טרנד מיקרו: איומי סייבר 2015

יותר פשע מקוון, התקפות על מכשירי אנדרואיד, התקפות ממוקדות והתקפות על מידע האגור באינטרנט של הדברים - זה מה שצופים בטרנד מיקרו בשנה הבאה בסייבר

Raimund Genes - סמנכ"ל טכנולוגיות של חברת טרנד מיקרו

ענקית אבטחת המידע טרנד מיקרו מפרסמת את תחזית איומי הסייבר לשנת 2015 ממנו עולה כי ההתקפות הממוקדות ימשיכו להוות גורם איום מרכזי. מומחי החברה מצביעים על כך שפעילות פושעי הסייבר תתרחב למדינות נוספות לאחר שעד כה רוב ההתקפות אירעו בארה"ב. כמו כן, האקרים הפועלים במדינות דוגמת וייטנאם, בריטניה והודו יפעלו נגד יעדים חדשים דוגמת מלזיה ואינדונזיה.

[הערה: חברת טרנד מיקרו היא חברת אבטחת מידע ולכן הצפי הוא שהיא תפרסם דו"ח 'מפחיד'. יחד עם זאת, כדאי לקרוא בין השורות על הוקטורים שצפויים להוות את החוליות החלשות. בהפשטה ניתן לומר כי הפשע המקוון מחפש כסף וכאן גם האיום הרציני. בין באמצעות גניבה ישירה מחשבונות בנק / כרטיסי אשראי או סחיטה בדרך של תוכנות כופר / גניבת מידע רגיש]. 

"אין מדובר בנתון מפתיע אלא רק במהירות ובברוטליות שפושעי הסייבר נוקטים כדי לגנוב מידע", מסר ריימונד ג'נס, מנהל טכנולוגיות ראשי בטרנד מיקרו. "ההצלחה של המתקפות הממוקדות שמקורן ,עד כה, היה ברוסיה וסין, מניע האקרים ממדינות נוספות לאמץ את הפרקטיקה של התקפות ממוקדות ולמנף את מיצובם בהיררכית הפשע הדיגיטלי. אפשר להניח שהיקפי ניסיונות החדירה לשם גניבת מידע יהפכו לחלק מרכזי ויום יומי במציאות האיומים".

בנוסף, פושעי הסייבר ימשיכו להעמיד במוקד פעילותם את הבנקים והגופים הפיננסיים. תחכום ההתקפות של הגורמים העוינים יחייב ארגונים אלה ליישם תפיסה דו-שכבתית לפעילות השירותים המקוונים.

המגמות המרכזיות בדוח:

הרשתות האפלות (darknets) ופורומים בעלי גישה ייחודית ימשיכו לשמש כר פעילות למכירת תוכנות פשיעה (crimeware).

המשך מגמת הפשיעה המקוונת תבוא לידי ביטוי ביכולות המשופרות, בעוצמה ובכמות הפעולות.

ערכות מתפרצות (exploit kits) יפגעו בעיקר במכשירי סלולר מבוססי אנדרואיד, נקודות התורפה בפלטפורמה יגרמו להתפשטות מהירה של הנוזקות.

התקפות ממוקדות (targeted attacks) יהפכו למרכיב נפוץ כמו יתר פשעי הסייבר. שיטות התשלום הסלולריות החדשות יביאו גם להופעת איומי סייבר חדשים. ניסיונות הולכים וגדלים לנצל את נקודות התורפה של אפליקציות מבוססות קוד פתוח.

מגוון הפלטפורמות במכשירים הטכנולוגיים המבוססים על "האינטרנט של הדברים" (Internet of Things) ימנע פגיעה המונית בהם אך לא כך הוא לגבי המידע שהם מעבדים. צפויות התקפות קשות יותר על בנקאות מקוונת.

הדו"ח גם צופה עלייה במתקפות נגד מכשירים חכמים כמו מצלמות, רכיבים ומערכות טלוויזיה. פושעי הסייבר צפויים להיות אגרסיביים יותר נגד פלטפורמות אלה והארגונים המנהלים את המידע על גביהם.

"מערכות התשלומים ימשיכו להתפתח והאיומים ימשיכו להתגבר תוך ניסיונות לנצל את פרוטוקול התקשורת מבוססי Near field Communication (NFC). זאת, עקב השימוש הנרחב והנטייה של הצרכנים לאמץ את הטכנולוגיות המתקדמות בשוק", ציין ג'יי. די. שרי, סגן נשיא לטכנולוגיות ופתרונות בטרנד מיקרו.

"מכשירים ביתיים ומכשירים הפועלים באופן אוטומטי ימשיכו להתרחב בכל העולם ויגדילו את אפיקי האיומים. לכן, יצרני המכשירים חייבים לקחת בחשבון כיצד לאבטח את המידע הנמצא על מכשירים אלה ולא רק את המכשירים עצמם".

לקריאת הדוח המלא: “Trend Micro Security Predictions for 2015 and Beyond: The Invisible Becomes Visible”

You might be interested also