יחידת קשרי החוץ של חיזבאללה

פרופיל מאת רונן סולומון: מדובר ביחידה האחראית על שמירה ופיתוח היחסים עם הקהילות הלבנוניות השיעיות ברחבי העולם. בסתר מנסים אנשי היחידה לגייס כספים ופעילים לחיזבאללה

ביום שנסראללה מעניק ראיון לעיתון "אל אחבר" ומדבר על המלחמה החשאית בין ארגונו לישראל, נחשפת יחידת קשרי החוץ של הארגון הפועלת במסגרת מנגנון המודיעין של החיזבאללה בחו"ל.

היחידה מזכירה בתפיסתה הגלויה את יחידת "נתיב" הישראלית, (החשאית למחצה) שפעלה בברית המועצות כדי להגיע אל היהודים בברית המועצות ולעודד את זיקתם ליהדות, לציונות ולישראל, אולם משמשת גם פלטפורמה לאלמנטים טרוריסטיים. היחידה שהוקמה בשנת 1985 אחראית לשמירה ופיתוח יחסים עם הקהילות הלבנוניות השיעיות ברחבי העולם כשהמטרה העיקרית היא גיוס כספים עבור הארגון וניהול תעמולה דתית ופוליטית מטעם חיזבאללה, ובכך, היחידה קשורה גם למנגנון התעמולה של חיזבאללה ולשידורי רדיו וטלוויזיה.

בפועל, לנציגי החוץ של הארגון המאיישים את התחנות של החיזבאללה ברחבי העולם, גם משימות חשאיות שמטרתן לסייע למנגנון מבצעי החוץ של הארגון באיסוף מודיעין, תצפיות ומתן סיוע לוגיסטי בתחומים שונים. היחידה פועלת באירופה, אפריקה, ארה"ב, ואסיה באמצעות אנשי דת ואנשי עסקים שהשתקעו בקהילות השיעיות המקומיות ומנהלים לצד עיסקיהם או עיסוקיהם הרוחניים גם פעילות גלויה הכוללת מפגשים ציבוריים בנושאים רוחניים וחינוכיים עם זיקה לאידיאולוגיה של החיזבאללה באמצעות ספרי לימוד ועזרי תעמולה כדג' הפצת סרטי חיזבאללה, תמונות, ועיתונים בקהילה; ארגון הפגנות רחוב, טיפול בביקור משלחות של אנשי חיזבאללה בקהילות השיעיות ברחבי העולם, גיוס כספים וסיוע הומניטרי.

כחלק מהפעילות הסמויה מסייעת יחידת קשרי החוץ למנגנון מבצעי החוץ של החיזבאללה (ESO) במספר תחומים: איתור וגיוס פעילים לפעילות מבצעית בזירות השונות. דיווחי ממסר מודיעיניים על הזירות השונות, דיווחים על יעדים יהודים וישראליים בגזרת הפעילות, סיוע לוגיסטי באזורי הפעילות כדג' רכבים ואמצעים, דירות מסתור.

בראש היחידה עומד שייח עלי דאמוש בן 52 יליד דרום לבנון, התחנך בצעירותו בנג'ף שבעיראק עד שגורש בסוף שנות השבעים על ידי שלטונו של סדאם חוסיין ואת לימודיו סיים במכון להלכה האסלאמי בביירות. לאחר ניצחונה של המהפכה האסלאמית באיראן בראשות אימאם החומייני, המשיך את הכשרתו בסמינר השיעי היוקרתי בעיר קום. חזר ללבנון והצטרף לחיזבאללה ב-1994 ושימש בתפקידים מנהליים ומדעיים במכון של השריעה האסלאמית עד 1997. חבר בוועד המנהל ואחראי לאחדות התרבותית משנת 1998 ועד שנת 2001. הוא חבר בוועד המנהל ואחראי על יחידת קשרי החוץ משנת 2001. דאמוש פרסם בשנת 1993 את האנציקלופדיה של המודיעין וביטחון והשפעות של הטקסטים האסלאמיים. מהדורה חדשה פורסמה ב-2008 בביירות ותורגמה לפרסית בפקולטה למדע צבאי באוניברסיטת האימאם חוסיין בטהרן. הוא השתתף במספר כנסים באיראן, לבנון, אינדונזיה ואירופה ומכהן כחבר האסיפה העולמית של אהל אל-בית', הנמצאת בעיר קום שבאיראן ונחשבת זה שנים פלטפורמה תרבותית-רוחנית לפעילות המודיעין האיראני באמצעות נספחיו התרבותיים בקהילות השיעיות ברחבי העולם.

היחידה פועלת בחלוקה לשלוחות גיאוגרפיות ובין חבריה נמנים: מוסטפה יונס ועלי זריק - שלוחת אירופה, חליל ריזק – שלוחת אמריקה הלטינית, עלי אבו רעיה - שלוחת אמריקה הלטינית, השייח קובסאי – שלוחת חוף השנהב במערב אפריקה, חוסיין בילאל ווהאבי –שלוחת אמריקה הלטינית / שלוחת תימן בחצי האי ערב, ריאאד בירו – שלוחת אפריקה, עבדאללה תאיני – שלוחת ניגריה במערב אפריקה, נזיה איוב – שלוחת אירופה ועדנן קאסיר – שלוחת אסיה.

You might be interested also