"ישראל היא מדינה וירטואלית"

בכירים מהתעשיות הביטחוניות והאזרחיות נאמו בכנס התקשוה הבינ"ל והתייחסו לעתיד התחום וההתפתחויות המהירות

בכירם רבים מהתעשיות הביטחוניות ואזרחיות לקחו חלק בכנס התקשוב הבינ"ל השני שנערך באולמי "האבניו" ביוזמת מגזין IsraelDefense בשיתוף עמותת חיל התקשוב ובהשתתפות אגף התקשוב של צה"ל ואוניברסיטת בן גוריון.

אופיר זמיר, המנהל הטכני של אזור אגן הים התיכון בחברת VMWARE אמר כי "הדאטה סנטר החדש - וירטואלי ומבוסס תוכנה. צה"ל הוא משתמש כבד של וירטואליזציה. הכל הופך להיות וירטואלי, לא רק השרתים. יש היום 45 מיליון שרתים וירטואלים בעולם.

"איך תראה חוות שרתים וירטואלי? המחשוב, האחסון, הרשת ואבטחת המידע - הכל אוטומטי מבוסס תוכנה. אפשר להריץ עליו הכל, על אותה תשתית. כל השוק יעבור לווירטואליזציה מבוססת תוכנה בעוד שנתיים מהיום. אפשר לקחת שרת ולהעביר אותו ממקום למקום בלי בעיה. בעתיד נוכל להעביר את כל חוות השרתים בלחיצת כפתור."

במהלך מושב שעסק במעבר צה"ל לנגב אמר עוד זמיר כי "מדובר בהמשכיות מבצעית שלא מכירים היום. בעולם הזה, יהיה אפשר לספק מערכת בכמה דקות. זה קיים היום בגוגל, פייסבוק ועוד כמה ענקים. אנחנו רוצים להביא את היכולות הללו לכל ארגון. האחסון הופך להיות וירטואלי. דיסקים הופכים להיות וירטואלים. היינו רוצים לייצר אחסון עם מודעות לאפליקציה. האחסון צריך להבין מה האפליקציה רוצה וזה מצריך שינוי תפיסה.

"הכרזנו על אחסון תוכנה שרץ כקרנל. תחשבו שאפשר להפוך את הדיסק הפיזי להרבה דיסקים וירטואלים. גם הרשת הולכת לשם. הפתרון הוא להפוך את מרכיבי הרשת לוירטואלים. דרך ה-NSX שלנו אנחנו מייצרים את כל רכיבי הרשת בתוכנה. אפשר בקליק אפשר להעביר את חוות השרתים עם כל כתובות ה-IP והמדיניות שלו. מדובר על רשת וירטואלית שיכולה לרוץ בכל מקום פיזי. היא לא תלויית מרכיבים פיזיים כמו היום.

"זה נכון גם לשירותי אבטחת המידע. מדובר במהפיכה שמצריכה גם כלי ניהול אחרים. עולם הניהול החדש צריך להיות מותאם. יהיה פורטל לשירות עצמי שבאמצעותו אני אצרוך את ה-IT. לכל סוגי המשתמשים.

"מגמה נוספת היא הסתכלות על עולם הענן הציבורי. ארגון שמתבסס על הרבה אפליקציות צריך גשר לעולם החדש. צריך בשביל זה ענן היברידי. כמו ענן צבאי שרוצים להרחיב לענן ציבורי. צריך ממשק מאפשר לעבור בין העננים. הקמנו 10 חוות שרתים בעולם שיאפשרו את זה. זה מאפשר ללקוח לחבר את הענן הפרטי לענן הציבורי עם הגמישות הדרושה. הפדרל האמריקאי ביקש שנקים לו חווה שלו. היום הרבה משרדי ממשלה יכולים להשתמש בו. הם צורכים משאבים כשירות".
 
דורון קרופמן, מנהל פעילות APC מקבוצת שניידר אלקטריק אמר כי "אפשר להרכיב חוות שרתים כמו לגו. חוות שרתים שמורכבת ממודולים. חווה של 180 מסדים וכאלו בגדלים שונים. יש מודול אנרגיה, קירור ו-IT. מדובר על בניית חווה כמו לגו. יש מודולים בהספקים של 250KW, 500KW ועד מגה MW. אפשר לתכנן מתקן שיכול לגדול ולקטון לפי הצורך המבצעי. יש יחידות שונות שאותן אפשר לשנע לשטח ולהתקין לפי הצורך. צריך גם מערכות בקרה שיאפשרו תמונה כוללת של כל מערך חוות השרתים בשטח. תוכל להבין איך לנהל אותן לעומת המשאבים שיש לך או שאתה רוצה להשקיע. המטרה היא להשיג יעילות אנרגטית במקביל לביצועים".

ארז גל-חן, ארכיטקט פתרונות למגזר הביטחון בחברת NettApp גילה בנאומו כי "אם השירותים יהיו בענן ציבורי בצבא, איש ה-IT לא ייתן שירותים אלא ייתן שירות ליחידה. האחסון מבוסס התוכנה הוא בחיתוליו. טרנד עולה הוא Openstack שמתחרה בתשתיות וירטואליות קיימות.

"טרנד נוסף הוא עודף סנסורים. יש דילמה, האם רוצים פתרונות נפרדים לכל סוג של פתרון (ביג דאטה, VDI), או תשתית משותפת. בעבר יחידות החזיקו IT מבוזר, עכשיו רואים האחדה. צריך תשתית IT שיודעת לעבוד גם בעת חירום בצורה מבוזרת. כאשר אתה מקים ענן אתה לא צריך להבין באחסון. דבר נוסף הוא הקשר בין ענן ציבורי לפרטי. הענן הציבורי מאד יקר לארגון כמו צבא שמפעיל הרבה שרתים 24/7.

"נטאפ מאפשרת שילוב היתרונות בין הסביבות - הפעלת ענן פרטי עם שימוש בענן ציבורי לצרכים מיוחדים וקצרים. בצורה כזו אתה משיג ביצועים לצד חסכון בעלויות. מדובר על חסכון של 25,000 דיסקים בצה"ל עד היום. בצה"ל 80 אחוזים מהאחסון נמצאים על נטאפ. בארה"ב נטאפ הקימה ענן ציבורי לממשל. בהתבסס על אותם יכולות. אלו מערכות אחסון שיודעות לגדול בצורה מודולרית בלי צורך בהשבתה. אפשר להשתמש באותה תשתית למגוון משימות. מדובר על מערכת שיושבת בצי"ד, ביחידת אופק ובממר"ם. כל המערכות מדברות אחת עם השנייה. נטאפ יודעת ליישם גיבוי ללא חלונות גיבוי. בצורה כזו שלא מפסיקים תהליכים מבצעיים. מדובר ביכולות שמשפרות את היעילות המבצעית של צה"ל".

You might be interested also

The prime minister of Italy, Mario Draghi. Photo: REUTERS/Remo Casilli

Italy establishes national cyber agency

PM Draghi warned that the level of Russian interference online "has become truly alarming", while the Minister of Innovation said that 95% of public administration servers do not have adequate protection