתי לאומי. כל אחד מהם מוכשר בפני עצמו, אבל אין ספק כי לנתניהו חשוב מי יעמוד בראש ארגוני המודיעין. גם ראשי ממשלה בעבר שאפו למנות לתפקידים האלה אנשים כלבבם, אך, לעומתם, נתניהו כנראה מצליח", טוען גורם ביטחוני בכיר.

למרות שהנושא עולה שוב ושוב בשיחות של גורמים בכירים במערכת הביטחון, אף אחד אינו יכול להוכיח כי יש אכן שיקולים לא ענייניים בקידום בכירים בקהיליית המודיעין.

תקציב

ובלי שום קשר, הנושא המרכזי השבוע במערכת הביטחון, היה הקרב הפומבי על תקציב הביטחון, לאחר ששר הביטחון הודיע בדרמטיות על קיצוץ באימונים ועל ביטול תרגיל העורף הלאומי בגלל מחסור בתקציב. ההודעה הובילה למתקפת נגד מטעם משרד האוצר. על פי מבחן התוצאה, מסע ההסברה של מערכת הביטחון לא היה מבריק במיוחד, אם כי אין ספק שבשורה התחתונה ראש הממשלה יורה על הגדלת תקציב הביטחון כדי למנוע קיצוץ באימונים.

והנה עובדה שלא רבים מודעים אליה: משה יעלון לא המציא את השיטה. הממציא הוא שר הביטחון הקודם, אהוב ברק, שהפעיל אותה בדרך יותר מתוחכמת. השנה הייתה 2012 כאשר החל להסתמן קיצוץ בתקציב הביטחון. אחת האפשרויות שעמדו אז על הפרק היו קיצוץ באימוני צה"ל. ברק, בעידוד של סגן הרמטכ"ל בזמנו, אלוף יאיר נוה, החליטו שלא לקצץ את האימונים במאומה. כאשר אזל התקציב באמצע השנה, הציבו בשקט את הברירה בפני נתניהו: או עצירת אימונים או הגדלה מיידית של התקציב.

ההנחה שלהם הייתה שנתניהו ימצא מקור להגדלת התקציב, כיוון שטראומת הקיצוצים שהובילו להפסקת האימונים בתחילת העשור שעבר (נתניהו היה אז שר האוצר, תוצאות חוסר המקצועיות של צה"ל עקב הקיצוץ באימונים ניכרו במהלך מלחמת לבנון השנייה). הם צדקו. תקציב 2014 הוא סיפור אחר לגמרי. משרד האוצר טוען שהוא כבר הוגדל ב-22.75 מיליארד שקלים לעומת התקציב שיועד לביטחון בשנה זו מלכתחילה. במערכת הביטחון טוענים מנגד כי עדיין חסרים 1.5 מיליארד שקלים לתקציב מינימום. ראש חטיבת התכנון של אג"ת, תא"ל אגי יחזקאל, הוא מעין שר האוצר של צה"ל – יחזקאל הציג בסוף שנת 2013 שתי אפשרויות: או קיצוץ דרמטי של האימונים לאורך כל שנת 2014 או הפחתה מתונה בלבד של כמות האימונים, שתביא לכך שתקציב האימונים יסתיים כבר בסוף אפריל 2014. ההחלטה לבחור באופציה השנייה נחשפה בישראל דיפנס בתחילת 2014.

לפני שבועיים נכתב כאן שמערכת הביטחון עומדת לפתוח ב"קמפיין אימונים" לאחר שאזל התקציב. שום דבר לא היה מפתיע. התוצאה בקרב על התקציב תהיה ניצחון של מערכת הביטחון. לנתניהו אין ברירה אחרת. ואולם, בקרב ההסברה, משרד האוצר מנצח בגדול. לפחות בינתיים.

כנס האש

ולמשהו אחר לגמרי: בשנה הקרובה יקצור צה"ל את פירות ההשקעה העצומה במערכות לניהול אש מדויקת. ההשקעה נעשתה על ידי התעשיות הביטחוניות, בשבע שנים השמנות של תקציב הביטחון, שהחלו מיד לאחר טראומת מלחמת לבנון השנייה, והסתיימו בשנת 2013. חלק ניכר מהתפיסות ומהפיתוחים יוצגו בשבוע הבא באירוע היבשה הגדול בישראל – כנס האש הבינלאומי, שמאורגן על ידי ישראל דיפנס ועמותת התותחנים. בכנס ייקחו חלק עשרות משלחות מצבאות בחו"ל.

לצד הכנס, תיערך תערוכת ענק של החברות המובילות בישראל. חלק ניכר מן התפיסות ומהפיתוחים מוצגים במקביל בגיליון החדש, גיליון מספר 20 של ישראל דיפנס, שיופץ במקביל לכנס בשבוע הבא.

You might be interested also