טלפון סלולרי

היסטוריה

בשנת 1973 ביצע מרטין קופר (ממציא טכנולוגיית הסלולר) את השיחה הסלולרית הראשונה בעולם, בשדרה השישית בלב מנהטן , לעיניהם המשתאות של העוברים והשבים. אז היה לטלפון הסלולרי יישום אחד בלבד - ביצוע שיחות (יוצאות או נכנסות).

קופר המציא את הטכנולוגיה הסלולרית, אך טכנולוגיה המאפשרת שיחות טלפון אלחוטיות באמצעי תשדורת אלחוטית דו-כיוונית הייתה ידועה כבר ב שנות הארבעים . ביוני 1946 הציגה חברת AT&T , אז קונגלומרט ה תקשורת הגדול ביותר ב ארצות הברית , באמצעות מעבדות המחקר שלה "סאותווסטרן בל", את הטלפון הראשון שמופעל מ כלי רכב ללא צורך ב קו תקשורת נייח. זה קרה ב סנט לואיס , מיזורי , וה המצאה החדשה הייתה גדולה, כבדת משקל ורבת הפרעות. להבדיל מהטכנולוגיה הסלולרית, הטלפון הנייד הוותיק, היה מוגבל בקיבולת שלו (מספר משתמשים מועט מתאפשר בכל רגע נתון) וטווח הכיסוי היה מוגבל לאזור מסוים.

כבר ב-1931 תיאר הסופר Orange טלפון נייד בספרו שלושים וחמישה במאי . ב-1954 חזה רוברט היינלין בספר "המפלצת מהכוכבים" כי הטכנולוגיה תתפתח לכדי טלפון נייד לחלוטין ותיאר את הנער סטוארט השולף טלפון נייד מתוך תיק האוכף במהלך רכיבה על סוס.

התקשורת הסלולרית והטלפון הסלולרי, שהומצאו באמצע שנות ה-70 של המאה ה-20 , גרמו לאחת המהפכות הגדולות ביותר בתולדות התקשורת. הם הביאו לשינויים מרחיקי לכת, בעיקר במישור החברתי , אשר באמצעותם תיתכן אינטראקציה רחבת היקף במגוון אפשרויות - טלפוניה , מסרונים (SMS), גלישה ב אינטרנט , התורמות תרומה מכרעת להפיכת העולם כולו ל כפר גלובלי .

הטמעת הטלפון הסלולרי

למרות המהפכנות מאחורי ההמצאה, אימוץ השימוש בטלפונים ברכב היה תהליך איטי. באמצע שנות השבעים , 30 שנה אחרי הפיתוח הראשון של הטלפון הנייד (הלא סלולרי), הותקנו בסך הכל 44 אלף מכשירים ברחבי ארצות הברית, ורשימת ההמתנה כללה 20 אלף נוספים. קצב התקנת התחנות לא עמד בביקוש, ולרשות הצרכן פעלו כ-30 תחנות בסיס [ דרוש מקור ] . כתוצאה מכך, בשעות השיא נוצר עומס ברשת שלא אפשר תקשורת. דומה היה שהפלא גדל אך נשאר יקר ולא ממש יעיל.

גם המכשירים הסלולריים היו בתחילה כבדים ומגושמים ונועדו לשימוש של העשירון העליון של האוכלוסייה. באמצע שנות התשעים הם החלו כבר לחדור לשכבות אוכלוסייה רבות, וכיום הם נמצאים בשימוש של רוב האוכלוסייה. בישראל של שנת 2008 מספר המכשירים שקיימים גבוה ממספר התושבים, מכיוון שבנוסף לכך שהטלפון הסלולרי הפך נפוץ גם אצל ילדים ובני נוער, לא מעט בוגרים משתמשים בשני מכשירים או אף יותר.

נכון לרבעון השלישי של שנת 2008, הגדולה ביצרני הטלפונים הסלולריים בעולם הייתה נוקיה ואחריה היו סמסונג, סוני אריקסון, מוטורולה, ו-LG.

בישראל הייתה פלאפון החברה הראשונה שהציעה את השירות כבר ב-1986, סלקום נכנסה ב-1994, ופרטנר (הידועה במותג "אורנג'") ב-1998.

בישראל של היום מספר המנויים של חברות הסלולר, הוא כפול ממנויים קווים, כבר ב-2001 היו 4 מליון לקוחות סלולריים, מול 2 וחצי מליון לקוחות קווים

על פי מריל לינץ' , חברת הסלולרי הגדולה בישראל היא סלקום, אחריה בהפרש קטן פרטנר, לעומת זאת, על פי עיתון גלובס [ דרוש מקור ] , לפלאפון יש את מספר מנויי הדור השלישי הגדול ביותר, מעל למיליון, לפרטנר יש 900 אלף, ולסלקום יש 750 אלף לקוחות בדור השלישי, כך שבישראל יש כ3 מליון לקוחות דור שלישי.

You might be interested also