טיסה במזג-אוויר קיצוני

חיל האוויר נערך לאתגרי החורף: טייסות ובסיסי החיל קיימו אימון חורף מיוחד שנערך לראשונה במתכונת חילית

(צילום: חיל האוויר)

לראשונה: חיל האוויר ביצע אימון חורף במתכונת חילית, זאת במטרה להיערך לאתגרים שהעונה מציבה, כך דיווח אתר צה"ל. באימון, שנערך לאחרונה, טייסות החיל תירגלו טיסה במצבי קיצון, כמו המראה ונחיתה בלקות ראויה.

במהלך התרגיל, אנשי המטאורולוגיה של החיל העבירו מידע אודות מזג אוויר, שנע בין גשם כבד, עננות ואובך. לאורך השנה, כל בסיס בחיל מתרגל באופן עצמאי טיסה בתנאים אלו, אך האימון המערכתי הפעיל כלי טיס רבים ותירגל את שיתוף הפעולה בין הבסיסים השונים.

"הקדשנו את רוב השמיים של המדינה לאימון הזה", סיפר רס"ן רועי, שפיקד על התרגיל מטעם מפקדת יחידת הבקרה. במהלך החורף, אנשי החיל עלולים לפגוש בשינויים תכופים ואירועים בלתי צפויים בשל מזג האוויר הבעייתי, ולכן הדריכות עולה.

"מזג האוויר משפיע עלינו בהיבט של התכנון והביצוע, כמו גם בשילוב בין שני המגדלים בנבטים", סיפרה קצינת מגדל בבסיס נבטים, בו פועלים שני מגדלי פיקוח במקביל, סגן נועה פרי. "אנחנו כפקחים צריכים להיות ערניים יותר, לקבל דיווחים מעודכנים כל הזמן ולהיות יצירתיים בהתאם למצב".

מזג אוויר חורפי עלול להקשות על איש צוות האוויר שבתא הטייס לראות את המתרחש סביבו, דבר שיכול לגרום להתנגשות בקרקע בעת נחיתה. בבסיס רמון, לדוגמה, העונה הגשומה מביאה איתה ערפל בבקרים. ברגעים כאלו הטייס צריך לעבור לצורת טיסה המכונה "טיסת מכשירים", במהלכה הוא מסתמך לחלוטין על הנתונים המתקבלים במכשירים שבתא הטיס. "הערפל מגביל את הראות ולכן יוצא לא מעט שאנחנו משתמשים בטיסת מכשירים", אמר נווט מטוס "סופה" מבסיס רמון, סגן נעם.

You might be interested also

The ballistic missile interception test last week. Photo: U.S. Navy

During exercise, US Navy intercepts missile in space 

The test was carried out as part of the Shield 2021 exercise with the participation of 15 ships and planes from various countries. There was also a scenario of tracking both enemy planes and missile threats at the same time