טורקיה השיקה מטה לוחמת סייבר

הצבא הטורקי מחשיב את אבטחת הסייבר ככוח החמישי של המדינה. בהיבט הישראלי, טורקיה בראשות ארדואן, למרות שהיא חברה בנאט"ו, יכולה להעביר יכולות התקפיות בסייבר לארגון החמאס מבלי לעבור על שום תקנה בינלאומית - פשוט כי אין כזו

ג'יימי שיעי, סגן מזכ"ל נאט"ו לאתגרים בטחוניים מתעוררים, אמר ב-2010 : "מאה ועשרים מדינות כיום מפתחות יכולות התקפיות בסייבר הנתפס כממד החמישי של לחימה, לאחר החלל, ים, אדמה ומרחב".

הטורקים לקחו את הנושא ברצינות רבה - טוב, לפחות את הרעיון. בחודש יוני האחרון, הממשלה הטורקית השיקה את המרכז הלאומי לתגובה לאיומי סייבר. מוקדם יותר, הצבא הטורקי יצר פיקוד לוחמת סייבר. כך לפי דיווח באתר hurriyetdailynews. נזכיר כי בטורקיה פועלת אחת מקבוצות ההאקרים האיכותיות תחת הכינוי RedHack.  אמנם המשטרה המקומית הכריזה עליה כארגון טרור, אבל אי אפשר לשלול אפשרות שפיקוד הלוחמה בסייבר של המדינה יחליט לשלב את יכולות הקבוצה בפיקוד. 

רק בשנה שעברה, טורקיה אירחה כתריסר כנסים באבטחת סייבר וטכנולוגיות חדשות. אם כבר מדברים על הכנס האחרון, בחודש נובמבר, קולונל Cengiz Özteke, מפקד האוגדה של במטה הכללי למערכות אלקטרוניות והגנה בסייבר, אמר כי הצבא הטורקי מחשיב את אבטחת הסייבר ככוח החמישי של המדינה - בדיוק כמו שאמר שיעי.

מוראד באיאר, איש הרכש הביטחוני הבכיר ביותר בטורקיה עד לפני שבועיים אמר: "הגנת הסייבר הפכה לחלק בלתי נפרד מהביטחון הלאומי שלנו". באיאר, עכשיו יועץ ראשי לראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בנובמבר כי הממשלה רואה בהתקפות הסייבר "איום לביטחון לאומי".

בקנה מידה מוסדי וארגוני, יש בטורקיה מספר מרשים של שחקנים עם פתרונות אבטחת מידע - הרשות הממשלתית לטכנולוגיות מידע ותקשורת, המטה הכללי, תאגיד Aselsan המתמחה באלקטרוניקה, תאגיד Havelsan המתמחה בפיתוח תוכנה למגזר הצבאי ו-TÜBİTAK מוסד המחקר של המדינה וזה שאחראי על 70 אחוזים מכלל פתרונות ההצפנה הלאומיים.

העברה של יכולות סייבר לחמאס

מבחינת ישראל, המשמעות היא שידע טורקי בכל הקשור ליכולות התקפיות בסייבר יכול לעבור לחמאס, לפחות כל עוד ארדואן מחזיק במושכות. כבר בשנה שעברה התפרסמו כתבות המאותתות כי טורקיה עוזרת לחמאס, ולאחר הזכייה בבחירות של מפלגת AKP החודש (המפלגה של ארדואן), החמאס החצין את העובדה שהוא מצפה מטורקיה לבוא לעזרתו (
israelnationalnews/>, al-monitor, algemeiner).

ובכן, עזרה כזו יכולה להיות בהיבט הכשרת יחידות תקיפה בסייבר. צריך לזכור כי נכון לכתיבת שורות אלו, אין אמנה בינלאומית כלשהי למניעת הפצה של יכולות התקפיות בסייבר, כך שטורקיה יכולה לעשות זאת ללא שום קושי חוקי. זאת, על אף שהיא חברה בנאט"ו.

אמנם ידע כזה לא חסר באיראן, תוניסיה, אלג'יר, עיראק, סעודיה ומדינות נוספות, בשנתיים האחרונות לא היו חסרים ניסיונות תקיפה של האקרים ממדינות אלו על נכסים ישראלים. יחד עם זאת, לטורקיה יש מניעים חזקים לעשות זאת - החל בתקרית המרמרה, דרך הרצון להחליש את ישראל במאבקי הכוח האזוריים על השפעה ואנרגיה ועד שיקולים רגשיים-תיאולוגים (בואו נקרא לילד בשמו).

You might be interested also