"טבילת אש ראשונה למטוס F-22 בסוריה"

רשת ABC מדווחת כי בהפצצות בסוריה נעשה שימוש מבצעי ראשון במטוס החמקן המתקדם, שנכנס לשירות לפני תשע שנים

טבילת אש ראשונה למטוס הקרב המתקדם F-22? רשת החדשות האמריקאית ABC מצטטת גורם במשרד ההגנה האמריקאי שמאשר כי בתקיפת מטרות דאעש בסוריה במהלך הלילה, לקחו חלק מטוסי חמקן מתקדמים מדגם F-22 של לוהקיד מרטין.

המטוס, שנחשב לאחד היקרים בעולם ועלותו נאמדת במאות מיליוני דולרים ליחידה, נכנס לשירות כבר לפני תשע שנים, אולם לא נעשה בו שימוש בפעולה מבצעית עד כה. 185 יחידות של המטוס נבנו עד כה. התכנון על מבנה המטוס החל עוד בשנות ה-80 של המאה שעברה, במסגרת המאמצים לפתח את מטוס הקרב הטקטי המתקדם הבא של ארה"ב.

מספר טייסות של המטוס מוצבות במפרץ הפרסי, בבסיס הצבא האמריקאי באיחוד האמירויות, אולם כאמור עד כה נמנעו מלעשות שימוש מבצעי במטוס במסגרת הפעילות האמריקאית באזור בשנים האחרונות. המטוס גם לא השתתף בתקיפות ארה"ב בלוב בשנת 2011.

ה-F-22 מסוגל לשאת מגוון טילי אוויר-אוויר מתקדמים ופצצות קרקע למשימות יירוט ותקיפה, בנוסף לתותח הוולקן M61A2 המשופר בעל 480 כדורים.

ובתוך כך משרד החוץ הסורי הודיע רשמית כי התקיפות האמריקאיות, שנעשו בשיתוף ירדן, תואמו מראש בין שני הממשלים. כלי התקשורת בערבית מדווחים כי בהפצצות נהרגו עשרות פעילים של ארגון ג'הבת אל-נוסרה.

You might be interested also