טורקיה מממנת את החמאס

מקורות ביון ישראלים מסרו לאתר worldtribune כי טורקיה החליפה את איראן כמקור המימון העיקרי של תנועת החמאס בעזה. על פי אותם מקורות, היקף ההעברות הכספים הגיע בשנת 2012 לכ-250 מליוני דולרים

(frontpagemag.com)

אוהבים רחק לוקום? נוסעים לחופשה באחד המלונות המפנקים בטורקיה? קונים סוכריות שמיוצרות בטורקיה ליד הקופה בסופר? אם כן, כדאי שתדעו כי לפחות חלק מהכסף שלכם מגיע בסופו של דבר לתנועת החמאס בעזה. וכן, הוא כנראה גם מממן פעולות טרור נגד אזרחים ישראלים.

אין ספק כי מאז אירועי המרמרה מנסה טורקיה, בהובלתו של רג'פ ארדואן לנקום בישראל בדרכים עקלקלות. אמנם על פני השטח מציגות המדינות התחממות ביחסים, אבל מתחתיו להתחממות הזו יש פירוש אחר. ההזדמנות של טורקיה הגיעה בדמות הסנקציות על איראן ועלייתו של הגנרל סיסי לשלטון במצרים. לאור אירועים אלו חיפשה תנועת החמאס בעזה "שוגר דדי" אחר, וארדואן היה שם עם זרועות פתוחות.

מסתבר כי משנת 2012, הפכה טורקיה למממן הראשי של החמאס בעזה. כך מסרו גורמי ביון ישראלים לאתר וורלד טריביון. אותם מקורות אמרו לאתר כי ממשלתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ ארדואן, פקחה על ההעברה של עד 250 מליון דולרים בשנה שעברה לחמאס. "הכסף מתועל בעיקר באמצעות מקורות פרטיים, אבל עם מלא תיאום עם ארדואן ואנשיו", אמרו המקורות.

אותם מקורות הוסיפו כי טורקיה תאמה את העברות המזומנים עם בת ברית אחרת של חמאס. הם אמרו שארדואן עבד לצורך כך עם קטאר, שמארחת את הנהגת חמאס מאז גירושו מסוריה בסוף 2011. המקורות אמרו כי אנקרה אירחה אנשי חמאס, בראשותו של סלאח אל ערורי, שאפשרו את פעולות והעברות המזומן, בעיקר לגדה המערבית.

ב-2012, קטאר התחייבה להעביר 400 מליון דולרים לשלטון החמאס ברצועת עזה, אבל המקורות אמרו כי רוב הכסף לא הגיעו בגלל המשבר של דוחא עם המשטר בגיבוי המשטר הצבאי החדש בקהיר.
 
טורקיה היא גם החברה היחידה בנאט"ו שהכירה בחמאס. המקורות אמרו כי ישראל האיצה בחברי נאט"ו, ובמיוחד ארצות הברית, לעצור את המימון התורכי לחמאס. הם אמרו שהתמיכה הטורקית חותרת תחת הרשות הפלסטינית, אשר שולטת על מחצית מהגדה המערבית.

בנוסף למימון הכספי, טורקיה גם סיפקה אימונים לכוחות הביטחון של חמאס. המקורות אמרו שההכשרה הטורקית, הניתנת על ידי גורמים לא ממשלתיים, מיושרת עם ארדואן, והיא הוצגה בתור "מאמצים לשפר את הסדר ברצועת עזה".

You might be interested also

A poster depicting Syria's President Bashar al-Assad is displayed in front of damaged buildings in the city of Homs on May 23. Photo: REUTERS/Omar Sanadiki

Syria's difficult rebirth

Commentary: After avoiding defeat in the civil war, Bashar al-Assad’s regime cannot easily tackle the problem of rebuilding the country. Assad finds himself needing to reconcile the difficult requirements of definitively defeating the insurgency, resolving the very severe economic situation and coexisting with the presence of cumbersome allies Russia and Iran