טכנולוגיה לבישה: מצב קיים ואתגרים

הטכנולוגיה הלבישה מתפתחת בקצב מסחרר בשנים האחרונות. אבל הצורך באמצעים המספקים מידע בזמן אמת עדיין מעמיד אתגרים רבים ליישום

כל כתבה, הרצאה או שיחה בנושא מתחילה עם אזכור שמו של סטיב מאן. פרופסור סטיב מאן, בתוארו האקדמי, מאוניברסיטת טורונטו, עוסק בנושא מעל 35 שנה. האיש שהמציא עשרות פטנטים, חלקם מתגשם באופן מסחרי כעת על ידי החברות הטכנולוגיות המובילות בעולם, הסתובב עם אנטנה לפני עידן המובייל, צג מחשב ומשקפי מציאות רבודה עשרות שנים לפני גוגל, שעון חכם לשיחות וידאו בשנת 1998 ורצון לשתף את העולם בנקודת מבטו האישית-חברתית הרבה לפני פייסבוק.

התקדמנו מאוד ביכולות הטכנולוגיות. כבר לפני שנים טסנו מצוידים במשקפות תרמיות או מגבירות אור, המחוברות לקסדה ומקרינות לשדה הראיה נתוני טיסה. לוחמים ביחידות מיוחדות נושאים כעת על זרועם צג המאפשר לשתף מידע מבצעי ומודיעיני בזמן אמת, מתקן איתור המשדר את מקומם ומקרין אותו לשולט מאחור, ומצלמות קסדה המתעדות כל פעולה, ומכשירי קשר זעירים המחוברים לאוזניות ומאפשרים לתקשר בכל סביבה. המשותף לכל אלה הוא הצורך בהשגת קישוריות לדיווחים ופקודות בזמן אמת, אפשרות צפייה ותיעוד לשולט או לחברי הצוות, זיהוי מיקום לצורך הגנה הדדית, ועוד.

המערכות המצוינות לעיל מוגבלות יחסית ביכולותיהן וחשופות למגוון אילוצים ואיומים. לוחם רגלי הוא פלטפורמה מוגבלת מבחינת יכולת הנשיאה, הספקת אנרגיה להפעלת המערכות והבטחת זמינות ואמינות תקשורת בתנאי סביבה מורכבים. ארגוני חוק בארץ ובעולם משתמשים בצמיד אלקטרוני לניטור מיקום של עבריינים מפוקחים בתוך ומחוץ לבתי הסוהר. היישום כרוך בשאלות אתיות ומגבלות חוקיות לא פשוטות, אך מאפשר מעקב ופיקוח ולימוד שגרות התנהגותיות בעלות ערך מודיעיני שערכן לגופי החוק לא יסולא בפז. חיבור למערכות ניתוח נתונים אנליטיות בזמן אמיתי יאפשר לחזות התנהגות אלימה, כוונות זדון ולמנוע פשיעה.

בשב"ס יישמנו טכנולוגית צמידים אלקטרוניים בתוך בתי הסוהר ובפיקוח אלקטרוני על אסירים מחוץ לבתי הסוהר. בתחומי הרפואה התבסס השימוש בצמידים אלקטרוניים לניטור מדדים רפואיים, גם לתינוקות. צמידים עם יכולת איתור מאפשרים מעקב ובקרה על ילדים בסיכון ועל מבוגרים תשושי נפש. בשב"ס בוצע ניסוי, שהצליח חלקית, לאבחן כוונת אובדניות או התאבדות בדקות הראשונות, שבהן ניתן עדין להציל את האסיר, באמצעות צמיד אלקטרוני שניטר עלייה או ירידה פתאומית בקצב פעימות הלב של האסיר. שימוש מעניין בטכנולוגיית צילום לביש, כעזר מצוין לתיעוד וריגול מסחרי, ביטחוני ואישי, נעשה בעת מטס המחאה הפרו פלסטיני לישראל בשנת 2011. פעילות בריטיות שהגיעו לישראל במטס הפרו-פלסטיני, הצליחו להערים על שב"ס, צילמו את מהלך שהותן בכלא גבעון והעלו ליוטיוב. למרות שהיינו מודעים לפוטנציאל התעמולתי, לא הצלחנו לאתר את המצלמות שהשתמשו בהן אותן נשים כבודות בנות כ - 60 שנה.

כך או כך, מצלמות סמויות לבישות נפוצות מאוד כיום, ומוסלקות בתוך שעונים, כפתורים, עטים, משקפים, בכל גודל, איכות וצורה. המצב הקיים בעצם לא השתנה בעשרות השנים האחרונות, ובעצם מדובר על שלוש קטגוריות עיקריות רלוונטיות לתחום: משקפים, צמיד, שעון. בשנים האחרונות הצטרפו גם הסמארטפונים לקטגוריה, מעצם היותם שם: נישאים תמיד, זמינים, מודעים מצבית, מכילים יכולות טכנולוגיות מעולות, ארוזות במשקל נמוך ובממשק יעיל. במאפיינים של המיחשוב הלביש חלו עם השנים שינויים בטכנולוגיה אך לא במהות: שעונים חכמים משמשים בעיקר להצגת מידע. לרוב, השעונים החכמים משמשים כשלוחה של הטלפון הנייד שנמצא בתיק. כך למשל, השעון החכם מקבל התראות על הודעות SMS, מיילים ולעתים אפילו ניתן לענות באמצעותו לשיחות בסלולרי. צמידים לבישים מאפשרים ניטור פיזיולוגי במגוון מדדים ושיתוף חברתי. משקפי מציאות מדומה מאפשרים חוויית משחק, לימוד ותחקור. משקפי מציאות רבודה יעילים לביצוע מטלות, ניתוח/אבחון/אחזקה מורכבות, תוך אימות באופן אוטומטי, שהמטלות אכן התבצעו עפ"י הגדרות פרוטוקול, שהוזן מראש.

