יום השנה ה-6 למותו של מוריינה

מערכת הביטחון מגבירה ערנות גם בגזרת הצפון וגם במוסדות בחו"ל. יחד עם זאת, ההערכה בצה"ל היא כי חיזבאללה יבקש להרחיק את הנקמה מגבול הצפון בשל מעורבותו בזירה הסורית

עימאד מורנייה (ויקיפדיה)

אתמול חל יום השנה ה-6 למותו של עימאד מוריינה, רמטכ"ל ארגון החיזבאללה שנהרג בפיצוץ מסתורי בשכונת כפר סוסה בדמשק בפברואר 2008. פעולה שהארגון מייחס למוסד הישראלי.

לאחר החיסול, ארגון החיזבאללה נשבע לנקום בישראל על הפעילות – איום שטרם הצליח ליישם. זו גם הסיבה שהשנה, בדומה לחמש השנים האחרונות, מערכת הביטחון מגבירה ערנות גם בגזרת הצפון וגם במוסדות בחו"ל. יחד עם זאת, ההערכה בצה"ל היא כי חיזבאללה יבקש להרחיק את הנקמה מגבול הצפון בשל מעורבותו בזירה הסורית.
 
בימים אלו עושה הארגון יחד עם צבא אסד מהלכים מקדימים לקראת כיבוש העיר יברוד (yabrud) (יותר מידע אפשר למצוא כאן). לפי דיווחים שונים, החיזבאללה והצבא הסורי החלו בתנועה רגלית לכיוון 'חוות רימה' צפונית ליברוד ומטוסי חיל האוויר הסורי מפציצים בעיר יברוד עצמה. העימותים הקשים יותר צפויים להתרחש בימים הקרובים.

[בתמונה: תותח וולקן של הכוחות הסורים בדרך לעיר יברוד (מקור תמונה: פייסבוק)]

מבחינתו של ארגון החיזבאללה, מדובר במהלך הגדול ביותר מאז כיבוש העיר אל-קוסייר. לאור פעילות זו של חיזבאללה, ההערכות במערכת הביטחון הן כי איראן לא מעוניינת בשלב לפתוח חזית נוספת לחיזבאללה מול ישראל בצפון, מתוך מטרה לשמר את כוחו הצבאי של הארגון כתגובה לתקיפה מערבית עתידית על מתקני הגרעין של המדינה.

You might be interested also