משקפי מידע "רגילים" (גוגל גלאס, לדוגמה), נועדו לסייע ולהקל בפעולות יומיומיות על ידי הצגת מידע ונתונים רלוונטיים למשתמש המרכיב אותם ונעזר בהם בזמן אמת, לדוגמה, מזג האוויר, מיקום, מידע, הודעות, זיהוי אנשים ועוד.

קיימות גם יוזמות נוספות: מחקר אוניברסיטאי שהחל בשנת 2009 באירופה מנסה לחבר מיחשוב לביש לאנשים מבוגרים להקלת הפעילות היומית שלהם. גוגל הודיעה על פרויקט של עדשות מגע חכמות. יזם הולנדי ייצר בגד מחובר לאינטרנט, המשמש כמרכז WIFI, נגן מוזיקה ועוד, ע"ב חוטי נחושת ארוגים בתוך הבגד כאשר מקורות האנרגיה והשידור מוחבאים בכיסים. מתוך עיון בחומר הרב בנושא, נראה כי המחשוב הלביש הקיים מורכב בעיקר מאמצעים נישאים על גבי הגוף או מוחזקים ביד. מעבר לכך, נראה גם כי המונח "מיחשוב לביש", WEARABLE COMPUTING, ראוי שישתנה ל"טכנולוגיות לבישות": WEARABLE TECHNOLOGIES.

ניתן להציג רשימת הדרישות העיקריות בהיבטי קלט ופלט מביגוד המכיל ומשלב בתוכו טכנולוגיות לבישות. קליטה: מידע, הוראות (ניווט, פעולה), מודעות מצב מרחבית, אישורים. שידור: תיעוד היקפי, מודעות מצבית, מצב פיזיולוגי. הדרישות מהבגד ומהבד המרכיב אותו כוללות עמידה בתנאי סביבה ותקנים: חום, קור, מים, אבק, כביסה, קרינת אנרגיה אלקטרומגנטית. מחשוב לביש נועד להיות מקושר תמיד. הטכנולוגיות החדשות הן כמובן BT, WIFI וכעת גם NFC. נדרשת יכולת לפעול תמיד, ALWAYS ON, כשהוא צמוד לגוף, יכולת פעולה ברקע, מודעות מיקום ומצב עצמאית באמצעות מגוון סנסורים, צריכת חשמל נמוכה ותפעול בממשק פשוט ככל הניתן.

לצורך כך יידרש יישום ומיצוי, בין השאר, של "אבני בנין" טכנולוגיות מלוות שהתפתחו בשנים האחרונות ויוכללו בבגד עצמו או במערכות ההיקפיות שיסייעו למשתמש: תקשורת רחבת סרט, יכולת פעולה בכל המצבים: ON LINE/ OFF LINE בתקשורת, הספקת אנרגיה וטעינה, הצגת מידע בתלת מימד (D3), ובהקרנה ע"ג הבגד עצמו, למשל על השרוול או בגב. בנוסף, יכולת ייצור וקליטת חוזי מולטי סנסור באור נראה, הגברת אור, תרמי, SWIR, יכולת אחסון מידע לשימוש באבדן תקשורת מותאם וייחודי למשתמש ועוד. טכנולוגיות מלוות נוספות יאפשרו מיצוי היישום: ניתוח אנליטי וחיזוי ע"ב המידע שנאסף, הגנת סייבר, הגנת המידע, שמירתו, מחיקתו וניתוק מהרשת בעת הצורך.

האם כדאי להשקיע?

יש הסוברים כי הסמארטפון הוא המחשב הלביש שלנו, כל השאר זה אבזור נלווה ואין הבדל גדול בין צמיד לאוזניית בלוטות'. למרות הספקנות, המחשוב הלביש גורר עניין רב. חברות המחקר מגביהות את הערכותיהן לענף, וקרנות ההון סיכון מזרימות כספים למיזמים. כ־45 חברות העוסקות במחשוב לביש פועלות בישראל, על שלל התחומים הקשורים בו: מציאות רבודה (טכנולוגיה שממזגת בין אלמנטים וירטואליים לסביבה אמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי), פלטפורמות פרסום, טכנולוגיות רפואיות, טכנולוגיות מסחר והגנת סייבר. אולם על אף ההשקעה הרבה בתחום, האתגרים עדיין לפנינו לשילוב טכנולוגיות לבישות בביגוד, למגוון יישומים, משימות ומשתמשים. 

***
תת גונדר (דימוס) ישראל (רום) רוסו היה בעברו טייס וראש התקשוב בחיל האוויר ושימש כראש מנהל טכנולוגיות בשירות בתי הסוהר. כעת יזם ומנהל תוכניות לשילוב ויישום טכנולוגיות מתקדמות

You might be interested also

A poster depicting Syria's President Bashar al-Assad is displayed in front of damaged buildings in the city of Homs on May 23. Photo: REUTERS/Omar Sanadiki

Syria's difficult rebirth

Commentary: After avoiding defeat in the civil war, Bashar al-Assad’s regime cannot easily tackle the problem of rebuilding the country. Assad finds himself needing to reconcile the difficult requirements of definitively defeating the insurgency, resolving the very severe economic situation and coexisting with the presence of cumbersome allies Russia and Iran